WADA: Rusija išvengė naujų sankcijų
Ru­si­jai ne­bus skir­ta nau­jų sank­ci­jų dėl vė­la­vi­mo per­duo­ti ty­rė­jams Mask­vos an­ti­do­pin­go la­bo­ra­to­ri­jo­je lai­ky­tus duo­me­nis, an­tra­die­nį pa­skel­bė Pa­sau­li­nė an­ti­do­pin­go agen­tū­rą (WA­DA).

„Keli (Vykdomojo komiteto) nariai išreiškė nepasitenkinimą, kad buvo praleistas terminas, tačiau sutiko, kad dėl to neturėtų būti taikoma jokių sankcijų“, – pareiškė WADA prezidentas Craigas Reedie.

Pasak C. Reedie, buvo padaryta „didelės pažangos sprendžiant Rusijos dopingo klausimą“, tačiau perspėjo, kad jei kokie nors Rusijos perduoti duomenys buvo sufalsifikuoti, WADA imsis skubių veiksmų.

Atitikties nagrinėjimo komiteto pirmininkas Jonathanas Tayloras savo ruožtu pareiškė: „Jei išnagrinėjus bus patvirtintas falsifikavimas, Komitetas laikys tai itin rimtu (nuostatų) nesilaikymu ir tikriausiai rekomenduos WADA imtis kuo griežtesnių sankcijų.“

2015-ųjų lapkritį WADA suspendavo Rusijos antidopingo agentūrą (RUSADA), tyrėjams, tokiems kaip Kanados advokatas Richardas McLarenas, priėjus išvados, jog 2011–2015 metais Rusijoje buvo vykdoma didelio masto dopingo programa. Šios schemos centre buvo minėta laboratorija Maskvoje, kur buvo analizuojami sportininkų mėginiai.

Pernai rugsėjį WADA, nepaisydama daugelio Vakarų šalių atletų ir įtakingų kovos su dopingu pareigūnų protestų, atšaukė RUSADA suspendavimą – su sąlyga, kad šalis iki gruodžio 31 dienos perduos laboratorinius duomenis. Tie duomenys gali padėti WADA pareikšti kaltinimus dėl dopingo vartojimo virtinei rusų sportininkų.

Tačiau kai WADA ekspertai gruodį atvyko į Maskvą, rusų pareigūnai pareiškė, kad jų įranga nėra sertifikuota pagal Rusijos įstatymų numatytus kriterijus. WADA specialistų grupei teko grįžti tuščiomis.

Visgi praėjusią savaitę WADA atstovai pranešė „sėkmingai surinkę“ duomenis Maskvos antidopingo laboratorijoje, atsidūrusioje valstybiniu lygiu finansuoto dopingo skandalo, įtraukusio daugiau nei tūkstantį atletų ir 30 sporto šakų, epicentre.

Panaikinus suspendavimą Rusijos sportininkams atsivėrė galimybės grįžti į tarptautines varžybas.

Praėjusį mėnesį Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) paskelbė pratęsianti draudimą Rusijos sportininkams dalyvauti tarptautinėse rungtynėse dėl plataus masto valstybės finansuojamos dopingo programos, taip pat iškėlė dvi sąlygas, kurias turi įvykdyti ši valstybė, kad jos atletams vėl būtų leista varžytis.

Rusijos komandai buvo uždrausta dalyvauti 2016 metų Rio de Žaneiro olimpiadoje, o kitais metais rusai turėjo praleisti IAAF pasaulio čempionatą Londone.