Skersai kelio slovėnui nestojo niekas
Eu­ro­pos fut­bo­lo aso­cia­ci­jų są­jun­gos (UE­FA) pre­zi­den­tu nau­jai ket­ve­rių me­tų ka­den­ci­jai pra­ėju­sią sa­vai­tę per­rink­tas tei­si­nin­kas iš Slo­vė­ni­jos Alek­san­de­ris Če­fe­ri­nas.

Organizacijos vienybę ir pagarbą akcentuojantis A. Čeferinas rinkimuose konkurencijos nesulaukė. Italijos sostinėje Romoje vykusiame UEFA kongrese jis perrinktas vienbalsiai.

Neužmigti ant laurų

Apžvelgdamas savo pirmą kadenciją, 51 metų A. Čeferinas nurodė, kad jos metu inicijuoti teigiami pokyčiai UEFA padėjo atkurti organizacijos vienybę, sustiprinti futbolo bendruomenę bei jos solidarumą.

Tiesa, pirmoji slovėno kadencija truko tik pustrečių metų, mat 2016-ųjų rugsėjį jis pakeitė nuo pareigų nušalintą susikompromitavusį prancūzą Michelį Platini.

Tuomet naujasis UEFA vadovas teigė įžvelgęs pasaulinio futbolo krizės užuomazgas, o naujas aukštas pareigas jis pavadino „šuoliu į nežinomybę“.

„Prieš trejus metus Europos ir pasaulio futbolą ėmė krėsti rimčiausia istorijoje valdymo krizė, – prisimindamas kyšininkavimo skandalą tarp M. Platini ir Seppo Blatterio, kalbėjo A. Čeferinas. – Padėtis buvo rimta, bet džiaugiuosi, kad Europos futbolo federacijos UEFA namų raktą patikėjo man, nežinomai asmenybei, ir parodė pasitikėjimą. Bet aš pasinaudojau unikalia galimybe imtis teigiamų permainų. Mano tikslas buvo atkurti UEFA narių vienybę bei tarpusavio pagarbą.“

Apžvelgęs nuveiktus darbus, Europos futbolo vadovas pavaldinius ragino toliau tobulėti.

„Blogiausia būtų, jei visi užmigtume ant laurų. UEFA – lyderiaujanti futbolo asociacija tarp visų žemynų, ji yra puikioje padėtyje, tačiau to nepakanka. Pasaulis tobulėja kasdien, tad daryti pažangą privalome ir mes“, – tvirtino A. Čeferinas.

Kaip svarbiausias savo ateities veiklos gaires jis nurodė tolesnę masinio futbolo plėtrą ir klubų skaidrios finansinės politikos („Financial Fair Play“ – aut.) vykdymą. Pastaroji slopina šešėlinius sandorius ir mažina didžiulę finansinę atskirtį tarp galingųjų ir mažesniųjų klubų. Anksčiau A. Čeferinas skambiai pareiškė „kovosiantis dantimis ir nagais, kad atkurtų buvusią pusiausvyrą tarp klubų“.

Sutramdė maištininkus

A. Čeferinas futbolo bendruomenėje vertinamas dėl dėmesio visoms 55 UEFA narėms, neskaidant jų pagal dydį ir įtaką žemyno futbole.

Aleksanderis Čeferinas futbolo bendruomenėje vertinamas dėl dėmesio visoms 55 UEFA narėms, neskaidant jų pagal dydį ir įtaką žemyno futbole.

Liberalusis vadovas į UEFA vykdomąjį komitetą taip pat pakvietė Europos futbolo klubų asociacijos (ECA) atstovus ir suteikė jiems balso teisę priimant svarbius sprendimus. Be to, ėmė glaudžiau bendradarbiauti su futbolininkų teises ginančia organizacija FIFPro.

Slovėnas daug dėmesio skiria moterų ir salės futbolui, o jo iniciatyva klubų varžybose nuo 2021 metų debiutuos trečias turnyras po Čempionų lygos ir Europos lygos. UEFA vadovas nepraleido progos pasidžiaugti didele Tautų lygos rinktinių turnyro sėkme ir populiarumu.

Taip pat A. Čeferinas ir toliau bus neperkalbamas futbolo Superlygos klausimu, vadindamas tai utopine idėja. Įtakingiausiems Europos klubams neseniai kilo idėja įsteigti uždarą 16 komandų žemyno Superlygą, turinčią generuoti didžiules pajamas. Tačiau šiems planams pasipriešino UEFA ir pagrasino sankcijomis tiek klubams, tiek šioje lygoje norintiems žaisti futbolininkams.

Futbolo stadionų situaciją Lietuvoje Aleksanderis Čeferinas vadina viena prasčiausių visoje Europoje. / AFP/Scanpix nuotrauka

„Superlygos idėją pirmą kartą išgirdau 2016 metais, UEFA prezidento rinkimų kampanijos metu. Tuo metu maištininkai mėgino pasinaudoti kilusia netvarka. Tąkart po atvirų ir nuoširdžių derybų mums pavyko perkalbėti klubus. Tačiau dabar galiu paskelbti bendrą UEFA ir ECA poziciją: jokios Superlygos nebus. Tai ne pažadas. Tai – faktas“, – tvirtai pareiškė A. Čeferinas.

Pripažinimą pelnė ne iš karto

A. Čeferinas futbolo profesionaliai nežaidė, nedirbo ir treneriu, tad 2016-aisiais UEFA prezidento rinkimų kampanijoje išniro tarsi iš niekur.

Teisininko specialybę turintis ir savo advokatų kontorą Liublianoje įkūręs funkcionierius nuo 2011-ųjų ėjo Slovėnijos futbolo federacijos prezidento pareigas. Be to, kaip advokatas atstovavo sportininkų ir sporto klubų interesams. Asmeninėje biografijoje A. Čeferinas nurodo, kad augina tris vaikus ir laisvai kalba anglų bei italų kalbomis.

Savo sėkmės faktoriumi UEFA rinkimuose jis laikė tai, kad prieš rinkimus nesišvaistė nerealiais pažadais, atvirai kalbėjo apie futbolo problemas.

Įdomu tai, kad vienintelis A. Čeferino ryšys su populiariausia pasaulyje sporto šaka buvo darbas Liublianos „Olimpijos“ bei salės futbolo klubo Litijos „Svea Lesna“ valdyboje. Jis taip pat vadovavo Liublianos advokatų mėgėjų futbolo komandai.

Kitaip nei dėmesio centre visad mėgęs būti M. Platini, A. Čeferinas yra ramesnio temperamento ir turėjo pasistengti, kad susikurtų teigiamą įvaizdį.

Viename interviu prieš trejus metus būsimasis UEFA vadovas kalbėjo: „Pirmiausia mane parėmė skandinavų futbolo federacijos. O kiti... Anglai, sužinoję apie mano kandidatūrą, kalbėjo: „Kas, po velnių, šitas vyrukas?“ Austrai aiškino, kad man už nugaros stovi M. Platini, olandai – kad mane remia Vladimiras Putinas... Per savo rinkimų kampaniją stengiausi aplankyti kuo daugiau valstybių. Atlikau beveik šimtą skrydžių. Už juos sumokėjau iš savo kišenės. Kadangi buvau mažai žinomas, reikėjo visiems prisistatyti.“

Lankėsi ir Lietuvoje

Pastaraisiais metais A. Čeferinas jau du kartus viešėjo ir Lietuvoje. Iš pradžių jis į Vilnių atvyko 2016-ųjų rugsėjį, tuomet atlydėjo prieš lietuvius žaidusią Slovėnijos rinktinę (2:2). Šį vizitą funkcionierius suderino su savo pirmųjų UEFA prezidento rinkimų kampanija, užsitikrindamas Lietuvos futbolo federacijos 9 (LFF) paramą.

Dar kartą slovėnas Lietuvos sostinėje viešėjo praėjusių metų balandį. Tai buvo darbinis jo, kaip UEFA prezidento, vizitas, siekiant įvertinti futbolo infrastruktūrą mūsų šalyje.

Pamatyti vaizdai įtakingo svečio nepradžiugino. A. Čeferinas neslėpė, kad futbolo infrastruktūra Lietuvoje yra viena prasčiausių tarp visų UEFA narių valstybių, ir išreiškė viltį, kad su Vyriausybės pagalba ji ims gerėti.

Slovėno perrinkimą antrai UEFA prezidento kadencijai palankiai įvertino ir jį rėmę LFF vadovai.

„Vadovaujant A. Čeferinui, jaučiama vienybė tarp organizacijos narių. Pats prezidentas gerai supranta mažųjų futbolo šalių problemas, bando padėti jas spręsti, jo kabineto durys atviros visiems“, – sakė LFF prezidentas T. Danilevičius.