Ar Mėnulio pilnatis turi įtakos miegui
Per am­žius Mė­nu­lio pil­na­tis kal­tin­ta dėl vis­ko – nuo smur­ti­nių nu­si­kal­ti­mų, bep­ro­ty­bės iki kū­di­kių bu­mo. Ar ji ga­li bū­ti moks­liš­kai pa­grįs­ta ne­mi­gos prie­žas­tis, aiš­ki­no­si „BBC News“.

Bazelio universiteto (Šveicarija) mokslininkai nustatė Mėnulio įtakos miegui įrodymų, laboratorijos sąlygomis atlikę savanorių tyrimą. Rezultatai parodė, kad per pilnatį 33 savanoriai (nežinantys apie tyrimo tikslą ir negalintys matyti Mėnulio iš savo lovų) 5 min. ilgiau negalėjo užmigti, miegojo 20 min. trumpiau ir net 30 proc. mažiau truko gilusis miegas.

Tačiau įdomu, kaip teigė mokslininkai, kad taip buvo ne dėl papildomos Mėnulio šviesos, nes tiriamieji buvo uždaryti užtamsintoje patalpoje. Labiausiai tikėtinas paaiškinimas, anot 2013 metais žurnale „Current Biology“ paskelbto tyrimo, kad žmonės kažkaip natūraliai prisitaikė prie Mėnulio ciklo.

Šio tyrimo vadovas prof. Christianas Cajochenas sakė: „Mėnulio ciklas, atrodo, daro įtaką žmogaus miegui, net jei jis nemato ir nežino apie faktinę Mėnulio fazę.“

Nieko nepadarysi

Ką galėtume padaryti, jei Mėnulio pilnatis veikia miegą? Vienu žodžiu – nieko.

Kaip sakė Jungtinės Karalystės miego ekspertas dr. Neilas Stanley, jei pilnaties poveikis miegui būtų dėl Mėnulio ryškumo, galėtų padėti tokie įprasti dalykai kaip miego kaukės akims. Tačiau 2013 metų tyrimas parodė, kad kalta ne šviesa.

„Akademiniu požiūriu įdomus dalykas, bet nelabai kuo padės, nes negalime nieko pakeisti. Kiekvieną mėnesį bus pilnatis, patinka mums ar ne“, – kalbėjo mokslininkas. Pasak jo, moksliniai tyrimai sukėlė šiokį tokį sąmyšį, kai buvo paskelbti, tačiau reikėtų stebėti didesnę asmenų grupę ir ilgesnį laikotarpį, kad būtų išvengta atsitiktinumų galimybės. Deja, daugiau tyrimų šioje srityje nebuvo atlikta.

Dr. N. Stanley taip pat sakė, kad Mėnulio pilnatis labai pastebima ir žmonės ją susieja su pertrauktu miegu naktimis. Kur kas mažesnė tikimybė, kad bus pastebėtas pusmėnulis. Pilnatis minima žmonių dienoraščiuose. Šiais laikais rašoma apie „super mėnulius“ ir „mėlynuosius mėnulius“.

Kaltinama pilnatis

Senovės mituose pasakojama apie Mėnulio gebėjimą išvesti žmones iš proto ar net paversti vilkolakiais. Taip pat yra daug anekdotinių parodymų, kad per pilnatį būna daugiau avarijų, smurtinių incidentų, pagausėja pacientų psichiatrijos klinikose.

Braitono policija 2007 metais net įdarbino daugiau karininkų per pilnatį, nes atliktais tyrimais nustatė, jog padaugėjo smurtinių incidentų. Pilnatis taip pat kaltinta, kad per ją žmones sukandžioja gyvūnai, pagausėja savižudybių ir lunatizmo atvejų. Tačiau mokslininkai rado nedaug įrodymų.