Šešiolikos dar nesulaukusi jau turi olimpinį auksą
Ali­na Za­gi­to­va an­trą kar­tą šį se­zo­ną nu­ga­lė­jo Jev­ge­ni­ją Med­ve­de­vą. Sau­sio vi­du­ry­je tai nu­ti­ko Eu­ro­pos čem­pio­na­te, o penk­ta­die­nį – per svar­biau­sias gy­ve­ni­mo var­žy­bas – olim­pia­dą.

Penkiolikmetė A. Zagitova Pjongčango dailiojo čiuožimo moterų solisčių varžybose iškovojo auksą, aštuoniolikmetė J. Medvedeva – sidabrą. Pastaroji verkė, kai buvo paskelbti teisėjų balai, tačiau šie aukštesnių skirti negalėjo.

Jevgenija Medvedeva: „Verkiau pirmąkart. Per varžybas dar nėra to buvę. Nežinau, kodėl tai nutiko.“

Abi sportininkės yra Olimpinių atletų iš Rusijos atstovės.

Už laisvąją programą – po vienodai balų

Po trumposios programos pirmavo A. Zagitova. Vadinasi, norint išsaugoti pirmąją vietą, per laisvąją programą ji neturėjo teisės klysti. Tačiau jau programos pradžioje Alina susidūrė su keblumais – vietoj šuolių kaskados jai gavosi trigubas lutcas (šuolis atliekamas čiuožiant atbulomis kairiąja koja ant išorinės pavažos briaunos).

Nors antroji jos pasirodymo dalis yra perpildyta sudėtingų elementų ir papildomą elementą skambant muzikai įterpti rizikinga, A. Zagitova nepasidavė emocijoms. Šaltakraujiškai čiuoždama ji vis dėlto

sugebėjo įterpti savo karališkąją kaskadą.

Penkiolikmetė per savo šokį buvo kiek įsitempusi, mat paskutinė laisvąją programą olimpiadoje turėjo atlikti praėjusius du sezonus viską laimėjusi jos draugė J. Medvedeva.

Ir neįtikėtina – teisėjai abiem pretendentėms į auksą už laisvąją programą skyrė vienodus balus (156,65). Tai unikalus atvejis dailiajame čiuožime.

Į olimpiadą tris metus žingsniavusi J. Medvedeva, pamačiusi įvertinimą, verkė. Iki aukso medalio jai pritrūko 1,31 balo.

Susumavus abiejų – trumposios ir laisvosios – programų teisėjų įvertinimus pirmoji vieta atiteko A. Zagitovai, kuriai dar nėra šešiolikos, bet jau turi olimpinį aukso medalį. Ji surinko 239,57 balo.

„Kai sužinojau, kad esu pirma, viduje buvo ir džiaugsmas, ir tuštuma vienu metu. Suprantu, kad visa mano karjera einant iki olimpiados, visas tas darbas buvo ne veltui. Stengsiuos ir toliau dirbti tokia dvasia“, – sakė A. Zagitova.

Jevgenija Medvedeva: „Verkiau pirmąkart. Per varžybas dar nėra to buvę. Nežinau, kodėl tai nutiko.“Reuters/Scanpix nuotrauka

Sidabrą pelniusi J. Medvedeva surinko 238,26 balo, o bronza atiteko kanadietei Kaetlyn Osmond (231,02).

Neatsisakytų nešti vėliavą

„Tokia jau esu – visas emocijas slepiu savyje, bet iš tiesų labai džiaugiuosi. Šįkart labiau jaudinausi nei atlikdama trumpąją programą. Didesnė atsakomybė. Juk neturėjau teisės suklysti“, – pasibaigus varžyboms sakė A. Zagitova.

Ji tikino nebūtų nusiminusi ir laimėdama sidabrą. „Man sidabras būtų buvęs kaip auksas. Manau, Medvedevai šis sidabras taip pat žiba kaip auksas. Ji daug metų iš eilės visur buvo pirma. Manau, ji dabar tokia pat laiminga kaip ir aš“, – kalbėjo penkiolikmetė čempionė, kuriai tai buvo tik trečios suaugusiųjų varžybos.

Ji prisiminė momentą, kai jos treneriai pasiūlė parengti programą „Don Kichotas“ ir šuolius sutalpinti į antrą jos dalį.

„Iki paskutinio momento dėl to abejojau, bet galiausiai nusileidau. Išgyvenau, maniau, man tai gali nepavykti. Kai pirmą kartą atlikau šią programą be priekaištų, supratau, kad galiu tai daryti ir toliau“, – pasakojo sportininkė.

Tapusi pirmąja atlete, iškovojusia Rusijai Pjongčange olimpinį auksą, ji sakė neatsisakysianti, jeigu per žaidynių uždarymą sekmadienį jai bus patikėta nešti Rusijos vėliavą. Per olimpiados atidarymą vasario 19-ąją Rusijos atletai žygiavo paskui Olimpinę vėliavą.

Verkė pirmą kartą

Sidabro medalininkė J. Medvedeva prisipažino, jog ašaras jos akyse visas pasaulis išvydo pirmą kartą.

„Verkiau pirmąkart. Per varžybas dar nėra to buvę, – kalbėjo dukart pasaulio ir dukart Europos čempionė. – Nežinau, kodėl tai nutiko. Įtampos per laisvąją programą nejutau. Matyt, suliepsnojo emocijos ir širdyje pasidarė lengviau. Verkiau netgi per pasirodymo pabaigoje po vieno atlikto elemento. Tiesiog supratau, kad ant ledo palikau visą širdį.“

J. Medvedevos teigimu, penktadienį ledo arenoje ji padariusi viską, ką galėjusi. „Geriau negalėjau. Vadinasi, taip turėjo būti. Gyvenimas tęsiasi.“

Aštuoniolikmetė čiuožėja sakė norėjusi olimpiadą baigti dėl nieko nesigailėdama.

„Manęs laukia intensyvus sportinis gyvenimas, kuriame ketinu praleisti daug metų. Darysiu viską, kas mano jėgoms. Ir apie praeitį negalvosiu“, – žurnalistams atsivėrė olimpinė vicečempionė.

Ši dviejų Rusijos sportininkių istorija priminė 1998-uosius, kai Nagano olimpinėse žaidynėse dėl aukso medalių aiškinosi dvi JAV sportininkės. Tąkart sensacingai triumfavo penkiolikmetė Tara Lipinski, aplenkusi aštuoniolikmetę Michellę Kwan.