Stebuklingas vitaminas C ir kiti mitai apie gripą bei peršalimą
Įsis­mar­ka­vus gri­po epi­de­mi­jai, apie gri­pą ir per­ša­li­mą pa­si­girs­ta įvai­rių fak­tų, ku­rie daž­nai ne­ati­tin­ka ti­kro­vės. Vie­ni ma­no, kad ap­si­sau­go­ti nuo li­gos ga­li­ma var­to­jant vi­ta­mi­ną C ir ven­giant šal­čio, ki­tų nuo­mo­ne, pa­sis­kie­pi­jus įgy­ja­mas vi­siš­kas im­uni­te­tas. „Eu­ro­vais­ti­nės“ far­ma­ci­nin­kė El­vy­ra Ra­moš­kie­nė pa­aiš­ki­no, ko­kiais mi­tais apie gri­pą ne­rei­kė­tų vi­siš­kai pa­sik­liau­ti.

1 mitas. Šaltis jus susargdins

Daugelis mano, kad būtent šalčio vengimas gali padėti apsisaugoti. Farmacininkės teigimu, žema oro temperatūra sukelia kūnui šaltį, bet nesusargdina. Peršalimas ir gripas yra virusai, kurie perduodami oru lašeliniu būdu ar per paviršius, todėl visus juos rekomenduojama valyti dezinfekuojančiomis medžiagomis. Šaltis susirgimui įtakos neturi. Priešingai, susirgus rekomenduojama vėdinti patalpas.

2 mitas. Peršalimas gali virsti gripu

Tiek peršalimas, tiek gripas yra kvėpavimo takų ligos, tačiau jas sukelia skirtingi virusai. Šios ligos yra painiojamos todėl, kad žmonės dažniausiai jomis suserga panašiu metų laiku. Pagrindinis skirtumas – gripui būdingi daug sunkesni simptomai nei peršalimui, tai –karščiavimas, kūno skausmai, didelis nuovargis ir sausas kosulys. Paprasto peršalimo simptomai dažniausiai yra bėganti nosis, nestiprus karščiavimas, sausas arba drėgnas kosulys, gerklės skausmas.

3 mitas. Peršalimas nėra toks rimtas

Nors peršalimo ligų simptomai vystosi lėtai, tačiau negydomas peršalimas taip pat sukelia komplikacijas, tarkim, bronchitą, plaučių uždegimą, sinusitą ir pan. Komplikacijos gali grėsti visiems, bet labiausiai – padidėjusios rizikos grupėms, kurių imuninė sistema yra silpnesnė. Tai yra nėščiosios, sergantys astma, širdies problemų turintys žmonės ir pagyvenę asmenys, sulaukę per 65 metus.

4 mitas. Nuo peršalimo ir gripo apsaugo vitaminas C

Pasak sveikatos specialistų, vitaminas C neapsaugo žmogaus nuo peršalimo ar gripo. Nėra įrodyta, kad vitaminas C veikia kaip apsauginė funkcija, tačiau vartojant jį lengvėja ir greitėja sveikimo eiga, sutrumpėja sirgimo trukmė, jis dalyvauja daugelyje organizmo procesų. Bet vien šiuo vitaminu pasikliauti negalime. Visgi derėtų grūdinti ir stiprinti organizmą, vengti sergančiųjų, dažnai plauti rankas, subalansuotai maitintis bei gerai išsimiegoti.

5 mitas. Karščiuojant padės badavimas

Karščiavimas yra visiškai nesusijęs su mityba, tad visai nevalgant alkis tik prisidės prie nemalonių simptomų sąrašo. Karščiuojant daugeliui labai sumažėja apetitas, tačiau badauti nerekomenduojama. Maistas turi būti sveikas, lengvas, ne toks kaloringas kaip įprastai. Būtina vartoti daug skysčių, kad lengviau pasišalintų virusų toksinai, būtų susigrąžintas prarastas vanduo. Rekomenduojama gerti vaistažolių arbatą, valgyti medų ir citriną.

6 mitas. Skiepai suteikia visišką imunitetą

Farmacijos specialistė sako, kad skiepai nuo gripo apsaugo apie 70–80 proc. nuo tuo metu paplitusių virusų. „Sakoma, kad atsarga gėdos nedaro, tad pasiskiepijusiems asmenims tikimybė susirgti išties sumažėja, o jei susergama, tai paprastai būna lengvos formos liga ir galima išvengti sunkesnių komplikacijų.