Visuomenininkai apie alkoholio vartojimą tarp nėščiųjų: tai nerimą keliantys signalai
Pa­sak so­cia­li­nės ak­ci­jos #ne­VASS­kink va­do­vės Lo­re­tos Ma­jaus­kie­nės, me­di­ci­nos moks­las šiuo me­tu lai­ko­si nuo­mo­nės, kad sau­gios al­ko­ho­lio do­zės nėš­čiai mo­te­riai nė­ra – net ir ne­di­de­li svai­ga­lų kie­kiai ga­li pa­žeis­ti bū­si­mo kū­di­kio cen­tri­nę ne­rvų sis­te­mą ir lem­ti įvai­raus laips­nio vai­siaus al­ko­ho­li­nio spek­tro su­tri­ki­mus (VASS).

“Tad pagrindine akcijos žinute norėta pabrėžti, kad nulis alkoholio nėštumo metu reiškia ir nulį VASS rizikos“, – teigia L. Majauskienė.

Gegužės 30 d., trečiadienį, 10–12 val. Vilniaus universiteto Medicinos fakultete įvyks socialinės akcijos už blaivią motinystę #neVASSkink apibendrinimas ir uždarymas. Apie šios akcijos tikslus, iškeltas problemas ir pasiektus rezultatus renginio metu papasakos #neVASSkink ekspertas prof. Algirdas Utkus, o visą mėnesį apie tai primins fakulteto patalpose eksponuojama kilnojamoji grupinė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“.

Tam, kad tokia informacija atkreiptų 18–29 metų amžiaus žmonių, kuriančių šeimas ir ketinančių susilaukti vaikų, dėmesį, socialinės akcijos organizatoriai nusprendė kalbėti jaunimui geriausiai suprantama kalba: ženklais ir vaizdais. Taip akcijos pavadinime atsirado grotažymės ir trumpinys VASS, kuris reiškia jau minėtuosius vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus, o kartu yra ir žaidimo vas-ki-či (liet. šulinys, žirklės, popierius) pirmasis skiemuo.

„Kaip žinote, šio žaidimo baigtis laikoma atsitiktine, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Socialine akcija mes irgi norėjome pasakyti, kad alkoholis – nenuspėjamas varžovas, jo vartojimas nėštumo metu – tai varžymasis su nelaime, žaidimas iš kūdikio sveikatos“, – pabrėžia visuomenininkė.

Nešdami blaivios motinystės idėją, #neVASSkink organizatoriai kartu su kilnojamąja paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ apkeliavo dešimt Lietuvos miestų. Projekto komunikacijos vadovė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė atkreipia dėmesį, kad labiausiai stebino didelė mūsų visuomenės tolerancija alkoholio vartojimui ir iš dalies pačių medikų bendruomenės skatinamas įprotis pakelti taurelę nėštumo metu.

„Po to, kai išgirsdavo apie alkoholio padarinius būsimo kūdikio sveikatai, ne viena moteris prieidavo su ašaromis akyse ir sakydavo: bet man gydytoja liepė išgerti. Vienos sulaukė rekomendacijų įsipilti konjako gimdos raumenų tonusui mažinti, kitos – patarimų kas vakarą išgerti taurę raudonojo vyno kraujo rodikliams gerinti. Tai nerimą keliantys signalai, ypač dažnai girdimi periferijoje“, – pasakoja S. Vainikauskaitė-Tomaševičienė.

Ką dar išgirdo ir pamatė socialinės akcijos #neVASSkink rengėjai, keliaudami po Lietuvą? Ką apie Lietuvos nėščiųjų alkoholio vartojimo įpročius sužinojo Vilniaus universiteto genetikai, atliekantys didelės imties naujagimių kraujo tyrimus?

Gegužės 30 d., trečiadienį, 10–12 val. kviečiame atvykti į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, kur Didžiojoje auditorijoje (M. K. Čiurlionio g. 21, Vilnius) vyks socialinės akcijos #neVASSkink padėkos renginys. Programoje – socialinės akcijos rezultatų pristatymas, kilnojamosios parodos „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ atidarymas ir padėkų įteikimas.