Žaisliniai akinukai nepagelbės
Va­sa­rą vai­kai daug lai­ko pra­lei­džia lau­ke. Sau­lė­ta die­na – jų džiaugs­mas. Ta­čiau kre­mai, sau­gan­tys odą nuo ža­lin­gų ul­tra­vio­le­ti­nių spin­du­lių (UV), ta­po įpras­tu da­ly­ku, o aki­nu­kai nuo sau­lės dar ne vi­sa­da vai­kams per­ka­mi. Kon­sul­tuo­ja vai­kų akių li­gų gy­dy­to­ja Auš­ri­nė Mi­se­vi­čė.

– Kada pirkti pirmuosius akinius nuo saulės?

– Tada, kai vaikas nesipriešina juos nešioti. Tai gali būti jau pirmųjų metų pabaigoje. Kartais net kūdikiai neprieštarauja, jei uždedami akinukai, nes tamsinti stiklai suteikia ir komforto jausmą – nereikia prisimerkti. Kai kurie vaikai akinukus sutinka nešioti tik apie trečius ketvirtus gyvenimo metus.

Aušrinė Misevičė: "Manoma, kad tam tikroms akių ligoms atsirasti įtakos turi ir UV spinduliuotė."/Asmeninio archyvo nuotrauka

– Kokią žalą saulė gali padaryti akims?

– Ultravioletiniai spinduliai nėra naudingi akies tinklainei. Vaikų tinklainė netgi jautresnė nei suaugusiųjų. Apšvitinimas ultravioletiniais spinduliais pasižymi fototoksiniu poveikiu tinklainei. Daugelio ligų priežastys nėra visiškai aiškios. Manoma, kad tam tikroms akių ligoms atsirasti įtakos turi ir UV spinduliuotė, ypač jei ji buvo itin aktyvi vaikystėje. Tai būtų, tarkime, akies melanoma, amžinė geltonosios dėmės degeneracija ir pan. Pastaroji liga dabar yra itin opi problema tarp vyresnių žmonių, kai atsiradę pokyčiai centrinėje, šviesai jautriausioje tinklainės dalyje blogina matymą. Blogiausiu atveju ultravioletiniai spinduliai akies tinklainę gali netgi nepataisomai išdeginti, pavyzdžiui, kai per saulės užtemimą ultravioletinė spinduliuotė labai intensyvi, o žmonės ilgai be apsaugos žiūri į saulę.

– Kokie akinukai tinkami nešioti?

– Akiniai nuo saulės naudingi tada, kai jie apsaugo nuo UV spindulių. Optikose yra aparatai, kurie leidžia nustatyti, kiek procentų UV spindulių sulaiko akinių filtrai. Jei norite būti tikri, kad įsigijote tinkamus akinius, paprašykite tokios paslaugos optikos salonuose. Jeigu ant akinukų yra lipdukas, kad nuo UV spindulių jie apsaugo šimtu procentų, vadinasi, taip ir yra. Jei akinius perkate turguje, yra tikimybė, kad toks lipdukas gali būti suklastotas.

– O tamsinti akiniai be UV filtro?

– Kartais akinukai nuo saulės suvokiami tik kaip įvaizdžio dalis, jie parduodami žaislų parduotuvėse, pridedami kaip dovanėlė prie vaikiškų žurnalų. Tokie žaisliniai akiniai be jokių filtrų ir tinka tik žaidimams namuose. Jeigu su tamsintais akiniais be UV filtro išleisite vaiką į lauką, tokie akiniai padarys tik žalos – jie leidžia vyzdžiui labiau išsiplėsti ir žalingi spinduliai lengviau patenka į akies tinklainę.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“