Teniso žvaigždė reikalauja didesnių honorarų
Pus­me­tį dėl trau­mų ne­žai­dęs bu­vęs ge­riau­sias pa­sau­lio te­ni­si­nin­kas ser­bas No­va­kas Džo­ko­vi­čius į spor­tą grį­žo su trenks­mu. Ir ne tiek dėl sėk­min­go žai­di­mo, kiek dėl skam­bių par­eiš­ki­mų.

Melburne vykstančiame atvirajame Australijos teniso čempionate („Australian Open“) N. Džokovičius visus apstulbino, kai pareiškė, kad elitiniai tenisininkai uždirba per mažai. 30-mečio serbo įsitikinimu, Teniso profesionalų asociacija (ATP) savo žaidėjams turėtų mokėti didesnius honorarus.

„Net jei nesate pirmojo ATP reitingo šimtuko žaidėjas, galite sau garantuoti gana padorų gyvenimą.“

Planas nustebino

N. Džokovičius apie tai prabilo per kasmetinį tenisininkų susirinkimą prieš „Australian Open“ viename Melburno viešbučių. Iš pradžių varžybų rengėjai ir ATP atstovai surengė tradicinį instruktažą. Paskui, britų leidinio „Daily Mail“ teigimu, N. Džokovičius pakilo į sceną ir paprašė visus ne teniso žaidėjus palikti konferencijų salę. Anot šaltinių, tuomet serbų žvaigždė pasiūlė įsteigti tenisininkų sąjungą, kuri iš ATP išreikalautų daugiau pinigų.

Per visą profesionalo karjerą N. Džokovičius yra uždirbęs beveik 90 mln. eurų (be papildomų reklamos sutarčių), bet jis įsitikinęs, jog geriausiems tenisininkams nemokama tiek, kiek kitų sporto šakų geriausiems atstovams.

Tiesa, šiais metais Didžiojo kirčio serijos turnyrų prizų fondas ir taip padidintas maždaug dešimtadaliu. Australijoje tenisininkai išsidalys beveik 36 mln. eurų. Tokia pati suma sudarys ir „French Open“ prizų fondą. Vimbldono čempionato dalyviams atiteks 34,4 mln. eurų, „US Open“ varžybose bus išdalyta per 40 mln. eurų.

N. Džokovičiaus pareiškimas sulaukė nevienareikšmiškos reakcijos žiniasklaidoje. BBC teniso apžvalgininkas Russellas Fulleris mano, kad geriausių žaidėjų honorarai ir taip „astronomiškai dideli“. Pavyzdžiui, N. Džokovičius, šveicaras Roger Federeris ir ispanas Rafaelis Nadalis per savo šlovingą karjerą drauge yra uždirbę daugiau kai 240 mln. eurų. „Net jei nesate pirmojo ATP reitingo šimtuko žaidėjas, galite sau garantuoti gana padorų gyvenimą“, – tvirtino R. Fulleris.

„Tik keli tenisininkai žinojo apie N. Džokovičiaus ketinimus. Kiti buvo lengvai šokiruoti“, – rašė savų šaltinių tarp tenisininkų turintis „Daily Mail“.

Ne visiems patiko pasiūlymas kelti ultimatumą profesionalų asociacijai. Tarp nepritariančiųjų buvo ir legendinis R. Federeris. O R. Nadalis pažymėjo, kad didesnės finansinės paramos verti žemesnio lygio žaidėjai.

1972-aisiais įkurta ATP nuo 1990 metų rengia aukščiausio rango profesionalų turnyrus, taip pat yra jungiamoji grandis tarp žaidėjų ir Didžiojo kirčio varžybų organizatorių. N. Džokovičiaus planų steigti tenisininkų sąjungą ATP atstovai nekomentavo.

Sušvelnino toną

Kilus šurmuliui serbui teko švelninti toną ir teisintis, kad jis nėra godus, kad, ragindamas didinti prizų fondą, neplanuoja Didžiojo kirčio varžybų boikoto. Šiuos pranešimus tenisininkas vadino perdėtais, nors ir neneigė, jog norėtų didesnio atlygio.

„Per konferenciją su žaidėjais aptarėme daug svarbių klausimų, nes pasitaikė puiki proga visiems susirinkti į vieną vietą. Vyko mandagūs pokalbiai, jokių kalbų apie streiką nebuvo. Žurnalistų teisė rašyti taip, kaip jie viską įsivaizduoja“, – aiškino 12 Didžiojo kirčio turnyrų laimėtojas.

Dauguma „Australian Open“ varžybų dalyvių lyg susitarę atsisakė komentuoti susirinkimo detales. Viešai prakalbo tik PAR tenisininkas Kevinas Andersonas. „Taip, mes diskutavome apie honorarų didinimą. Geriausi žaidėjai nekalti, kad tiek uždirba. Pirmojo šimtuko tenisininkai gyvena puikiai. Bet norime, kad geriau jaustųsi 150 ar 200 žaidėjų“, – kalbėjo K. Andersonas.

Didžiojo kirčio varžybų prizų fondas ir taip kasmet gausėja. Po šešerių metų, kaip prognozuojama, „Australian Open“ piniginis fondas bus padidėjęs kone dvigubai – nuo beveik 36 mln. dabar iki 66 mln. 2024-aisiais.

Šiemet vienetų varžybų nugalėtojai Melburne gaus po 2,61 mln. eurų. Finalininkams atiteks po 1,3 mln. eurų.

S. Wawrinka iškrito

Be užkulisinių intrigų, N. Džokovičius randa laiko ir aukšto lygio tenisui. Šių metų „Australian Open“ turnyre jis jau pasiekė šešioliktfinalį. Per antrąjį varžybų ratą serbas (14 reitingas) vakar 4:6, 6:3, 6:1, 6:3 nugalėjo prancūzą Gaelį Monfilsą.

Dabartinis reitingo lyderis R. Nadalis (1) 6:3, 6:4, 7:6 (7:4) įveikė argentinietį Leonardo Mayerį, o titulą Melburne ginantis R. Federeris (2) 6:4, 6:4 7:6 (7:4) – vokietį Janą Lennardą Struffą. Bulgaras Grigoras Dimitrovas (3) tik po permainingos kovos 4:6, 6:2, 6:4, 0:6, 8:6 palaužė amerikiečio Mackenzie MacDonaldo pasipriešinimą.

Ričardą Berankį per pirmąjį ratą eliminavęs šveicaras Stanas Wawrinka (9) suklupo antrajame ir vakar beviltiškai pralaimėjo amerikiečiui Tennysui Sandgrenui – 2:6, 1:6, 4:6. Šveicarijos tenisininkas prisipažino, kad žaisdamas vis dar jautė pernai atliktos kelio operacijos padarinius.

Moterų varžybose sensacingą pralaimėjimą patyrė prie favoričių priskiriama ispanė Garbine Muguruza (3). Ji 6:7 (1:7), 4:6 pralaimėjo Taivano atstovei Hsieh Su-wei. Pirmoji pasaulio raketė rumunė Simona Halep 6:2, 6:2 eliminavo kanadietę Eugenie Bouchard, antra pagal reitingą danė Caroline Wozniacki 3:6, 6:2, 7:5 įveikė kroatę Janą Fett. Po dopingo skandalo atsigaunanti rusė Marija Šarapova 6:1, 7:6 (7:4) nugalėjo latvę Anastasiją Sevastovą (14).