Kaip senjorams išvengti traumų žiemą?
Įsi­bė­gė­jus šal­ta­jam me­tų se­zo­nui ly­di ne tik žie­miš­ki džiaugs­mai, bet ir pa­vo­jai. Ge­rai, jei pa­sly­di­mas at­si­per­ka tik leng­vu rau­me­nų su­mu­ši­mu. Daug skaus­min­ges­nės pa­sek­mės: kau­lų lū­žiai, są­na­rių, stu­bu­ro ar gal­vos trau­mos. Ypač jos pa­vo­jin­gos se­ny­vo am­žiaus žmo­nėms.

Suprastėja koordinacija

Šaligatviams pasidengus ledu smarkiai išauga pacientų, patyrusių traumas paslydus, skaičius. Tokios nelaimės kaip raiščių ar raumenų patempimai, įvairių kaulų lūžiai ir smegenų sutrenkimai sudaro daugiau nei pusę visų patiriamų traumų žiemą.

AB „Ortopedijos technika“ gydytojas ortopedas traumatologas Gintautas Pocius sako, kad paslydus dažniausiai patiriami rankų lūžiai. Ypač atsargūs eidami per slidžias kelio atkarpas turėtų būti vyresnio amžiaus žmonės, nes bėgant metams sulėtėja raumenų atsakas į nelauktą veiksmą bei sutrinka kūno pusiausvyros organo – vestibulinio aparato – atsakingo už koordinaciją, funkcija.

Gydytojo teigimu, dėl prastesnės koordinacijos žmogus nespėja tinkamai sureaguoti paslydus kojai ir dažniausiai krenta ant nugaros. Paslydus rankomis instinktyviai remiamasi į žemę ir visu svoriu krentama ant rankų, vėliau ant sėdmenų ir galvos. Dažniausiai pasitaikanti trauma yra stipinkaulių lūžiai riešo srityje bei kiti rankos kaulų lūžiai.

Pataria rinktis specialią avalynę

Net ir nesudėtingos traumos po griuvimų senjorams pavojingos ir gali turėti rimtų pasekmių jų sveikatai. Pasak G.Pociaus, bėgant metams prastėja kaulo atsistatymo funkcijos, vystosi kaulų osteoporozė. Tokiu atveju bet koks slystelėjimas gali baigtis sąnarių lūžiais. Jeigu lūžis yra sąnarinis – gydymas gana sudėtingas ir komplikuotas. Viena dažniausių tokių lūžių pasekmių – sąnario artrozė, kitaip – osteoartritas. Dėl pastarosios ligos nyksta sąnario kremzlė, atsakinga už sklandų paviršių slydimą bei smūgių sugėrimą sąnaryje. Tai apsunkina lūžių gijimą.

Siekiant išvengti skaudžių nelaimių rekomenduojama rinktis kokybiškus žieminius batus. Tokių batų padas įprastai būna pagamintas iš minkštesnės gumos, kuri išlaiko savo savybes ir neslysta net esant minusinei temperatūrai. Ortopedinių gaminių parduotuvėse Sveikatinėse galima įsigyti specialius apkaustus, kurie tvirtinami prie avalynės ir geriau sukimba su žemės paviršiumi. Sunkiau judantys senjorai prie lazdelių taip pat gali prisitvirtinti specialius slydimą stabdančius antgalius su smaigais.

Svarbu nepamiršti, kad ypač atsargiai reikėtų įlipti ir išlipti iš transporto priemonių – rekomenduojama pasiremti į automobilio dureles, naudojant viešąjį transportą – laikytis už turėklų.

Patarimai

Prieš išeinant į lauką, apgalvokite saugiausią ir trumpiausią maršrutą. Tačiau neikite pačiu trumpiausiu keliu, jei ten nenukastas sniegas ar nenuvalytas ledas.

Ypač atsargiai reikėtų įlipti ir išlipti iš transporto priemonių, įlipant pasiremkite į transporto priemonę.

Visada naudokitės durų kilimėliu, kuris pašalins sniego ir ledo sankaupas nuo batų padų. Tai nuo slydimo apsaugos ir tą, kuris eis iš paskos slidžiu ir šlapiu paviršiumi.

Būkite atidesni vedžiodami šunį, jam timptelėjus pavadėlį galima lengvai prarasti pusiausvyrą.