Olimpadoje – japoniškas talismanas
Ja­po­nų moks­lei­viai iš­rin­ko il­gai lauk­tą 2020-ųjų va­sa­ros olim­pi­nių žai­dy­nių ta­lis­ma­ną: juo ta­po „y­pa­tin­gų ga­lių“ tu­rin­tis mė­ly­nais ir bal­tais lan­ge­liais iš­mar­gin­tas fu­tu­ris­ti­nis per­so­na­žas smai­lio­mis au­si­mis, tre­čia­die­nį pa­skel­bė To­ki­jas.

Vardo dar neturintį talismaną iš trijų pasiūlytų variantų išrinko japonų pradinukai.

Vaikai pasirinko variantą „A“, kuris, pasak Tokijo olimpiados organizatorių, pasižymi „stipriu teisingumo jausmu ir yra labai sportiškas“.

Be to, jis turi stebuklingų galių, leidžiančių jam „akimirksniu bet kur atsidurti“.

Tuo tarpu 2020-ųjų parolimpinių žaidynių talismanu buvo išrinktas personažas, išmargintas sakurų žiedų spalvos langeliais. Pasak kūrėjų, „paprastai jis būna ramus, tačiau prireikus jis pasidaro labai galingas“.

Be to, jis irgi turi stebuklingų galių: „Jis gali kalbėtis su akmenimis ir vėju. Jis taip pat gali judinti daiktus vos į juos pažvelgęs.“

Ši talismanų pora sulaukė per 100 tūkst. balsų – daugiau nei kiti du siūlyti variantai kartu sudėjus.

Talismanai Japonijoje, „Hello Kitty“ ir pokemonų tėvynėje, yra itin populiarūs. Savo talismanus turi nedidelės bendruomenės ir net kalėjimai.

Talismanai, japonų vadinami „yuru-kyara“, arba „atsipalaidavusiais personažais“, jų kūrėjams gali atnešti daug pinigų.

Pavyzdžiui, 2010 metais pietinį Japonijos Kumamoto regioną sukurtas reklamuoti raudonskruostis juodas meškiukas Kumamonas pernai vietos verslininkams, pardavinėjusiems prekes su jo atvaizdu, atnešė 8,8 mln. dolerių (7,2 mln. eurų) pelno.

Pelningas verslas

Tikimasi, kad 2020-ųjų vasaros olimpiados talismanas pakartos šių metų Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių talismano – baltojo tigro Suhorango – sėkmę. Šį gyvūną vaizduojančius minkštus žaisliukus šiemet gavo visi olimpinius medalius iškovoję sportininkai.

Pjongčango olimpiados organizatoriai nurodė, kad per pastaruosius metus buvo parduota per 100 tūkst. olimpinių ir parolimpinių žaidynių talismanų – Suhorango ir Bandabio – pavidalo minkštų žaislų.

Suhorangas buvo tapęs ir socialinių tinklų žvaigžde, kai vienas savanoris tigro kostiumu įstrigo tarpduryje ir negalėjo iš ten ištrūkti be pagalbos.

Kai kas tuos vienaakius personažus vadino „keistais“ ir „kraupiais“, o juos pagaminusios kompanijos akcijos nusmuko daugiau kaip trečdaliu.

2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpiados talismanas buvo geltonas katinas Vinisijus, simbolizuojantis gausią Brazilijos gyvūniją ir pavadintas muzikanto Viniciuso de Moraeso garbei.

Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių talismanas buvo žaliai mėlynas personažas medžių lapais apaugusia galva. Muzikos legendos Tomo Jobimo garbei Tomu pavadintas talismanas pristatė turtingą Brazilijos augaliją.

Brazilija gavo 300 mln. dolerių (245,7 mln. eurų) pelno už 2016-ųjų olimpinių žaidynių intelektinės nuosavybės licencijavimą, pranešė Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK).

Vis dėlto 2012-ųjų Londono olimpiados talismanai Venlokas ir Mandevilis tokios didelės sėkmės nesulaukė.

Kai kas tuos vienaakius personažus vadino „keistais“ ir „kraupiais“, o juos pagaminusios kompanijos akcijos nusmuko daugiau kaip trečdaliu.