Rinktinės iki minimumo vengia rizikos
Pa­sau­lio fut­bo­lo čem­pio­na­te bai­gė­si gru­pių var­žy­bų eta­pas. Po jo 16 rink­ti­nių iš­vy­ko na­mo, li­ku­sios 16 pra­tęs ko­vas at­krin­ta­mo­sio­se var­žy­bo­se. Per dvi sa­vai­tes pa­aiš­kės, ku­ri ko­man­da pa­sau­lio čem­pio­nų sos­te pa­keis nu­ka­rū­nuo­tus vo­kie­čius.

Paskutinė pirmo etapo varžybų diena neapsiėjo be kontroversijų. H grupėje paskutinius kelialapius į aštuntfinalį pačiupo Kolumbijos ir Japonijos rinktinės. Kolumbijos futbolininkams pakako kuklios pergalės 1:0 prieš Senegalą, tuo metu japonai tolyn žengė net ir pralaimėję lenkams 0:1. Įdomiausia, kad Japonijos ir Senegalo rinktinės surinko po 4 taškus, jų įvarčių santykis buvo identiškas (4:4), o tarpusavio akistata taip pat baigėsi taikiai (2:2). Tad antrosios vietos likimas paaiškėjo suskaičiavus geltonąsias korteles. Japonai liko antri, nes per grupės turnyrą gavo 4 įspėjimus, senegaliečiai – 6. Žinodami tai, Japonijos futbolininkai dvikovos su Lenkija pabaigoje nesistengė atakuoti ir perdavinėjo kamuolį vienas kitam savoje aikštės pusėje.

Stabiliausiai atrodo Brazilijos ir Belgijos rinktinės, jos gali nukeliauti iki finalo.

Aistruolius nuvylė ir G grupės lyderių – Belgijos ir Anglijos ekipų – akistata Kaliningrade. Abiejų rinktinių treneriai žaidė ne stipriausiomis sudėtimis. Jie žinojo, kad nugalėjusios komandos ketvirtfinalyje gali laukti potenciali akistata su vienais favoritų brazilų. Tad mačas vyko ramiai, o jame 1:0 triumfavo vieną įvartį vis dėlto įmušę belgai. Bet nugalėtojai dėl to didelio džiaugsmo nerodė.

Vyrauja gynybinis požiūris

Apie šio pasaulio čempionato aktualijas „Lietuvos žinios“ kalbėjosi su šalies nacionalinės futbolo rinktinės videoanalitiku ir skautu Mariumi Babravičiumi.

– Kokios futbolo tendencijos ryškėja šiose pirmenybėse?

– Pastebiu daugiau atsargesnio ir į gynybą orientuoto žaidimo nei ankstesniuose čempionatuose. Vyrauja gynybinė taktika. Treneriai skaičiuoja kiekvieną tašką ir kiekvieną galimybę žengti tolyn, tad bando pasiekti rezultatą bet kokia kaina, o ne džiuginti žiūrovus efektingu žaidimu. Todėl buvo ir nemažai nepatenkintų žiūrovų, kurie paskutinėse grupių etapo rungtynėse švilpė futbolininkams. Galime kalbėti, kad futbolas žaidžiamas dėl žiūrovų, bet ne visuomet taip yra. Rinktinių strategai kartais renkasi kitus sprendimus, todėl aikštėje tenka pamatyti ir komandų su trimis vidurio gynėjais. Nedaug kas naudoja dviejų puolėjų taktiką. Šiek tiek apmaudu, nes netenkame progos pamatyti, kaip elitinėse rinktinėse puolime atrodytų du aukščiausio lygio žaidėjai. Todėl matome, kad dažniausiai bandoma apsiginti ir tik tada pulti varžovų vartus.

– Vokiečius ištiko vadinamasis čempionų prakeiksmas, kai trečiose pirmenybėse paeiliui titulą gynusi rinktinė iš kovos pasitraukė jau po grupės varžybų. Ko pritrūko Vokietijos futbolininkams?

– Pagrindinė jų problema buvo prasta progų realizacija, nes per trejas rungtynes jie susikūrė dešimtis šansų. Atakoje pritrūkdavo sėkmingesnio paskutinio kamuolio lietimo, tikslesnio smūgio, elementarios sėkmės. Tai stebina, nes vokiečiai visuomet pasižymėjo labai geros kokybės puolimu. Jų progų realizacija geresnė nei argentiniečių, prancūzų ar ispanų. Pastarieji šansus pelnyti įvartį išnaudodavo prasčiau. Taigi, vokiečiai viską daugmaž darė teisingai, bet savų šansų neišnaudojo.

Ankstesnės čempionų titulą gynusios komandos Italija (2010 m.) ar Ispanija (2014 m.) atrodė kur kas labiau beviltiškai. Vokietijos žaidimas nebuvo prastas. Bet kai per rungtynes sukuri 10–15 šansų pavojingam smūgiui ir nieko neįmuši – kalta ta pati prasta realizacija ir sėkmės stoka.

Marius BabravičiusLFF nuotrauka

Stabiliausi brazilai ir belgai

– Kas dar šiame čempionate atrodo neįprastai?

– Pasikartosiu, kad varžybose Rusijoje pasigendu atviresnio ir pavojingesnio futbolo. Treneriai stengiasi vengti rizikos, todėl vyrauja gynybinis žaidimas. Trūksta aktyvesnio žaidimo atakose.

O nuvylė ne tik Vokietijos, bet ir Argentinos rinktinė. Turėdami tiek daug aukšto lygio futbolininkų, jie nežaidžia kokybiško futbolo ir nėra panašūs į vieningą komandą. Tačiau galbūt vos vos išsikapstę iš grupės Argentinos futbolininkai susivienys ir prasidės jų skrydis? Juk kartais taip nutinka. O pats čempionatas atrodo gerai organizuotas, nesklandumų nėra, galime mėgautis futbolu.

– Čempionato šeimininkai Rusijos futbolininkai buvo aršiai kritikuojami, bet pasiekė aštuntfinalį ir minimalų tikslą įgyvendino. Ar gali rusai nustebinti labiau?

– Rusija atrodo neprognozuojama komanda. Dauguma manė, kad jie liks tarp autsaiderių, ir tai atrodė logiška po serijos pralaimėtų draugiškų rungtynių. Tačiau A grupėje Stanislavo Čerčesovo komanda susidūrė su silpnesniais bei įveikiamais varžovais ir Saudo Arabiją ir Egiptą sugebėjo nugalėti. Ar pavyks pasipriešinti ispanams, daug priklausys nuo to, ar ispanai nepelnys greitų įvarčių abiejų kėlinių pradžioje. Jei taip nenutiks – galime laukti netikėtumų.

– Kas, jūsų nuomone, yra šio čempionato favoritai?

– Stabiliausiai atrodo Brazilijos ir Belgijos rinktinės, jos gali nukeliauti iki finalo. Šveicarija taip pat solidi komanda, galinti įveikti bet ką. Jų žaidėjų individualus meistriškumas labai aukštas. Negalima pamiršti ispanų, nebent jiems taip pat koją pakištų progų realizacija. Tačiau brazilai ir belgai atrodo pasiruošę eiti toliausiai. Gaila, kad tarpusavyje gali susitikti jau ketvirtfinalyje. Tokia jau varžybų sistema.

G grupės turnyrą laimėję belgai žaidžia stabiliai.

Statistika

G grupė

Anglija – Belgija 0:1 (0:0). Kaliningradas, 33 973 žiūrovai. Teisėjas – D. Skomina (Slovėnija). Įvartis – A. Januzajus (51). Įspėti – Y. Tielemansas, L. Dendonckeris (Belgija).

Panama – Tunisas 1:2 (1:0). Saranskas, 37 168 žiūrovai. Teisėjas – N. Shukralia (Bahreinas). Įvarčiai – Y. Meriah (33 į savo vartus); F. Ben Youssefas (51), W. Khazri (66). Įspėti – R. Avila, G. Gomezas, L. Tejada (Panama); F. Sassi, A. Badri, Gh. Chaalali (Tunisas).

Turnyro lentelė

(pergalės, lygiosios, pralaimėjimai, įvarčių santykis, taškai)

1. Belgija3009:29
2. Anglija2018:36
3. Tunisas1025:83
4. Panama0032:110

H grupė

Japonija – Lenkija 0:1 (0:0). Volgogradas, 42 189 žiūrovai. Teisėjas – J. Sikazwe (Zambija). Įvartis – J. Bednarekas (59). Įspėtas – T. Makino (Japonija).

Senegalas – Kolumbija 0:1 (0:0). Samara, 41 970 žiūrovų. Teisėjas – M. Mažičius (Serbija). Įvartis – Y. Mina (74). Įspėti – M. Niangas (Senegalas); J. Mojica (Kolumbija).

1. Kolumbija2015:26
2. Japonija1114:44
3. Senegalas1114:44
4. Lenkija1022:53

Aštuntfinalio rungtynės

Šeštadienis~17.00~Prancūzija – Argentina

Šeštadienis~21.00~Urugvajus – Portugalija

Sekmadienis~17.00~Ispanija – Rusija

Sekmadienis~21.00~Kroatija – Danija

Pirmadienis~17.00~Brazilija – Meksika

Pirmadienis~21.00~Belgija – Japonija

Antradienis~17.00~Švedija – Šveicarija

Antradienis~21.00~Kolumbija – Anglija