Namų oras vaikui svarbiau nei vitaminai
Svei­ka­tai di­de­lę įta­ką tu­ri tai, kuo kvė­puo­ja­me. Kad na­mų oras bū­tų ko­ky­biš­kas, rei­kia tin­ka­mai va­ly­ti pa­tal­pas ir daž­nai vė­din­ti kam­ba­rius. Pa­ta­ria Vil­niaus vi­suo­me­nės svei­ka­tos cen­tro gy­dy­to­ja hi­gie­nis­tė As­ta Raz­mie­nė.

Kadangi vaikai yra jautriausi teršalams ir dirgikliams, jų kambariuose reikėtų vengti sintetinių kiliminių dangų bei naujų sintetinių baldų. Ką tik nupirkti šie daiktai skleidžia gana aštrų kvapą. Iš tiesų kvapą sukelia lakūs formaldehidų junginiai, pavojingi žmogaus sveikatai. Natūralios vilnos kilimai ir mediniai baldai formaldehidų į aplinką beveik neskleidžia.

Jeigu vaiko kambariui vis dėlto pirkote sintetinių daiktų, ilgai ir dažnai vėdinkite kambarį, kol nebejausite „naujumo“ kvapo. Ore esantys formaldehidai gali graužti akis, dirginti nosį. Ilgesnį laiką kvėpuojant formaldehidų užterštu oru silpnėja žmogaus imuninė sistema, taip pat į organizmą patekę teršalai sukelia įvairiausių kvėpavimo sistemos ligų – nuo įsisenėjusios slogos, kosulio iki bronchito, astmos.

Kad kambario oras pernelyg neatvėstų, geriau vėdinti trumpesnį laiką atidarius langą negu ilgai palikus orlaidę.

Vaikų kambarius, kaip ir miegamuosius, reikėtų vėdinti po 2–3 kartus per dieną po pusvalandį. Kad kambario oras pernelyg neatvėstų, geriau vėdinti trumpesnį laiką atidarius langą negu ilgai palikus orlaidę. Pagal higienos normas, patalpų oras turėtų per parą pasikeisti 2,5 karto.

Jei vaikas serga virusinėmis ligomis, jo kambarį reikia vėdinti dar dažniau, net 5–6 kartus per parą. Jokie vaistai negydo organizmo taip gerai, kaip sveikas ir grynas oras.

Pasyvus rūkymas ir buitinė chemija

Dar palyginti dažnai namuose oras užteršiamas rūkalais, nesvarbu, kad rūkome ne kambariuose, o balkone ar laiptinėje. Vaikui ir tokia dozė, kurią jis gauna darinėjant balkono duris ar einant per laiptinę, gali pakenkti sveikatai. Kad vaikas būtų apsaugotas nuo pasyvaus rūkymo, reikia gerai vėdinti visas patalpas. Namuose nederėtų rūkyti prie atvirų orlaidžių ar įjungtų gartraukių, nes dalis išpučiamų dūmų vis tiek pateks į kambarį.

Daug aštrių kvapų namuose skleidžia valikliai ir šveitikliai. Jei yra mažų vaikų, higienistai pataria kiek įmanoma išsiversti be buitinės chemijos. Išimtis – sanitariniai mazgai, čia priemonės reikalingos ne tik valyti, bet ir mikrobams dezinfekuoti.

Nereikėtų piktnaudžiauti kilimų valikliais, baldų poliravimo priemonėmis. Chemiškai valyti kilimus ar baldus patariama negyvenamosiose patalpose, kad chemikalai galėtų išgaruoti, nepatekdami į kambario orą. Specialias dezinfekcines priemones naudokite, jei ant kilimo liko šuns ar katino ekskrementų. Tokiu atveju būtina ne tik išvalyti, bet ir dezinfekuoti suterštą vietą.

Mažiems vaikams ne į sveikatą tualetų dezodorantai ir sintetiniai namų kvapai. Pagal higienos reikalavimus, papurškus patalpos orą dezodorantu, patalpą būtina gerai išvėdinti, kad nebesijaustų kvapo.

Per drėgna

Kalbant apie oro kokybę, labai svarbi jo drėgmė. Sveikiausias patalpų oras, kai jo drėgnumas – 45–60 procentų. Drėgnesnėse patalpose susidaro sąlygos veistis pelėsiniam grybeliui. Jo sporos gali sukelti alergiją arba net plaučių ligas, tokias kaip mikozė. Drėgnas patalpas reikėtų ypač dažnai vėdinti, nes lauko oras kaip kempinė ištraukia drėgmės perteklių. Be to, cirkuliuojantis oras neleidžia prisitvirtinti grybelių sporoms prie sienų ir plisti. Be to, po maudynių vonioje bent pusvalandžiui palikite atviras duris ir atidarykite langą priešais esančioje patalpoje, kad į vonią patektų gryno oro.

Per sausa

Šildymo sezono metu daugelyje namų oras būna per sausas. Ar gali padėti ant radiatorių kabinami vandens drėkintuvai, kambariuose džiovinami skalbiniai?

Higienistai skeptiškai reaguoja į oro drėkinimą buitiniais drėkintuvais. Jų suteikiamas efektas yra labai laikinas, oras sudrėksta tik tuo momentu, kol garuoja vanduo. Radiatorių zonoje drėgmė sudaro puikias sąlygas rastis mikrobams, kurie tarpsta 25–60 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Orą drėkinti rekomenduojama vėdinimu arba kokybiškais kondicionieriais – drėkikliais, kuriuos būtina kruopščiai kasmet patikrinti.

Jei turite gyvūnėlį

Ilgiau ir dažniau patalpas vėdinti reikėtų tuo atveju, jei namuose yra laikomas naminis gyvūnėlis. Jis sunaudoja gana daug oro ir blogina jo kokybę, į aplinką išskirdamas seiles, šlapimą, išmatas, kailio daleles. Net jei įėję į kambarį ir neužuodžiate specifinio gyvūnėlio kvapo, žinokite, kad kambario ore sklando didelė koncentracija cheminių medžiagų junginių, mikroorganizmų ir alergenų.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“