Paaugliai užkariauja pasaulį
Vie­ni jų iš­gy­ve­na dėl spuo­gų ir griež­tos kon­tro­lės, ki­ti pra­noks­ta su­au­gu­siuo­sius ir tam­pa ge­riau­si pa­sau­ly­je. Šių me­tų žie­mos olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se Pjong­čan­ge ne­pil­na­me­čiai iš­ko­vo­jo de­vy­nis me­da­lius.

Net du medalius Pietų Korėjoje vykusių žaidynių dailiojo čiuožimo varžybose iškovojo penkiolikmetė rusė Alina Zagitova. Ji pelnė auksą moterų solisčių ir sidabrą – komandų varžybose.

Už vyriausią žaidynių dailiojo čiuožimo atstovą kanadietį Ericą Radfordą ji buvo jaunesnė 18 metų.

Jaunoji Rusijos dailiojo čiuožimo žvaigždė Pjongčange buvo geriausia tarp paauglių, bet žiemos olimpinės žaidynės yra mačiusios ir jaunesnių čempionų. Štai 1994-ųjų Lilehamerio žaidynėse moksleivė iš Pietų Korėjos iškovojo auksą greitojo čiuožimo trumpuoju taku estafetėje. Mergaitei tuomet buvo trylika metų.

Sunku rasti motyvacijos veržtis tolyn, kai būdama penkiolikos tampi olimpine čempione. Tačiau A. Zagitova po žaidynių optimistiškai žvelgė į priekį: „Dar yra pasaulio čempionatai, kiti sezonai. Galima padaryti dar daugiau. Yra daug titulų, kuriuos galima iškovoti.“

Tačiau šį mėnesį pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate ji gerokai nusvilo. Per laisvąją programą triskart kritusi olimpinė čempionė liko prizininkų pakylos papėdėje – užėmė tik penktą vietą.

Pjongčange gerai pasirodė ir šešiolikmetis Nico Porteous iš Naujosios Zelandijos. Akrobatinio slidinėjimo puslankio rungtyje jis pelnė bronzos medalį. Nuo vyriausio žaidynių šios rungties dalyvio kanadiečio Mike'o Riddle'o jį skyrė 15 metų.

Aštuoniolikmetis Nico brolis Miguelis olimpiadoje nepateko į finalinius važiavimus, tačiau jaunesnis brolis vis tiek įrašė savo pavardę į Naujosios Zelandijos sportą. Prieš finalus Nico kelis kartus buvo pasidarę labai negera – juk šešiolikos metų kovoti olimpiadoje dėl medalio yra jaudinantis dalykas. Tačiau jaunuolis susikaupė ir pasirodė kiek įmanoma geriausiai.

Snieglenčių kroso varžybose sidabrą iškovojo prancūzė Julia Pereira de Sousa. Ši šešiolikmetė buvo net 25 metais jaunesnė už vyriausią snieglentininkių dalyvę Izabel Clark Ribeiro iš Brazilijos, kuriai – 41 metai. Tad abi šios atletės drąsiai galėtų būti mama ir dukra.

„Mano pagrindinis tikslas buvo patekti į finalą, nes tuomet jau neturėčiau ko prarasti“, – prancūzė tikino nejautusi spaudimo iš šalies ir visus nustebino užlipusi ant apdovanojimų pakylos. Ji aplenkė tokias pripažintas sportininkes kaip Sočio olimpiados čempionė čekė Eva Samkova ir penkiskart pasaulio čempionė amerikietė Linsey Jaccobells.

Taip reagavo šešiolikmetis Nico Porteous iš Naujosios Zelandijos, sužinojęs akrobatinio slidinėjimo puslankio rungtyje rezultatus.SIPA/Scanpix nuotrauka

„Patekti į finalą, kuriame varžovės yra kur kas vyresnės ir labiau patyrusios – beprotystė. Aš jas per televizorių mačiau dar per Turino olimpines žaidynes, kai man buvo ketveri, o dabar pasirodžiau geriau už jas“, – Julia negalėjo patikėti tuo, kas nutiko.

Sidabrą greitojo čiuožimo komandinėse varžybose pelnė šešiolikmetis korėjietis Jaewonas Chungas. Nuo vyriausio šios rungties varžybų dalyvio Shane'o Dobbino iš Naujosios Zelnadijos jį skyrė 22 metai.

Viskas prasidėjo tradiciškai. Jaewonas pasirinko greitąjį čiuožimą sekdamas vyresniojo brolio pėdomis. Broliai buvo susilaužę kelius, tačiau pamažu ėjo link tikslo: olimpiadoje aštuoniolikmetis Jaewoongas buvo tryliktas 1000 m varžybose, o šešiolikmetis brolis pelnė sidabrą su komanda.

„Viskas pavyko, nes mano partneriai buvo labai stiprūs. Tikiuosi, kitoje olimpiadoje padėsiu komandai iškovoti auksą“, – sakė šešiolikmetis Jaewonas.

Jo bendraamžė Zoi Sadowski Synnott iš Naujosios Zelandijos bronzą iškovojo snieglenčių varžybų didžiojo šuolio rungtyje. Skirtumas tarp jos ir vyriausios varžybų dalyvės iš Olandijos Cheryl Maas – 17 metų.

Zoi gimė Australijoje, tačiau banglenčių sporto nespėjo išmėginti: kai jai buvo šešeri, šeima persikraustė į Naująją Zelandiją. Ten ji su seserimi užsirašė į snieglenčių treniruotes ir greitai suprato, jog tai – jos pašaukimas.

„Man taip patiko tuo užsiimti, kad net pamiršdavau nueiti į mokyklą. Labai norėjau patekti į olimpiadą – tuo metu tai buvo vaikiška svajonė“, – prisiminė jaunoji olimpietė.

Julia Pereira de Sousa: „Patekti į finalą, kuriame varžovės yra kur kas vyresnės ir labiau patyrusios – beprotystė. Aš jas per televizorių mačiau dar per Turino olimpines žaidynes, kai man buvo ketveri.“

Ji dar mokosi mokykloje, o svajonė jau išsipildė. Bendraklasiai ir mokytojai tiesiogiai per TV stebėjo jos pasirodymą Pjongčange ir po varžybų ją internetu pasveikino.

Pjongčange septyniolikmetė Li Jinyu, iškovojusi sidabro medalį greitojo čiuožimo trumpuoju taku 1500 m varžybose, yra jauniausia visų laikų Kinijos sportininkė žiemos žaidynėse. Auksą sučiupo septyniolikmetis snieglentininkas Redmondas Gerardas iš JAV, laimėjęs akrobatinio nusileidimo varžybas. Aukso medaliu pasidabino ir korėjietiško kraujo turinti septyniolikmetė amerikietė Chloe Kim, laimėjusi snieglenčių varžybų puslankio rungtį.