Skirtingomis vartininkų emocijomis pažymėtose rungtynėse – Prancūzijos futbolo rinktinės triumfas
Urug­va­jaus fut­bo­lo rink­ti­nė iki 40-os mi­nu­tės pui­kiai vyk­dė sa­vo pla­ną, ta­čiau klai­da gy­ny­bo­je nu­brau­kė vi­sas pa­stan­gas. Tie­sa, dar ta­me pa­čia­me kė­li­ny­je pie­tų ame­ri­kie­čiai re­zul­ta­tą ga­lė­jo iš­ly­gin­ti, ta­čiau čia nuo­sta­biai su­žai­dė Pra­ncū­zi­jos var­tų sar­gas Hu­go Llo­ris. Vi­siš­kai ki­to­kio­mis nuo­tai­ko­mis an­tro­je rung­ty­nių pu­sė­je gy­ve­no Urug­va­jaus var­ti­nin­kas Fer­nan­do Mus­le­ra, ku­rio klai­da komp­li­ka­vo „La Ce­les­te“ si­tua­ci­ją bei už­kir­to ke­lią pa­tek­ti į pa­sau­lio fut­bo­lo čem­pio­na­to pus­fi­na­lį. Ga­lu­ti­nis dvi­ko­vos re­zul­ta­tas – 2:0 (1:0).

Urugvajus grupių etape lengvai krovėsi taškus, bet ir varžovai nebuvo patys rimčiausi. Pergalės prieš Egiptą, Saudo Arabiją ir šeimininkus rusus neparodė tikrojo pietų amerikiečių veido. Visas kortas „La Celeste“ atskleidė aštuntfinalyje, kur 2:1 nugalėjo C. Ronaldo vedamą Portugalijos rinktinę ir pasiuntė rimtą signalą būsimiems priešininkams, kad lengvai nugalėti jų nepavyks.

Prancūzijos žaidimas čempionato grupių etape buvo taip pat stabilus – iškovotos dvi pergalės prieš Australijos ir Peru rinktines. Tik paskutinėse rungtynėse buvo užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios turnyre su Danijos rinktine, kai abi komandos buvo nušvilptos dėl savo vangaus žaidimo. Aštuntfinalyje tribūnos nebeturėjo priekaištų, kai 19-metis prancūzas Kylianas Mbappe tiesiog nuskandino Argentinos laivą, o rungtynės baigėsi europiečių triumfu 4:3.

Įdomu tai, kad Urugvajus iki prasidedant ketvirtfinalio rungtynėms į savo vartus buvo praleidęs tik vieną įvartį, o prancūzai jų įmušė jau septynis, taigi Didier Deschampsas turėjo užduotį perprasti pietų amerikiečių gynybos schemas, kurių dar nė viena komanda neįveikė.

Šis uždavinys europiečiams yra sunkesnis nei atrodo. Pasaulio čempionate Urugvajus nėra patyręs pralaimėjimų prieš „Les Bleus“. Iš paskutinių aštuonių šių komandų susitikimų „La Casete“ pralaimėjo tik kartą.

Dar įdomiau tai, kad iš paskutinių šešių turnyrų tik kartą Urugvajus nepateko į pusfinalį.

Prancūzijos rinktinei gera žadėjo kita statistika – jie jau devynis susitikimus iš eilės buvo nepralaimėję Pietų Amerikos komandoms pasaulio čempionate. Įdomu tai, kad Prancūzijos rinktinėje yra trys iš penkių brangiausių čempionato žaidėjų.

Europiečiai galėjo džiaugtis, nes jų komandoje pranešimų apie traumas nebuvo, tačiau Blaise`as Matuidi negalėjo žaisti dėl susirinktų kortelių.

Pietų amerikiečiai patyrė rimtą praradimą. Rungtynėse su Portugalija traumą patyrė vienas iš pagrindinių rinktinės žaidėjų Edisonas Cavani, kuris nežaidė ir susitikime su Prancūzija.

Rungtynes komandos pradėjo tokiomis sudėtimis:

Rungtynių teisėjas – argentinietis Nestoras Pitana. Tai tik antrasis savo šalies atstovas, kuris gavo teisę teisėjauti pasaulio čempionate.

Šios Žemutiniame Naugarde vykusios rungtynės įrašė abiejų komandų trenerius tarp ilgaamžiškiausių komandų vairininkų. Jau 20-ose rungtynėse pasaulio čempionate rinktinei vadovavęs Oscaras Tabarezas tapo ketvirtu daugiausiai dvikovų komandai turnyro istorijoje vadovavusiu treneriu.

Didier Deschampsas rinktinei vadovavo jau 10-ose rungtynėse. Tiek pat kartų Prancūzijai vadovavo ir Raymondas Domenechas ir Michelis Hidalgo.

Nors buvo manoma, kad vieno iš lyderių netekęs Urugvajus rungtynėse bandys žaisti gynybinį futbolą, tačiau iškart paneigė tokias prognozes.

Jau ketvirtą minutę Cristhianas Stuani neišnaudojo neblogos progos, o dar už kelių minučių tas pats E. Cavanio vietą aikštėje užėmęs puolėjas pamėgino savo laimę, tačiau nuo pavojaus apsaugojo Hugo Lloris.

Pietų Amerikos atstovai ne tik puolė, bet ir kibiai gynėsi bei stabdė „Les Bleus“ atakas. Tiesa, dažnai pažeisdami taisykles. Nuo kietų pražangų kentėjo tiek Olivier Giroud, tiek Lucas Hernandezas.

Tačiau prancūzai savo progų visgi turėjo. 16-ą minutę po O. Giroud perdavimo galva puikią progą turėjo Kylianas Mbappe, kuris buvo likęs neprižiūrimas vienas prieš vartus. Bet vietoj to, kad susistabdytų kamuolį, jaunasis puolėjas bandė smūgiuoti galva ir kamuolys skriejo virš vartų.

Per pirmas 20 minučių prancūzai kamuolį kontroliavo 60 proc. laiko ir atliko 5 smūgius, tačiau vienintelį smūgį į vartus atliko būtent „La Celeste“.

Sužaidus pusvalandį neblogą progą turėjo prancūzai, tačiau į baudos aikštelę skersuoto kamuolio nei vienas „Les Bleus“ atstovas nepasiekė. Po keleto minučių K. Mbappe taip pat skersavo kamuolį į baudos aikštelę – kamuolio Fernando Muslera nepasiekė, tačiau perdavimo niekas „neuždarė“.

Neatlikę nei vieno smūgio į vartų plotą prancūzai užsidirbo pirmą geltoną kortelę – 33-ią minutę už greitos varžovų atakos nutraukimą buvo įspėtas L. Hernandezas.

38-ą minutę labai kietai žaidę „La Celeste“ taip pat užsidirbo geltoną kortelę – už pražangą prieš Corentiną Tolisso buvo įspėtas Rodrigo Bentancuras.

Šią galimybę puikiai išnaudojo Prancūzijos rinktinė. Prie kamuolio stojęs Antoine`as Griezmannas pasiuntė kamuolį į baudos aikštelę, kur Raphaelis Varane`as galva nukreipė kamuolį į vartų tinklą.

Pirmasis prancūzų smūgis į vartus ir pirmasis rungtynių įvartis.

Vos už keturių minučių panašią progą turėjo ir urugvajiečiai. Po baudos smūgio Martinas Caceresas smūgiavo galva į vartus, tačiau puikią reakciją pademonstravo H. Lloris. Itin gražus epizodas.

Prancūzijos rinktinės vartų sargas čia pat atrėmė ir Diego Godino smūgį.

Atlaikę varžovų spaudimą, prancūzai pirmąją rungtynių pusę turėdami vieno įvarčio persvarą. Tiesa, tas taiklus smūgis buvo vienintelis 57 proc. laiko kamuolį kontroliavusių prancūzų smūgis į vartų plotą. Tuo metu Urugvajaus rinktinės futbolininkai į vartus smūgiavo keturis kartus. Komandos taip pat atliko po tris smūgius prie vartų.

Per pirmas penkias antrojo kėlinio minutes prancūzai net dukart turėjo progą išmėginti varžovų gynybą baudos smūgiais. Pirmąkart 47-ą minutę pavojų neutralizavo Fernando Muslera, o dar už 3 minučių urugvajiečiai turėjo vėl dėkoti savo rinktinės vartininkui, kuris labai laiku paliko savo ginamus vartus.

Nepatenkintas rungtynių eiga O. Tabarezas atliko iškart du keitimus – savo progų neišnaudojusį Cristhianą Stuanį pakeitė Maximiliano Gomezas, o geltoną kortelę užsidirbusį Rodrigo Bentancurą – Cristianas Rodriguezas.

Tiesa, čia pat padėtį komplikavo siaubinga F. Musleros klaida. Po tolimo A. Griezmanno smūgio Urugvajaus vartų sargas kamuolio nesugavo, nesėkmingai atmušė ir jis įskriejo į vartų plotą. 2:0 ir itin prasta Urugvajaus situacija.

Aistros vis kaito ir 67-ą minutę aikštėje kilo susistumdymas, po kurio geltonas korteles prieš save išvydo K. Mbappe ir C. Rodriguezas.

Į puolimą pasileidusių urugvajiečių gynyboje pasirodydavo vis daugiau skylių. 73-ią minutę Corentinas Tolisso smūgiavo kiek virš vartų.

Gelbėdamas rungtynes O. Tabarezas atliko ir savo trečiąjį keitimą – Nahitaną Nandezą pakeitė Jonathanas Urretaviscaya.

Urugvajiečiai perėmė iniciatyvą, tad likus daugiau kiek 20 minučių Didier Deschampsas atliko savo pirmąjį keitimą – vietoj C. Tolisso aikštėje pasirodė Stevenas Nzonzi.

Tačiau tai nepadėjo. Nors pietų amerikiečiai ir nuolat kūrė, organizavo atakas, tačiau nieko itin pavojingo nesukūrė. Pergale įsitikinęs Prancūzijos treneris iš žaidimo išėmė du savo puolėjus – K. Mbappe pakeitė Ousmane Dembele, o A. Griezmanną – Nabilas Fekiras.

Įdomu, kad 57 proc. laiko kamuolį kontroliavę prancūzai atliko vos du smūgius į vartų plotą, kai Urugvajaus rinktinės futbolininkai smūgiavo keturis kartus. Taip pat komandos atliko 11 smūgių, iš kurių 7 prancūzų bandymai skriejo prie vartų, o Urugvajaus – 6.

Į pusfinalį patekę prancūzai ten susitiks su Belgijos ir Brazilijos dvikovos nugalėtoja.