Maiste mažins cukrų ir druską
Ket­vir­ta­die­nį Vil­niu­je Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja (SAM) pa­si­ra­šys su­si­ta­ri­mą su mais­to pro­duk­tų ga­min­to­jais dėl sa­va­no­riš­ko cu­kraus, drus­kos, rie­ba­lų kie­kių ma­ži­ni­mo jų ga­mi­na­mo­je pro­duk­ci­jo­je. Ta­čiau pla­nuo­tas cu­kraus mo­kes­tis kol kas ne­bus įves­tas.

Taip siekiama užtikrinti geresnę ir sveikesnę maisto produktų sudėtį, pranešė ministerija.

Prie šios iniciatyvos prisideda ir bendradarbiavimo susitarimą pasirašys Lietuvos ir kai kurios užsienio maisto gamintojų kompanijos, kurių padaliniai veikia mūsų šalyje.

Cukraus mokesčio kol kas nebus

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad cukraus mokesčio įvesti kol kas neplanuojama, tikimasi, kad jo kiekį produktuose pavyks sumažinti per susitarimus su gamintojais.

Su kai kuriais maisto produktų gamintojais susitarimai dėl savanoriško cukraus, druskos, riebalų kiekio mažinimo jų produkcijoje pasirašyti ministerijoje ketvirtadienį. Ministras vylėsi, kad tokius susitarimus pasirašys vis daugiau gamintojų.

„Jeigu mums gerai seksis, nėra jokios logikos ir jokio reikalo įvedinėti kažkokius naujus mokesčius“, – atsakydamas į BNS klausimą po pasirašymo ceremonijos žurnalistams sakė ministras.

„Tų aptarinėtų mokesčių, kurių nebuvo pasiūliusi Vyriausybė, bet jie jau buvo avansu aptarti ir visuomenėje padiskutuoti, tikslas būtų buvęs pasiekti iš esmės to paties, ką mes padarėme šiandieniniais sutarimais – tai yra kad mažėtų cukraus kiekis maisto produktuose. Šalys, kurios tokiu keliu nuėjo, turėjo tą patį tikslą, gamintojai, nenorėdami, kad brangtų produktas, jie tą cukraus kiekį tiesiog mažindavo. Lietuvoje, aš galiu pasidžiaugti, kad mes galime pademonstruoti kitą sprendimo kelią – susitarti su gamintojais, kad jie patys tą darytų be jokių mokesčių“, – aiškino A. Veryga.

Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos Komisija rekomenduoja gerinti gyventojų mitybą − mažinti suvartojamos druskos, sočiųjų riebalų, paprastųjų angliavandenių (cukrų) kiekį, mažinti šių medžiagų kiekius rinkai tiekiamuose maisto produktuose.