Vaikai iš Andrius Gudžiaus reikalauja pergalės
An­trus me­tus iš ei­lės ge­riau­siu 2018-ųjų spor­ti­nin­ku iš­rink­tas dis­ko me­ti­kas And­rius Gu­džius sa­ko, kad per me­tus jis su­bren­do kaip vy­ras, ta­po sa­vi­kri­tiš­kes­nis.

Tačiau geriausias nebūtų tapęs, jei ne treneris Vaclovas Kidykas, kuris rūpinasi sportininku 24 valandas per parą ištisus metus. „Tai nežmoniškai didelis darbas, pats šiandien nesugebėčiau jo atlikti“, – didžiavosi treneriu auklėtinis. Sportininko džiaugsmas buvo dvigubas, nes V. Kidykas pripažintas geriausiu 2018 metų treneriu.

Prestižiniai „LTeam apdovanojimai 2018“ surengti ketvirtadienį Vilniuje. Per juos tradiciškai pagerbti geriausi Lietuvos sportininkai.

Šiemet vienintelis iš individualios olimpinės rungties atstovų Europos čempionu tapęs A. Gudžius rinkimuose aplenkė irkluotoją Mindaugą Griškonį, sunkiaatletį Žygimantą Stanulį, baidarininką Artūrą Seją ir plaukiką Daną Rapšį.

Sportininkus vertinti paprasčiau – viską parodo jų pasiekimai, o trenerius – daug sunkiau, nes pusė jų darbų nematomi.

„Tokį apdovanojimą sunku pelnyti, – sakė laureatas. – Priklauso nuo to, kokia susiklosto situacija per metus visose sporto šakose. Mes galime planuoti medalius, rezultatus, o šių apdovanojimų niekaip nesuplanuosi. Man tai antras pagal svarbą apdovanojimas šiemet. Pirmas – Europos čempionato medalis.“

Nugalėtojo savybes ir geležinius nervus pademonstravęs pasaulio disko metimo čempionas aukso medalį Berlyne vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse išplėšė paskutiniu mėginimu (68,46 m) ir aplenkė iki tol pirmavusį švedą Danielį Stahlį (68,23 m).

Nusilenkė treneriui

Pernai taip pat lipote atsiimti geriausio 2017-ųjų sportininko prizo. Ar labai pasikeitėte per tuos metus? – pasiteiravome Andriaus Gudžiaus.

– Sustiprėjau (juokiasi). Kaip žmogus nepasikeičiau, tik metais pasenau. Subrendau kaip vyras. Akivaizdžių pokyčių nėra. Tik padidėjo savikritiškumas. Visada norėjau tapti čempionu. O siekti lengviau, nei pasiektą išlaikyti. Nuo praėjusių metų, kai tapau pasaulio čempionu, mintys pradėjo verstis į kitą pusę: ką dabar daryti, kaip reikia dirbti, kad išlaikyčiau tas pačias pozicijas? Emociškai tapo sudėtingiau, bet tai – savita pamoka, patirtis. Atsiranda nauja motyvacija, naujas požiūris į sportą.

– Turbūt dvigubai džiugu, nes buvo įvertintas ir jūsų treneris?

– Sportininkus vertinti paprasčiau – viską parodo jų pasiekimai, o trenerius – daug sunkiau, nes pusė jų darbų nematomi. Šiandien su V. Kidyku rytą padirbėjome prieš treniruotę, paskui paklausiau, koks yra mano šios dienos planas. Jis liepė atlikti pratimus po du kartus kiek pajėgsiu. Pasakiau, gal iškart privarykite mašiną, nes teks mane vežti po tokios treniruotės...

Treneris turi nuo ryto iki vakaro, 24 valandas per parą, ištisus metus planuoti treniruotes, stebėti savo sportininką, planuoti varžybas, dienotvarkę, poilsį. Tai nežmoniškai didelis darbas, pats šiandien nesugebėčiau jo atlikti. Be galo puiku, kad galiu dirbti su tokiu žmogumi. Man triskart mieliau, nes kartu įvertintas ir mano treneris.

Prisideda prie dominuojančiųjų šeimos

– Atsiimdamas prizą dėkojote savo šeimai – žmonai Dovilei, kuri laiko tris su puse namo kampo, ir vaikams, suvokiantiems, kad tėtis išeina ne bet kur, o Lietuvos vardo garsinti. Ko atžalos jums linki, kai keliaujate į varžybas?

– Vaikai nelinki laimėti, jie to reikalauja (šypsosi). Jei nepadarai ko nori, pats kaltas. Kai grįžau iš Deimantinės lygos varžybų, kuriose užėmiau antrąją vietą, ketverių dukra pareiškė: „Važiuok į treniruotę, nes pralaimėjai.“ Stengiuosi vaikams įskiepyti, kad tiek moksle, tiek gyvenime gali daug pasiekti tik įdėdamas 100 proc. pastangų. Bet tam prireiks ir šalia esančių žmonių šimtaprocentinių pastangų. Mano vaikai sako: „Tėvai, dirbk, tada ir kiti dirbs šalia tavęs.“

– Prieš metus, kai laimėjote geriausio sportininko titulą, teigėte norintis pratęsti lengvosios atletikos dominavimą šalyje. Ar šios sporto šakos pozicijos Lietuvoje stiprėja?

– Šiemet iš dalies tai ir vyksta. Yra medalis ne tik disko metimo, bet ir ieties metimo (Liveta Jasiūnaitė Europos pirmenybėse pelnė bronzą – red.) rungtyse. Aš pats šiais metais pasiekiau maksimumą: Europos čempionatas, auksas. Viskas pagal planą. Tačiau tai ne mano vieno, bet ir ir valstybės planas rengti sportininką, kad jis pasirodytų kuo geriau. Nedrįsčiau sakyti, jog dominuojame. Tiesiog prisidedame prie dominuojančiųjų šeimos. Visi dirbame, kad pasaulyje būtų minimas žodis „Lietuva“, plazdėtų mūsų vėliava, skambėtų himnas, o kurioje sporto šakoje – nesvarbu.

– Kokie kitų metų planai?

– Pasaulio čempionatas Katare. Reikės labai stengtis ir iš savęs išspausti viską, kas įmanoma. O ar tai pakaks titului apginti, sužinosime kitų metų rudenį.

Treneris Vaclovas Kidykas - artimiausias geriausio metų sportininko komandos narys.

Įvertinta sąžininga kova

– Renginio pabaigoje itin reikšmingos akimirkos sulaukė Austra Skujytė. Atitaisius istorinę tiesą septynkovininkei pelnytai įteiktas 2012 metų Londono olimpinių žaidynių bronzos medalis. Ar lengvaatlečių bendruomenei labai svarbus šis pagerbimas?

– Teko dalyvauti vienose olimpinėse žaidynėse. Pamačiau, kokia ten vyrauja atmosfera. Suvokti, kad netekai medalio, kaip dabar paaiškėjo, dėl sukčiavimo, labai skaudu, nes atiduoti visą save, ir aplinkinius, ir jų laiką, emocijas. Kai po šešerių metų gauni apdovanojimą, tai sukelia begalę jausmų. Austra, mano manymu, ant scenos laikėsi daug stipriau, nei kai kam atrodė. Sportininkė pati pasakė apgailestaujanti, jog šalia negalėjo būti šviesaus atminimo jos treneris Aleksas Stanislovaitis ir kartu pasidžiaugti šia akimirka.

Pagaliau buvo įvertinta tiesa sporte ir sąžininga kova. Smagu, kad Austra yra dukart olimpinė prizininkė ir Lietuva turi dar vieną olimpinį medalį. Labai džiugina, jog tas medalis jau Lietuvoje.

2018-ųjų laureatai

Metų sportininkas – disko metikas Andrius Gudžius.

Metų sportininkė – plaukikė Rūta Meilutytė.

Metų vyrų komanda – irklavimo porinė keturvietė: Aurimas Adomavičius, Dovydas Nemeravičius, Rolandas Maščinskas ir Saulius Ritteris.

Metų moterų komanda – irklavimo porinė dvivietė: Milda Valčiukaitė ir Ieva Adomavičiūtė.

Metų treneris – Vaclovas Kidykas.

Metų trenerė – Ina Paipelienė.

Populiariausias sportininkas – boksininkas Egidijus Kavaliauskas.

Metų proveržis – baidarininkas Artūras Seja.

Už gyvenimo nuopelnus įvertintas pirmasis LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas.