Šiaurės Amerikos milijonai prieš Maroko užsispyrimą
Po mė­ne­sio Mask­vo­je vyk­sian­čia­me FI­FA kong­re­se pa­aiš­kės, kas rengs 2026 me­tų pa­sau­lio fut­bo­lo čem­pio­na­tą.

Prieš finalinį balsavimo etapą liko dvi paraiškos rengti 2026-ųjų planetos pirmenybes: jungtinė Kanados, Meksikos ir JAV bei Maroko. Kuriems pasiseks, paaiškės šių metų pasaulio čempionato išvakarėse.

Čempionato Maroke organizacinio komiteto vadovas pažadėjo, kad, net ir pralaimėjusi dar vieną balsavimą, šalis tęstų visus su futbolu susijusius projektus.

Su prezidento palaima

Iš jungtinę paraišką pateikusių valstybių tik Kanada nėra rengusi pasaulio čempionato. Meksika tokį turnyrą organizavo 1970 ir 1986 metais, JAV – 1994 metais. Pastarasis čempionatas įėjo į istoriją dėl didžiausio sirgalių susidomėjimo – kiekvienas rungtynes stadione vidutiniškai stebėdavo 68,9 tūkst. žiūrovų. 2026-aisiais amerikiečiai su partneriais pasiryžę šį rekordą viršyti.

Jungtinės paraiškos autoriai žada, kad iškovoję teisę rengti čempionatą jie sugeneruotų 14 mlrd. JAV dolerių pajamų. O grynasis FIFA pelnas neva siektų net 11 mlrd. dolerių.

Svarbiu Šiaurės Amerikos koziriu tampa ir JAV prezidentu Donaldo Trumpo palaikymas. Šią kampaniją jis remia labai aktyviai, kartais net agresyviai, teigdamas, jog „JAV partneriams būtų gėda, jei jie nepalaikytų amerikiečių iniciatyvos“.

Tokie pareiškimai skamba paradoksaliai, turint omenyje D. Trumpo siekius pastatyti sieną su Meksika.

Vis dėlto JAV futbolo asociacijos prezidentas Carlosas Cordeiro išreiškė viltį, kad FIFA narės Maskvoje balsuos pamiršdamos geopolitinius klausimus.

Penktas bandymas

Maroko šansai išsikovoti teisę rengti pasaulio čempionatą nėra beviltiški. Pastaraisiais mėnesiais marokiečiai sulaukia vis daugiau palaikymo, o FIFA vadovybei jie anksčiau įteikė 193 puslapių dokumentą, kuriame aiškiai išdėstė savo argumentus.

Marokiečių koziris – kompaktiškas turnyras, kuriame visi stadionai vienoje valstybėje ir nėra išsidėstę per visą žemyną ir kelias valstybes. Futbolo čempionatui Marokas žada parengti 14 stadionų. Dalis jų vėliau būtų sumažinti, o išmontuotos konstrukcijos ir kėdės atitektų kaip labdara mažiau išsivysčiusioms Afrikos valstybėms. Kiti pranašumai – šalis greta Europos, toje pačioje laiko juostoje, lengvai ir greitai pasiekiama turistams.

Rengti pasaulio čempionatą Marokas siekia jau penktą kartą. Ankstesni bandymai išsikovoti prestižinę teisę (1994, 1998, 2006 ir 2010 metais) baigdavosi nesėkmėmis.

Nepaisydami šių nesėkmių, afrikiečiai rankų nenuleido ir skyrė dar daugiau dėmesio 2026 metų čempionato rinkimų kampanijai.

Įdomu tai, kad šią savaitę Maroko delegacija apsilankė Lietuvos futbolo federacijoje (LFF) bei pristatė savo siekius. Susitikdama su LFF prezidentu Tomu Danilevičiumi Maroko paraiškos organizacinio komiteto atstovė Nawal El Moutawakel paprašė lietuvių palaikymo FIFA balsavime. Tuo metu Maroko futbolo federacijos prezidentas Fouzi Lekjaa praėjusią savaitę vykdė reklamos kampaniją Skandinavijos valstybėse ir Islandijoje bei Farerų Salose.

Savo paraiškoje marokiečiai akcentuoja, kad yra viena saugiausių pasaulio valstybių. Čia 100 tūkst. žmonių tenka tik 3 žmogžudystės. To negalima pasakyti apie Meksiką, kur, pernykščiais duomenimis, 100 tūkst. žmonių tenka 21 žmogžudystė.

Čempionato Maroke organizacinio komiteto vadovas Hichamas El Amrani pažadėjo, kad, net ir pralaimėjusi dar vieną balsavimą, šalis tęstų visus su futbolu susijusius projektus: „Dirbame ne tik dėl siekio surengti pasaulio čempionatą. Visi projektai naudingi šaliai ir Afrikos žemynui.“

S. Blatterio požiūris

Apie 2026-ųjų pasaulio čempionatą savo nuomonę pareiškė ir pastaruoju metu viešai vis dažniau kalbantis buvęs FIFA prezidentas Seppas Blatteris. 82 metų šveicarų funkcionierius prieš trejus metus buvo nušalintas nuo pareigų dėl korupcijos.

2026-ųjų čempionato tema S. Blatteris kalbėjo praėjusią savaitę lankydamasis BBC televizijos specialioje laidoje apie futbolą. Jis leido suprasti, kad remia Maroko kandidatūrą.

„FIFA plečia pasaulio čempionato dalyvių skaičių, todėl palankiai vertina jungtines paraiškas. Tačiau Kanada, Meksika ir JAV yra trys galingos valstybės. Kiekviena iš jų gali sėkmingai surengti tokias varžybas, todėl nesuprantu, kam reikalinga sujungti pajėgas“, – stebėjosi šveicaras.

Iki šiol per visą istoriją buvo tik vienas kartas, kai pasaulio čempionatą rengė jungtinės pajėgos – 2002 metais futbolininkus priėmė Pietų Korėja ir Japonija.

„Organizaciniu požiūriu tai buvo košmaras. Daug chaoso ir nesusipratimų sprendžiant logistikos klausimus, transportuojant įrangą tarp abiejų šalių. Paskui mes nusprendėme neremti jungtinių organizatorių paraiškų. Todėl palaikau vienos valstybės organizatorės idėją“, – aiškino S. Blatteris, kuris iki šiol neigia jam pareikštus kaltinimus dėl korupcijos.

Šių metų pasaulio čempionatas Rusijoje prasidės birželio 14 dieną. Po ketverių metų jis vyks Katare. Ir tai bus paskutinis čempionatas pagal dabartinį formatą. Nuo 2026-ųjų planetos pirmenybėse kovos nebe 32, o net 48 rinktinės.