Austėja Landsbergienė: „Kodėl tokie klausimai užduodami man, o ne mano vyrui?“
Edu­ko­lo­gė Aus­tė­ja Lands­ber­gie­nė tvir­ti­na, kad šiais lai­kais vis dau­giau mo­te­rų ga­li bū­ti sa­vi­mi. Ta­čiau net XXI am­žiu­je joms vis dar tai­ko­mos kli­šės. Tar­ki­me, bū­na, kad pa­čios Aus­tė­jos klau­sia­ma, kas lie­ka su vai­kais, kai ji kur nors ke­liau­ja, bet to­kio klau­si­mo nie­ka­da ne­už­duo­da­ma jos vy­rui – po­li­ti­kui Gab­rie­liui Lands­ber­giui.

Per renginį „Tvirta mergaitė. Apie vaikų gyvenimas be rožinių akinių“ Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje edukologė Austėja Landsbergienė,vaikų darželių „Vaikystės sodas“ ir „Karalienės Mortos“ mokyklos įkūrėja, sakė: „Mes labai lengvai sudedame žmones į „dėžutes“, lengvai pasakome, kas ir kaip turi būti.“ Ji šį teiginį iliustravo pavyzdžiais iš savo gyvenimo.

„Mergaitė lygiai taip pat, kaip ir berniukas, turėtų žinoti, kad gyvenime yra didelis pasirinkimo spektras. Apie tai mes šnekame per mažai, – teigė edukologė. – O bent jau teoriškai Vakarų pasaulyje mūsų teisės yra lygios.“

Klausiama tik sutuoktinės

Edukologė teigė, kad vaikai mokosi iš pavyzdžių. „Gerai atsimenu, kaip mano močiutė, kurios visa šeima buvo ištremta į Sibirą, pasakojo, kad jos tėvai nebijodavo vaikų palikti namie. Ji prisiminė, kaip jie išeidavo – orūs, pasitempę... Jos mama nebuvo tokia, kuri sakytų: „Išleiskime tėtuką. Pasitikime tėtuką.“ Mama taip pat eidavo“, – pasakojo ji.

Šiais laikais Austėja Landsbergienė, kadangi jai tenka daug keliauti, vis sulaukia klausimų apie tai, kas tokiais atvejais lieka su vaikais. Jai natūralu, kad tokiais atvejais su jais būna tėtis. Edukologė atkreipė dėmesį, kad kai išvažiuoja jos vyras – žinomas politikas, Seimo narys, konservatorių partijos vadovas Gabrielius Landsbergis, niekas jo neklausia, kas gi tada lieka su keturiais jų vaikais.

Dar Austėja Landsbergienė sulaukia klausimų, kas namie gamina maistą, o jos vyras apie tai neklausiamas.

Pasak edukologės, jos dukra teiravosi, kodėl, kai serga vaikas, jį visada prižiūri mokytoja ir tuo metu neveda pamokų, o ne jos vyras. „Akivaizdu, kad šie dalykai rūpi ir vaikams“, – teigė Austėja Landsbergienė.

Ne Veronikos laikai, bet...

„Dabar mes esame ganėtinai nepriklausomos, galime turėti savarankišką gyvenimą, – kalbėjo edukologė. – Vis dėlto skaičiau vieną straipsnį, kuriame buvo parašyta, kad dėl skyrybų kaltos moterys. Neva vyrai pirma jas prileido prie stalo, o dabar jos skyrybų dokumentus prie to stalo atnešė.“

Austėja Landsbergienė teigė, kad yra daugybė moterų, kurios neišdrįstų skirtis. Pasak jos, šiuolaikinės moterys gali savarankiškai studijuoti, savarankiškai vaikus auginti, tad kaip ir nebėra Veronikos laikų. Tačiau iš esmės moterų našta ir atsakomybė yra didesnė.

Austėja Landsbergienė atskleidė, kad pastaruoju metu jaučia radikalėjimą ir ėjimą atgal, pradedant moteriškumo mokyklomis, baigiant kitais dalykais. Tai ją gąsdina.

„Šiaip tyrimai rodo, kad XXI amžiaus moterys yra laimingesnės, – teigė edukologė. – Tai yra todėl, kad vis daugiau moterų gali būti savimi.“

Edukologė Austėja Landsbergienė. Alinos Ožič nuotrauka

Austėja Landsbergienė prisiminė, kad per vieną renginį iš auditorijos kažkas pasakė, jai neretai prikišama arogancija. Ji paaiškino, kad tiesiog turi tvirtą savo nuomonę, nebijo jos išsakyti, ir visiems linkėjo „tokios arogancijos“.

Vis dar pabrėžiama moterų išvaizda

Pasak Austėjos Landsbergienės, kol ji buvo berniukų mama, jai atrodė, kad lygybės yra daugiau. Problema išryškėjo, kai gimė ir pradėjo augti mergaitės.

„Mūsų dukrai buvo pasiūlyta eiti į plaukimo sporto mokyklą. Ir sulaukė reakcijų, kad atrodys „kaip bernas“, – pasakojo ji. – Prie straipsnių, kuriuose aprašoma moteris, būna komentarai apie išvaizdą, o ne apie kompetenciją ar panašiai.“

Edukologė pažymėjo, kad ir pačioms moterims reikia pagalvoti, ką sako, visada reikia pradėti nuo savęs. „Jeigu nestebėsime savo kalbos, laukti pokyčių reikės dar du šimtus metų“, – sakė ji.

"Mergaitė lygiai taip pat, kaip ir berniukas, turėtų žinoti, kad gyvenime yra didelis pasirinkimo spektras. Apie tai mes šnekame per mažai", - sakė Austėja Landsbergienė. /pixabay.com nuotrauka

Priminė apie skirtingas algas vyrams ir moterims

„Mergaitė lygiai taip pat, kaip ir berniukas, turėtų žinoti, kad gyvenime yra didelis pasirinkimo spektras. Apie tai mes šnekame per mažai, – teigė edukologė. – O bent jau teoriškai Vakarų pasaulyje mūsų teisės yra lygios.“

Austėja Landsbergienė priminė, kad lapkričio 3 dieną minima įdomi diena, mat paskaičiuota, kad nuo jos Europos Sąjungoje baigiamas mokėti atlyginimas moterims, o vyrai jį gauna ištisus metus. Tai vadinama Lygaus arba Vienodo darbo užmokesčio diena. Tyrėjų skaičiavimu, Europos Sąjungoje dėl darbo užmokesčio skirtumo, moterims tenka dirbti už dyka net iki dviejų mėnesių

„Tai reiškia, kad Europoje vyras, turintis tokį patį išsilavinimą, darbo stažą ir panašiai, toliau gauna atlyginimą, o moterys lapkričio 3 dieną gauna paskutinį ir nuo tada iki metų pabaigos savanoriauja“, – sakė ji.

Edukologė pažymėjo, kad gyvename XXI amžiuje, bet dar yra, ką veikti šioje srityje, kad nebūtų tokių skirtumų.