Regbio situacija Europoje nepatenkinti lietuviai tylėti neketina
Lie­tu­vos reg­bio rink­ti­nių re­zul­ta­tai ge­rė­ja, bet reg­bio si­tua­ci­ja Eu­ro­po­je – ne. O bū­tent tai su­ke­lia pa­pil­do­mą gal­vos skaus­mą Lie­tu­vos reg­bio en­tu­zias­tams, tu­rin­tiems di­de­lių am­bi­ci­jų.

Gruodžio pradžioje Lietuvos regbio federacijos generalinis sekretorius Irmantas Kukulskis bei Lietuvos regbio federacijos valdybos narys Simas Banys dalyvavo Europos regbio asociacijos („Rugby Europe“) asamblėjoje Paryžiuje (Prancūzija) ir joje prabilo apie Europos regbį ištikusią stagnaciją bei grėsmę regbio plėtrai, ypač tarp jaunimo. Nors Lietuvos balsas tarp Europos regbio valstybių dar nėra labai garsus, vis daugiau šalių reiškia nepasitenkinimą dabartine situacija ir niekur nevedančiais ateities planais.

„Galima sakyti, kad tapome Europos regbio opozicijos lyderiais. Suprantame, kad turime dar daugiau dirbti su mažomis ir vidutinėmis kitų šalių federacijomis, tik labai gaila, kad Europos regbiui – dabar stagnacija“, – sakė I. Kukulskis.

Lietuvos sporto politika šiuo metu yra tokia, kad sporto šakų finansavimas priklauso nuo rinktinių rezultatų įvairių amžiaus grupių Europos ir pasaulio čempionatuose. Tuo tarpu „Rugby Europe“ nusprendė, kad reikia naikinti visus Europos jaunių, jaunimo čempionatus, išskyrus suaugusiųjų. Lietuvos jaunimo regbio-7 rinktinė praėjusiais metais elitiniame Europos čempionate užėmė 11 vietą, ir tai yra vienas geriausių rezultatų tarp šios amžiaus grupės iš visų komandinių sporto šakų Lietuvoje. „Rugby Europe“ sprendimas naikinti jaunimo čempionatus suduotų rimtą smūgį Lietuvos regbiui.

„Jau anksčiau esu sakęs, kad šis „Rugby Europe“ sprendimas būtų žingsnis 10 metų atgal, ir tai būtų visiškai nepritaikyta mūsų sporto politikai, nes pagal ją mes turime dalyvauti pasaulio, Europos čempionatuose ir olimpinėse žaidynėse. Tai reikštų, kad neturėsime galimybių ugdyti jaunimo, – kalbėjo I. Kukulskis. – Šiuos klausimus iškėliau asamblėjos metu. Po mano išsakytų pastabų sprendimas naikinti jaunimo čempionatus buvo atidėtas, palaikymą mums išreiškė daugiau šalių. Galiausiai gavome patvirtinimą, kad regbio-7 jaunimo čempionatai bus toliau vykdomi, o regbio-15 jaunimo pirmenybių greičiausiai nebebus. Turbūt taip yra dėl to, kad kitoms valstybėms per brangu dalyvauti tokiuose Europos čempionatuose. Mums patiems dalyvavimas regbio-15 jaunimo Europos čempionate kainuoja apie 30 tūkst. eurų, o valstybė pinigų neskiria. Bet mes žiūrime iš kitos pusės, kad jeigu jaunimas neturės kur žaisti, tai neturėsime kaip jį prikalbinti likti mūsų sporto šakoje.“

Kad jaunimas turėtų kur žaisti, planuojama rengti bendrus turnyrus su kaimynėmis šalimis. Varžybose galėtų dalyvauti Latvijos, Ukrainos, Lenkijos, Kaliningrado komandos ir galbūt kitų valstybių ekipos.

„Turime suteikti galimybę jaunimui kur nors žaisti. Tokiu atveju galėtume išlaikyti pamainą vyrų rinktinėms“, – pridūrė I. Kukulskis.

Asamblėjos metu Lietuvos vardas buvo paminėtas dar viena svarbia proga. „Rugby Europe“ aukso medaliu už gyvenimo nuopelnus regbiui apdovanojo ilgametį Lietuvos rinktinės ir Šiaulių „Vairo-Kalvio“ klubo trenerį Sigitą Kukulskį, kuris prieš keletą metų atvedė regbio-7 rinktinę į Europos elitą.