Tautų lyga: produktas pranoko lūkesčius
Per tris ru­dens mė­ne­sius ap­si­su­ko pir­mų­jų UE­FA Tau­tų ly­gos fut­bo­lo var­žy­bų ra­tas. Čia run­gė­si 55 na­cio­na­li­nių fe­de­ra­ci­jų rink­ti­nės, su­skirs­ty­tos į ke­tu­ris di­vi­zio­nus.

Tautų lygoje pirmąsias vietas savo grupėse užėmusios rinktinės pakilo į aukštesnį lygmenį, paskutinėse likusios smuko žemyn. Visą turnyrą vainikuos A diviziono finalo ketverto turnyras kitų metų birželį Portugalijoje. Kartu su šeimininkais čia kovos Olandijos, Šveicarijos ir Anglijos komandos. Pirmiesiems Tautų lygos čempionams atiteks solidus 7,5 mln. eurų paskatinimas.

Uždirbo visi

Kol rinktinės aptaria savo rezultatus, UEFA prezidentas Aleksanderis Čeferinas trina rankomis ir Tautų lygos idėją laiko pavykusia bei itin sėkminga. Šio projekto iniciatorių iš Norvegijos esminė idėja buvo pakeisti nuobodžias bei mažai dėmesio sulaukdavusias draugiškas rungtynes. Ir tai pavyko.

„Šis projektas netgi pranoko lūkesčius. Anksčiau nuolat girdėdavome didžiųjų futbolo šalių nusiskundimus, kad joms tenka susitikti su mažaisiais, mažieji skundėsi, kad negali dažnai pasidžiaugti pergalėmis. Dabar viskas subalansuota, o keturiuose divizionuose vyrauja konkurencinga kova“, – šią savaitę savo spaudos konferencijoje Briuselyje kalbėjo A. Čeferinas.

Ne visos federacijos ir dabar džiaugiasi šiomis varžybomis. Pavyzdžiui, portugalai ir prancūzai mano, kad sukurta sistema skirta tik UEFA biudžetui dar labiau papildyti.

Tačiau žemyne vyrauja daugumos palanki nuomonė, kad beprasmes draugiškas varžybas pakeitė konkurencingas turnyras, kuriame dar ir uždirbti galima. Pavyzdžiui, nors lietuviai buvo talžomi C divizione, Lietuvos futbolo federacija (LFF) vis tiek uždirbo 750 tūkst. eurų.

Pikantiška ir tai, kad net silpniausioTautų lygos D diviziono rinktinės dėl varžybų sistemos ypatumų turi galimybių patekti į Europos pirmenybes. Jau dabar žinoma, jog 2020-ųjų žemyno pirmenybėse tikrai išvysime komandą vienos iš tokių valstybių kaip Gruzija, Baltarusija, Kosovas arba Makedonija. Nė viena jų finaliniame etape dar nėra žaidusi.

„Tokia galimybė yra jaudinanti. Labai smagu, kad kiekvienas dabar turi šansą. O anksčiau tai atrodė neįmanoma“, – pabrėžė A. Čeferinas.

G. Linekeris persigalvojo

Bene didžiausiu pirmojo turnyro netikėtumu tapo Vokietijos rinktinės nesėkmė. Po fiasko pasaulio čempionate neatsigaunantys vokiečiai neišsilaikė A grupėje ir kovodami su prancūzais bei olandais per 4 turus surinko 2 taškus. Kitame Tautų lygos sezone vokiečiai žais tik B divizione.

Arti pirmosios pergalės jie buvo paskutinėse rungtynėse Gelzenkirchene su Olandija. Tačiau pirmaudami 2:0 ir užtikrintai dominuodami per kelias minutes sugebėjo išleisti pergalę iš rankų – 2:2.

„Dominavome, galėjome įmušti trečią kartą ir viskas būtų tapę aišku. Bet viskas baigėsi taip, kaip pastaruoju metu matėme jau daugybę kartų“, – atsiduso vokiečių treneris Joachimas Lowas.

Įspūdinga Vokietijos ir Olandijos mačo atomazga privertė prabilti aštrialiežuvį buvusį Anglijos futbolininką, dabar televizijoje ekspertu dirbantį Gary Linekerį. Būtent jis prieš porą dešimtmečių ištarė garsiąją frazę: „Futbolas paprastas žaidimas. Jame 22 vyrai vaikosi kamuolį 90 minučių, bet galiausiai laimi vokiečiai.“

Po nesėkmingo vokiečiams praėjusio pasaulio čempionato G. Linekeris frazės pabaigą pakeitė kandžiais žodžiais „kažkaip laimi“. O kai šie per 5 minutes išleido pergalę žaisdami su olandais, anglų legenda apskritai persigalvojo ir pralinksmino visus posakiu: „Nebelaimi. Viskas, citata neveiksni. Laikykite ją negaliojančia.“

Ispanų ieškojimai

Kaip ir vokiečiai, nusivylę liko ispanai, kuriems šis futbolo sezonas taip pat nepagailėjo iššūkių. Pasaulio čempionate ispanai sensacingai iškrito aštuntfinalyje, po 11 m baudinių serijos pralaimėję rusams.

Nepavyko Ispanijos rinktinei su nauju treneriu Luisu Enrique atsitiesti ir Tautų lygoje. Startas buvo daugiau nei įspūdingas – namie 6:0 patiesti pasaulio vicečempionai kroatai. Atrodė, kad „grėsmingąja furija“ vadinamos komandos galia grįžta. Tačiau atsakomojoje dvikovoje Zagrebe patirta nesėkmė, su anglais pasidalyta po pergalę, ir Ispanija liko be finalo ketverto kovų.

Nors lietuviai buvo talžomi C divizione, Lietuvos futbolo federacija vis tiek uždirbo 750 tūkst. eurų.

Kritikos būta daug, tačiau L. Enrique priminė tai, ką kalbėjo prieš sėsdamas į šią karštą kėdę: „Jokių revoliucijų nebus. Reikia palengva sukurti naują čempionišką komandą. O pagrindinis jos tikslas – sėkmingas pasirodymas 2020 metų Europos čempionate.“

Per pusmetį L. Enrique išbandė 33 futbolininkus – daugiau nei bet kuris kitas „furijos“ treneris nuo pat 1982 metų. Kol kas optimalios vietos komandoje ieškoma Nacho, Inigo Martinezui ir Kepai Arrizabalagai – žmonėms, kuriems žadama Ispanijos rinktinės lyderių našta. Atradęs optimalią sudėtį, L. Enrique žada iššauti 2020-ųjų žemyno pirmenybėse.

Tautų lygos struktūra

A divizionas

Finalo ketvertas: Olandija, Šveicarija, Portugalija, Anglija.

Išliko: Prancūzija, Belgija, Italija, Ispanija.

Iškrito: Vokietija, Islandija, Lenkija, Kroatija

B divizionas

Pakilo: Ukraina, Švedija, Bosnija ir Hercegovina, Danija.

Išliko: Čekija, Rusija, Austrija, Velsas.

Iškrito: Slovakija, Turkija, Šiaurės Airija, Airija.

C divizionas

Pakilo: Škotija, Suomija, Norvegija, Serbija.

Išliko: Izraelis, Albanija, Vengrija, Graikija, Bulgarija, Rumunija, Juodkalnija.

Iškrito: Estija, Kipras, Slovėnija, Lietuva.

D divizionas

Pakilo: Gruzija, Baltarusija, Kosovas, Makedonija.

Išliko: Kazachstanas, Latvija, Andora, Liuksemburgas, Moldova, San Marinas, Azerbaidžanas, Farerų Salos, Malta, Armėnija, Gibraltaras, Lichtenšteinas.