Užsienyje šeši lietuviai tapo čempionais
2017–2018 me­tų se­zo­ną už­sie­nio klu­bų gar­bę gy­nė per dvi­de­šimt Lie­tu­vos krep­ši­nin­kų. Še­šiems jų pa­vy­ko tap­ti čem­pio­nais, o vie­nas mū­sų tre­ne­rių su­ge­bė­jo sa­vo ko­man­dą nu­ves­ti iki aukš­čiau­sios nu­ga­lė­to­jų pa­ky­los.

Aukso medalius pavyko iškovoti Artūrui Gudaičiui ir Mindaugui Kuzminskui, rungtyniavusiems Italijoje, Milano ekipoje „Olimpia“, Atėnų „Panathinaikos“ (Graikija) žaidėjui Lukui Lekavičiui, „Ventspils“ (Latvija) nariui Juliui Jucikui ir Rumunijos klubo „Oradea“ garbę gynusiems Vaidui Kariniauskui bei Artūrui Valeikai.

Marius Grigonis: „Namai, Eurolyga, gera „Žalgirio“ organizacija – šios priežastys greitai padėjo priimti sprendimą.“

Trenerio Donaldo Kairio auklėtiniai – Talino „Kalev-Cramo“ krepšininkai – iškovojo Estijos krepšinio čempionato aukso medalius.

Milanas bent kiek reabilitavosi

Graikijos pirmenybių finale Atėnų klubas 3:2 nukovė Pirėjo „Olympiakos“ ekipą, kurią kitą sezoną treniruos amerikietis Davidas Blattas, o šiam talkins lietuvis Kęstutis Kemzūra. 24 metų 183 cm ūgio Lietuvos rinktinės įžaidėjas L. Lekavičius per rungtynes rinko vidutiniškai 7,2 taško. „Panathinaikos“ Graikijos čempionu tapo 36 kartą. Komplektuodamas naujo sezono komandą Atėnų klubas pasiliko Luką dar metams. K. Kemzūra pastaruosius du sezonus taip pat padėjo D. Blattui, tik abu treniravo Stambulo „Darusafaką“ (Turkija).

Italų „Olimpia“ Eurolygoje pasirodė prastai – užėmė 15 vietą tarp 16 ekipų. Milano komandos žaidėjai bent kiek nusivalė mundurą laimėdami Italijos čempionatą. Jo finale „Olimpia“ 4:2 nugalėjo Trento „Dolomiti“ krepšininkus. A. Gudaitis Italijos pirmenybėse pelnydavo vidutiniškai 10,7 taško ir atkovodavo 7 kamuolius. Nuo sezono vidurio Milano klubo nariu tapęs M. Kuzminskas pridėdavo dar 8,6 taško.

„Į komandą įsiliejau sezono viduryje, – pasakojo M. Kuzminskas. – Tai ne taip paprasta. Buvo ir pakilimų, ir nuosmukių. Ačiū Dievui, laimėjome Italijos čempionatą ir taip nuplovėme gėdą dėl nesėkmingo pasirodymo Eurolygoje bei šalies taurės turnyre.“ M. Kuzminskas turi sutartį su Milano ekipa ir kitiems metams, todėl tikisi, jog ateinantis sezonas bus geresnis.

Klube „Olimpia“ žaidė ir Mantas Kalnietis, tačiau per Italijos pirmenybes treneriai jo nė sykio neišleido į aikštelę.

Buvo ir „sidabrinių“ pasirodymų

Rumunijos ir Latvijos krepšinio čempionatų finaluose taip pat žaidė „lietuviškos“ komandos. 24 metų gynėjas V. Kariniauskas ir 32-ejų 207 cm ūgio puolėjas A. Valeika buvo vieni ekipos „Oradea“ lyderių: pirmasis rinko vidutiniškai 12,4 taško, antrasis – 7,3, be to, dar kamuolį sugriebdavo 5,1 karto. V. Kariniauskas Rumunijos čempionu tapo antrus metus iš eilės.

Finale „Oradea“ 3:1 nugalėjo Bukarešto „Steaua“ klubą, kuriam atstovavo gynėjas Marius Runkauskas. Rumunijos vicečempionu tapęs 32 metų lietuvis buvo antras komandoje pagal rezultatyvumą (vid. 10,5 taško). M. Runkauskas su „Steaua“ jau yra triumfavęs Rumunijoje. Tai nutiko 2015 metais, tada Marius buvo pripažintas naudingiausiu finalo varžybų žaidėju.

Latvijos čempionato finale „Ventspils“ 4:2 įveikė titulą gynusią Rygos VEF ekipą. Latvijos sostinės klube sezoną pradėjo Arnas Labuckas, tačiau kelis pastaruosius mėnesius jis nepasirodė aikštelėje dėl patirtos rimtos traumos. Iki tol lietuvis pelnydavo per rungtynes po 7,3 taško. Tuo metu 28 metų 205 cm ūgio J. Jucikas padėjo savo komandai per kiekvieną dvikovą. Jo rezultatyvumo rezultatas – 10,8 taško – trečias tarp „Ventspils“ krepšininkų.

Mindaugas Kuzminskas su Milano ekipa turi sutartį ir kitiems metams, todėl tikisi, jog ateinantis sezonas bus geresnis./euroleague.net nuotrauka

Iš Vokietijos – į „Žalgirį“

Nacionalinių pirmenybių finaluose žaidė ir daugiau lietuvių, tačiau jiems teko tenkintis sidabro medaliais. Tokius apdovanojimus pelnė Austrijos Gmundeno „Swans“ ekipoje žaidęs Povilas Gaidys, Estijos čempionato finale „Tartu Ulikool“ marškinėlius vilkėję Vytenis Čižauskas ir Julius Kazakauskas.

Atskira kalba – apie Vokietijos vicečempionu su Berlyno ALBA tapusį Lietuvos rinktinės narį Marių Grigonį. Jo komanda finale 2:3 pralaimėjo Miuncheno „Bayern“ krepšininkams. Lietuvis Vokietijos lygoje pelnydavo vidutiniškai 12 taškų. Tačiau ateinantį sezoną Mariaus taškai bus skaičiuojami Kauno „Žalgiriui“. Rengdamiesi naujam sezonui Lietuvos čempionai su M. Grigoniu sudarė trejų metų sutartį.

198 cm ūgio gynėjas užaugo Kaune ir 2012 bei 2013 metais su „Žalgirio“ dublerių ekipa dukart iškovojo Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) bronzą. Per vienas Lietuvos krepšinio lygos rungtynes jis vilkėjo ir pagrindinės komandos marškinėlius.

Pagal „Žalgirio“ sistemą ugdytas M. Grigonis anksti pradėjo legionieriaus karjerą – būdamas devyniolikos pasuko į Ispaniją. Dabar grįžta į gimtąjį miestą ir debiutuos Eurolygos varžybose.

„Grįžti namo visada gera. Jaučiuosi patobulėjęs ir kiekvienais metais stengiuosi žengti žingsnį į priekį. Namai, Eurolyga, gera „Žalgirio“ organizacija – šios priežastys greitai padėjo priimti sprendimą. Visuomet turėjau tikslą grįžti į „Žalgirį“, ir dabar dėl to labai džiaugiuosi“, – kalbėdamas su „Žalgirio TV“ teigė M. Grigonis.