Kodėl blogai staiga numušti temperatūrą
Ką da­ry­ti, jei vai­kas stip­riai karš­čiuo­ja, o vais­tais ne­pa­vyks­ta nu­muš­ti tem­pe­ra­tū­ros iki 36,6 laips­nio Cel­si­jaus? Ar duo­ti vais­tų pa­kar­to­ti­nai, ar te­gul kol kas karš­čiuo­ja? Pa­ta­ria vai­kų li­gų gy­dy­to­jas dr. Al­gi­man­tas Ving­ras.

Kūno temperatūros pakilimas rodo, kad organizmas pradėjo kovoti su jam kenkiančiais virusais ar bakterijomis – kitaip tariant, ligos sukėlėjais. Laimė, mamos jau suvokia, kad kūno temperatūros pakilimas yra organizmo savigynos reakcija, ir nepuola numušti, jeigu ji yra 37,5–38 laipsnių, kaip kadaise. Kol temperatūra nėra aukštesnė nei 38,6 laipsnio, vaistų nuo karščiavimo nedera duoti, nes tik sutrukdysite organizmui kovoti su ligos sukėlėjais, mat jų neveikia jokie vaistai nuo temperatūros. Tiesa, jeigu vaikui iki 5 metų, karščiuojant daugiau kaip 39,6 laipsnio Celsijaus, yra buvę temperatūros sukeltų febrilinių traukulių, tuomet vaistų nuo temperatūros reikia duoti, kai ji pakyla iki 37,8 – 38 laipsnių.

Nereikia tikėtis, kad vos sugirdžius vaistų, temperatūra iškart nukris, vaistai veikia ne iš karto. Juos reikėtų išgerti su 100 ml skysčio, nes skysčiai padidina skrandyje vaisto pasiskirstymo plotą ir dėl to pagerėja jo įsiurbimas. Su skysčiais sugirdytas temperatūrą mažinantis vaistas pradeda veikti praėjus 30 minučių (jeigu vaistas sugirdytas ne valgio metu arba tuojau po valgio). Bet jei vaistas duotas vaikui valgant, temperatūra gali kristi dar ilgiau nei 30 min., nes maistas apsunkina vaisto pasisavinimą.

Visada reikia atidžiai skaičiuoti vaisto paros dozę ir jos neviršyti, nes temperatūrą mažinantys vaistai taip pat turi šalutinį poveikį.

Nereikia siekti, kad temperatūra nukristų iki 36,6 laipsnio, toks temperatūros numalšinimas tiesiog kliudys organizmui kovoti su liga. Normalu, kad išgėrus vaistų temperatūra krinta, pavyzdžiui, nuo 39,5 laipsnio iki 38. Jeigu temperatūra vaiką alina, ir sunku sulaukti, kol pradės veikti vaistai, galima vaiko rankas, kojas, liemenį, nugarą aptrinti švariu rankšluosčiu, suvilgytu kambario temperatūros vandeniu. Rankšluostis turi ne varvėti, o drėkinti. Ant blauzdų gali būti dedami tokios pat temperatūros drėgni kompresai. Jau seniai karščiuojančiam vaikui aptrinti nerekomenduojami jokie spiritiniai tirpalai, tad degtine mažylio netrinkite.

Vaistai, mažinantys kūno temperatūrą, kaip ir bet kokie kiti vaistai, turi savo veikimo laiką ir dozę. Todėl visada prieš jų duodami būtinai įdėmiai perskaitykite instrukciją, išsiaiškinkite vienkartinę ir paros dozę. Jei sugirdžius vaistų temperatūra nukrito tik porai valandų ir vėl pakilo daugiau kaip 39,5 laipsnio, galima sugirdyti pusę vienkartinės dozės, stengiantis ją sugirdyti taip, kad organizmas vaistą galėtų geriau ir greičiau pasisavinti. Visada reikia atidžiai skaičiuoti vaisto paros dozę ir jos neviršyti. Juk vaistai, mažinantys temperatūrą, kaip ir kiti vaistai, turi šalutinį poveikį.

Karščiuojančiam vaikui būtina ne tik dažnai matuoti temperatūrą, bet ir duoti daugiau jo mėgstamų skysčių ir neversti valgyti, nes susirgus visuomet pablogėja apetitas, ir jis savaime pasitaiso, kai organizmas sveiksta.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“ (www.mamoszurnalas.lt)