Tinkama mityba padeda greičiau susilaukti vaikų
Nau­jau­sias ty­ri­mas at­sklei­dė, kad mo­te­rims, ku­rios nuo­lat val­go grei­tą­jį mais­tą ir ne­pa­kan­ka­mai vai­sių, su­nkiau pa­sto­ti. Eks­per­tų tei­gi­mu, ge­ra mi­ty­ba pa­di­di­na ga­li­my­bes grei­čiau su­si­lauk­ti pa­li­kuo­nių.

Kaip rašo „BBC News“, per 5 598 moterų apklausą nustatyta, jog keturis ar daugiau kartų per savaitę greitąjį maistą valgiusios tyrimo dalyvės beveik mėnesiu ilgiau užtruko, kad pastotų, nei tos, kurios niekada ar retai valgė tokį maistą. Žmonių reprodukcijos ataskaitos duomenimis, taip pat mažiau tikėtina, kad greitojo maisto valgytojos pastos per vienų metų laikotarpį.

Tačiau tyrimas turėjo trūkumų. Pasikliauta tuo, ką moterys prisiminė valgiusios prieš nėštumą. Tyrimo dalyvės Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje buvo apklaustos, ką valgė vieną mėnesį prieš pastodamos pirmą kartą.

Tyrimas patvirtino tai, kuo daugelis sveikatos specialistų intuityviai tiki, – sveika mityba naudinga poroms, kurios stengiasi susilaukti kūdikio.

Akušerės aplankė moteris, kai jos buvo apie 14–16 savaičių nėštumo, ir klausė, kaip dažnai jos valgė vaisių, žalių lapinių daržovių ir žuvų bei greitojo maisto produktų, tokių kaip mėsainiai, picos, kepta vištiena ir traškučiai.

Tyrėjai nustatė, kad moterys, valgiusios vaisių mažiau nei vieną – tris kartus per mėnesį, vidutiniškai pusę mėnesio ilgiau nepastojo nei tos, kurios valgė tris ar daugiau kartų per dieną. Taip pat apskaičiuota, kad moterims, mažiausiai valgiusioms vaisių, grėsė 12 proc. rizika nepastoti vienus metus, o toms, kurios valgė greitąjį maistą keturis ar daugiau kartų per savaitę, – 16 proc. rizika. Tai palyginta su 8 proc. visos grupės rizika.

Į tyrimą nebuvo įtraukti duomenys, ar vyriškos lyties partneriai gydėsi dėl nevaisingumo.

Australijos Adelaidės universiteto profesorė Claire Roberts, vadovavusi tyrimui, sakė: „Gauti rezultatai rodo, kad gera mityba, kai valgoma daug vaisių ir mažai greitojo maisto, skatina vaisingumą ir sutrumpina laiką, per kurį pastojama.“

Nors mokslininkai nustatė sąsajas tarp vaisių ir greitojo maisto valgymo bei laiko, per kurį pastojama, stebėtina, kad nenustatyta jokių sąsajų su žalių lapinių daržovių ir žuvų valgymu. Kad ir didelės apimties buvo tyrimas, į jį įtraukta tik ribota maisto produktų grupė.

Taip pat nebuvo surinkta informacijos apie tėvų mitybą. Be to, kiti nežinomi veiksniai, mokslininkų teigimu, galėjo turėti įtakos rezultatams. Tačiau ekspertai patikino, kad tyrimas prisidėjo prie įrodymų, jog moterų mityba prieš nėštumą turi įtakos tikimybei pastoti.

Kvynslando universiteto vyresnysis lektorius dr. Gino Pecoraro, nedalyvavęs atliekant tyrimą, sakė: „Apskritai tyrimas patvirtino tai, kuo daugelis sveikatos specialistų intuityviai tiki, – sveika mityba naudinga poroms, kurios stengiasi susilaukti kūdikio.“

Parengė Milda KNIEŽAITĖ