Vaikas peršalo: kada griebtis antibiotikų
Vai­kui pa­ki­lo tem­pe­ra­tū­ra, slo­guo­ja, skun­džia­si gerk­lės skaus­mu. Pa­gal simp­to­mus pa­na­šu, kad tai nė­ra gri­pas. Ta­čiau kaip at­skir­ti, ar ne­pri­ki­bo ko­kia bak­te­ri­nė in­fek­ci­ja ir ne­rei­kia sku­bė­ti pas gy­dy­to­ją. Gir­dė­jau, kad tuo­met svar­bu gy­dy­mą an­ti­bio­ti­kais pa­skir­ti la­bai grei­tai...Ri­ta, 33 metai

Pataria specialistė

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė:

– Išsiaiškinti, virusas ar bakterija sukėlė kvėpavimo takų ligą, padeda kraujo tyrimas. Tačiau tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į tam tikrus požymius.

Jei vaikas karščiuoja, bet išlieka aktyvus, geria daug skysčių, išgėrus vaistų temperatūra daugmaž normalizuojasi, išlieka geras apetitas, tuomet nereikėtų labai nerimauti.

Gydantis namie pirmiausiai reikėtų pasirūpinti, kad vaikas gautų pakankamai skysčių. Stengtis sugirdyti bent po šaukštą kas 5–10 minučių. Galima vaikui duoti ir temperatūrą mažinančių vaistų, tačiau tik tuomet, kai ji aukštesnė nei 38 °C. Taip pat labai svarbu reguliariai valyti nosį – su paprastu ar mineraliniu, jūros vandeniu. Vėliau atsižvelgiant į vaiko amžių naudoti lašiukus.

Tokiais atvejais gelbsti ir natūralios priemonės – įvairios arbatos, medus ir kt. Aišku, čia reikia ir atsargumo dėl galimo vaiko jautrumo atitinkamiems augalams.

Pirmomis dienomis, kuomet čiaudint, kosėjant viruso į aplinką išskiriama daugiausiai, apskritai nerekomenduojama leisti atžalos į darželį ar mokyklą.

Tačiau retais atvejais, užklupus bakterinės kilmės infekcijai, esant smegenų uždegimui ar labai sunkios formos plaučių uždegimui, sepsiui, pagalbą vaikui suteikti ir antibiotikus pradėti vartoti reikia per pirmą parą.

Jei vaikas net esant nedidelei temperatūrai tampa vangus, negeria skysčių, tarsi papilkėja, nesidomi aplinka, įprastais žaislais ir pan., atžalą reikėtų skubėti parodyti gydytojui. Tokiais atvejais mamos neretai sako, kad vaikas susirgo „kitaip“.

Pas specialistą kuo greičiau apsilankyti reikėtų ir, jei išgėrus karštį mažinančių vaistų nei po valandos, nei pakartotinai suvartojus medikamentų vaiko temperatūra nekrinta.

Suklusti tėvams reikėtų ir pastebėjus padažnėjusį vaiko kvėpavimą. Normalu, kad taip būna kylant temperatūrai. Tačiau jei vaistais „numušus“ temperatūrą kvėpavimas išlieka toks pat, reikėtų pasirodyti gydytojui.

Kitas simptomas – jei vaikas pradeda mėlynuoti, kvėpuojant dalyvauja pagalbiniai raumenys – įsitraukia tarpšonkauliniai tarpai, pilvas tarsi spaudžiasi stuburo link. Taip gali nutikti spazmuojant bronchui, tuomet vaikui gali papildomai reikėti deguonies, o tam namie sąlygų nėra.

Verta žinoti

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad 2–7 metų vaikams šeimos gydytojas gali atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą. Šis leidžia po keleto minučių tiksliai išsiaiškinti, kokios kilmės susirgimas – virusinės ar bakterinės – kamuoja mažąjį pacientą. Toks testas yra svarbus ir gydytojams padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų.