Z. Zidane'as pasitraukė būdamas viršūnėje
Pra­ėjus pen­kioms die­noms, kai Mad­ri­do „Real“ trium­fa­vo UE­FA Čem­pio­nų ly­go­je, šio fut­bo­lo klu­bo tre­ne­ris Zi­ne­di­ne'as Zi­da­ne'as nu­ste­bi­no vi­sus sa­vo spren­di­mu trauk­tis iš ei­na­mų par­ei­gų.

Z. Zidane'o vadovaujami „Real“ futbolininkai karaliavo Europoje ir Čempionų lygą laimėjo tris sezonus iš eilės. Todėl toks 45-erių prancūzo pareiškimas buvo didžiulė sensacija.

Treneris nuoširdžiai prisipažino nežinantis, kaip išlaikyti komandą tokio pat lygio ir kitą sezoną.

„Niekas nestovi vietoje, viskas keičiasi. Priėmiau šį sprendimą todėl, kad manau, jog klubui reikia atsinaujinti. „Real“ ir toliau bus tarp geriausiųjų, tačiau būtina keisti komandos valdymą, taikyti kitokią metodologiją“, – per specialią spaudos konferenciją aiškino Z. Zidane'as, šias pareigas ėjęs nuo 2016 metų sausio.

Reikia naujos krypties

Z. Zidane'as vadovavo „Real“ futbolininkams per 149 rungtynes. Iš jų 104 laimėjo, dar 29 baigė lygiosiomis ir patyrė tik 12 pralaimėjimų. Per tą laiką karališkuoju tituluojamas „Real“ klubas tris kartus laimėjo Čempionų lygą, du – FIFA pasaulio klubų taurę, sykį tapo Ispanijos čempionu.

Tris kartus Čempionų lygą taip pat pavyko laimėti dar dviem treneriams – anglui Bobui Pasiley („Liverpool“) ir italui Carlo Ancelotti („Milan“). Tačiau Z. Zidane'as yra vienintelis, padaręs tai tris sykius iš eilės.

Praėjusį šeštadienį Madrido futbolininkai Čempionų lygos finale 3:1 nugalėjo „Liverpool“. Iš karto po finalo rungtynių dėmesio centre atsidūrė „Real“ lyderis Cristiano Ronaldo – jis pareiškė svarstantis galimybę palikti Madridą. Paklaustas, ar C. Ronaldo dvejonės turėjo įtakos sprendimui trauktis, Z. Zidane'as atsakė neigiamai.

Prancūzas nustebino daugelį. Tačiau „Real“ gynėjas Sergio Ramosas teigė suprantantis trenerio pasirinkimo motyvus: „Jis nutarė pasitraukti būdamas viršūnėje ir nenugalėtas. Dėkoju Z. Zidane'ui už tris neįtikimus sezonus. Jo nuopelnų ir palikimo niekas neištrins.“

Per spaudos konferenciją Z. Zidane'as buvo itin atviras. Treneris nuoširdžiai prisipažino nežinantis, kaip išlaikyti komandą tokio pat lygio ir kitą sezoną, tad kelis sykius pakartojo, kad žaidėjams reikia naujos krypties ir strategijos, kuri padėtų susidoroti su nuolatiniu spaudimu laimėti. „Būtent todėl, manau, dabar tinkamiausias metas užleisti savo vietą“, – pabrėžė strategas.

Keturi pretendentai

Kai tik Z. Zidane'as paskelbė, kad traukiasi, tuoj pat buvo pradėtos svarstyti galimų jo įpėdinių pavardės. Pagrindiniu pretendentu laikomas Londono „Tottenham“ treniruojantis argentinietis Mauricio Pochettino. Taip pat minimos Turino „Juventus“ stratego italo Massimiliano Allegri ir Londono „Arsenal“ po 22 metų palikusio prancūzo Arsene'o Wengero pavardės. Ketvirtas kandidatas – buvęs „Napoli“ treneris italas Maurizio Sarri.

Galutinį sprendimą artimiausiu metu priims „Real“ klubo prezidentas Florentino Perezas. „Norėjome išlaikyti Z. Zidane'ą klube, tad jo pasitraukimas buvo visiškai netikėtas. Tai liūdna žinia mums visiems, ji mane pribloškė“, – neslėpė F. Perezas.

Taip jaučiasi ne tik „Real“ prezidentas. Madride leidžiamas sporto dienraštis „Marca“ šią žinią apibūdino kaip „bombos sprogimą komandos persirengimo kambaryje“.

Buvęs „Real“ prezidentas Ramonas Calderonas teigė, jog visuomet buvo sunku rasti kvalifikuotą trenerį, atitinkantį šio klubo standartus. „Matau kelis realius kandidatus. Žinau, kad F. Perezas mėgsta A. Wengerą ir jau ne kartą bandė jį prisivilioti. M. Pochettino – irgi geras treneris, regis, laisvas ir Antonio Conte. Manau, F. Perezas turės atsižvelgti ir į svarbiausių žaidėjų nuomonę, atsiklausti, ką mano C. Ronaldo, S. Ramosas ar Marcelo“, – svarstė R. Calderonas.

Laukia permainos

Kad ir kas bus paskirtas naujuoju „Real“ treneriu, pagrindiniu iššūkiu jam pirmiausia taps siekis išlaikyti klube C. Ronaldo. Taip pat – Garethą Bale'ą, kuris Z. Zidane'o treniruojamoje komandoje gaudavo mažai minučių žaisti ir dėl to buvo nepatenkintas. Jie šie žaidėjai išvyktų, „Real“ tektų ieškoti naujos superžvaigždės. O Ispanijos žiniasklaida jau skelbia, kad brazilas Neymaras būtų nieko prieš iš Paryžiaus PSG persikelti į Madridą. Be to, F. Perezo valdomo klubo taikiklyje yra ir daugiau žvaigždžių. Tarp galimų „Real“ pirkinių minimos lenko Roberto Lewandowskio, belgo Edeno Hazardo, egiptiečio Mohamedo Salah pavardės.

Taigi Madrido klubo laukia intensyvi vasarą. O naujajam treneriui reikės rasti pergales lemiančią formulę. Tai, ko negalėjo garantuoti Z. Zidane'as.

Pats prancūzas apie savo ateities planus nelinkęs pasakoti, todėl atsiranda terpė įvairioms spėlionėms plisti. Kritikai pažymi, kad Madride šis treneris paveldėjo elitinę komandą, su kuria laimėti buvo nesudėtinga, esą tereikėjo suvaldyti „Real“ žvaigždžių ego. Tad pakartoti ką nors panašaus su kitu klubu jam būtų naudingą siekiant apginti savo, kaip geriausio stratego, reputaciją.

„Nesu suinteresuotas greitai susirasti naują darbą. Ateinantį sezoną dirbti treneriu neketinu“, – per spaudos konferenciją nukirto prancūzas.

Pasak užsienio apžvalgininkų, neatmestina, kad vieną dieną Z. Zidane'as perims Prancūzijos nacionalinės rinktinės vairą, kurį dabar savo rankose laiko buvęs jo bendražygis Didier Deschamps'as.

Specialistų reakcija

Vokietijos rinktinės vadybininkas Oliveris Bierhoffas: „Atidžiai stebėjau Z. Zidane'ą per Čempionų lygos finalą. Trenerio kūno kalba jau tuomet išdavė, kad jis ketina trauktis. Džiugu, jog Vokietijos futbolo sąjunga pratęsė sutartį su nacionalinės rinktinės strategu Joachimu Lowu. Šiuo aukščiausio lygio treneriu „Real“ tikrai domėtųsi. Z. Zidane'o įdirbis ir palikimas didžiulis, tačiau bet kokiu atveju „Real“ klubui ir toliau bus keliamas tikslas laimėti Čempionų lygą. Nekantrauju sužinoti, kuriam treneriui teks šis iššūkis.“

Buvęs Prancūzijos rinktinės žaidėjas Bixente'as Lizarazu: „Sužinojęs tai nukritau nuo kėdės. Galbūt Z. Zidane'as jaučia, kad su šia komanda padarė viską, kas įmanoma. Jis – perfekcionistas, o po trijų iš eilės pergalių Čempionų lygoje sunku dar kuo nors nustebinti.“

Ispanijos lygos prezidentas Javieras Tebasas: „Noriu padėkoti Z. Zidane'ui už puikų darbą. Šio trenerio talentas – milžiniškas. Z. Zidane'o žodžiai, kad triumfas Ispanijos čempionate buvo didžiausia jo karjeroje pergalė, yra puikus mūsų lygos įvertinimas.“