Norvegas išlaisvino „Man United“ žaidėjų mintis ir veiksmus
Nor­ve­gi­jos fut­bo­lo le­gen­da Ole Gun­na­ras Solsk­jae­ras žai­dė­jo kar­je­ros me­tu dra­ma­tiš­kais įvar­čiais ne kar­tą gel­bė­jo klu­bą „Man­ches­ter Uni­ted“. Da­bar trau­kia jį iš duo­bės jau bū­da­mas lai­ki­nuo­ju klu­bo tre­ne­riu.

Tituluočiausias Anglijos klubas su sunkumais susidūrė, kai jį paliko kultinis treneris Seras Alexas Fergusonas. Prie „Man United“ vairo jis stovėjo 27 metus. Paskui jo vietą užėmė Davidas Moyesas, Louisas van Gaalas, Jose Mourinho – bet nė vienam įpėdiniui nepavyko į Mančesterį sugrąžinti šlovės. O šiam sezonui vos įpusėjus, „Man United“ vadovai įteikė atleidimo lapelį ypatinguoju save vadinančiam J. Mourinho.

Klubas aukščiau visko

Vadovaujant J. Mourinho, „Man United“ žaidimas atrodė nykus, nuspėjamas ir įspraustas į griežtus taktinius rėmus. Žaidėjams buvo draudžiama improvizuoti, o vienas brangiausių pasaulio futbolininkų saugas Paulis Pogba ilgai „marinuotas“ ant atsarginių žaidėjų suolo. „Raudonaisiais velniais“ vadinama komanda iš nuolatinių Anglijos „Premier“ lygos favoritų virto vidutiniokais, kiekvienose rungtynėse turinčiais iš paskutiniųjų kovoti dėl pergalės.

Ole Gunnaro Solskjaero įvartis padėjo "Man United" 1999 metais iškovoti UEFA Čempionų lygos taurę. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Mančesterio klubo vadovų kantrybė trūko gruodį po pralaimėjimo „Liverpool“ komandai (1:3). Tuo metu „Man United“ buvo šešti, o nuo pirmo ketverto ir bilieto į Čempionų lygą juos skyrė 11 taškų praraja.

Padėtis buvo tokia prasta, kad klubo savininkų nuo ryžtingo sprendimo nesustabdė net trenerio sutartyje numatyta 19 mln. eurų kompensacija atleidimo atveju. Pats J. Mourinho Mančesteryje per pusantrų metų naujiems žaidėjams įsigyti išleido 383 mln. eurų, tačiau jokių pagerėjimo ženklų nebuvo matyti.

„Klubas yra svarbiau už bet kokius asmeninius interesus“, – buvo teigiama „Man United“ pranešime.

Porą dienų pasvarstę naujo trenerio kandidatūrą, Mančesterio ekipos vadovai prisiminė „Old Trafford“ stadiono lankytojų numylėtinį O. G. Solskjaerą, „Man United“ atstovavusį 1996–2007 metais.

Dėl jaunatviškų veido bruožų norvegas vadintas Žudiku kūdikio veidu. Geriausiais karjeros laikais jis ne kartą sunkiomis akimirkomis gelbėdavo „Raudonuosius velnius“ pakilęs nuo atsarginių suolo. O. G. Solskjaeras visą gyvenimą prisimins 1999 metų Čempionų lygos finalą prieš Miuncheno komandą „Bayern“. Tuomet aikštėje pasirodęs tradiciškai po keitimo, jis įvarčiu paskutinėmis mačo sekundėmis išplėšė saviškiams pergalę 2:1 ir nugalėtojų taurę.

O. G. Solskjaero trenerio darbo patirtis kukli. Jis tris sezonus treniravo gimtosios šalies ekipą „Molde“ ir pusmetį – „Cardiff City“.

Ole Gunnaras Solskjaeras: „Jei negalite mėgautis futbolu būdami šiame klube, neįsivaizduoju, kur dar galite tai daryti.“

Tačiau priėmęs pasiūlymą iki sezono pabaigos vadovauti „Man United“, jis tarsi pamojo burtų lazdele. Norvego auklėtiniai laimėjo šešerias rungtynes iš eilės, o dabar juos nuo lyderių ketverto skiria jau 6 taškai.

O. G. Solskjaeras tapo pirmuoju istorijoje „Man United“ treneriu, kuris debiutuodamas laimėjo pirmas šešerias rungtynes.

„Būdamas „Man United“ komandoje privalai stengtis laimėti kiekvienas rungtynes. Žinoma, to padaryti nepavyks, bet privalai to siekti. Toks yra šio klubo mentalitetas“, – teigė 45-erių strategas.

„Atsipalaiduok ir žaisk“

Sugrįžęs į Mančesterį, O. G. Solskjaeras revoliucinių sprendimų nesiėmė, o ir laiko tam neturėjo. Tačiau akivaizdu, kad „Man United“ klubo bazėje papūtė nauji vėjai, padėję atsikratyti psichologinės įtampos. Landi Anglijos žiniasklaida nustatė ne vieną „Raudonųjų velnių“ atgimimo priežastį.

Pasakojama, kad per Anglijos taurės rungtynes su „Reading“ (2:0), nepaisant rezultato ir turimos persvaros, treneris buvo nepatenkintas žaidimu. Todėl per pertrauką į komandos rūbinę grįžo „fenas“. Taip vadintas reiškinys, kai Seras A. Fergusonas apimtas pykčio šaukdavo žaidėjams į veidą taip, kad šie galėjo jausti trenerio kvėpavimą. Nors O. G. Solskjaeras nuolat šypsosi ir mėgsta juokauti, taip pat kartais griebiasi „feno“.

Šią informaciją ir daugiau pikantiškų detalių paskelbė laikraštis „The Telegraph“, turintis savų šaltinių Mančesterio klube. Anot leidinio, dabar komandoje neliko jokių J. Mourinho veiklos pėdsakų ir susikaustymo.

Dar nespėjęs apsiprasti su naujomis pareigomis, O. G. Solskjaeras atvyko į iš anksto suplanuotą komandos kalėdinį vakarėlį ir pareiškė: „Jei negalite mėgautis futbolu būdami šiame klube, neįsivaizduoju, kur dar galite tai daryti.“

Norvegas daug kalba su atsarginiais futbolininkais ir aiškina jiems savo sprendimų motyvus. Treneris kartoja, kad žaidėjas privalo suprasti ir žinoti viską, kas susiję su juo. Kai kurie futbolininkai nebuvo patenkinti tuo, kad gauna mažai žaidimo minučių. Jiems specialistas papasakojo istoriją, kaip 1996 metais per rungtynes su „Nottingham Forest“ pats į aikštę žengė po keitimo ir per pusvalandį įmušė 4 įvarčius. Tuomet O. G. Solskjaeras buvo tikras, kad kitas rungtynes jis pradės įtrauktas į starto sudėtį. Tačiau A. Fergusonas ir vėl jį paliko ant suolo. Taigi dabar bet kuriam komandos atsarginiui jis gali pasakyti: „Puikiai suprantu, kaip jautiesi, brolau.“

J. Mourinho nevengė viešai kritikuoti žaidėjų, O. G. Solskjaeras laikosi priešingos pozicijos. Kai Marcusas Rashfordas sužaidė nesėkmingų rungtynių atkarpą, strategas jam pasakė: „Tik nesijaudink. Tiesiog atsipalaiduok, negalvok apie tai ir žaisk toliau.“

Pagaliau O. G. Solskjaeras išlaisvino P. Pogba talentą. Statistika iškalbinga: per 6 pergalingas rungtynes prancūzas įmušė 4 kartus ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus.

Žaidėjai ėmė nebijoti rizikuoti, nes suprato, kad aikštėje padarytų klaidų nereikės narplioti didžiuliame ekrane klubo bazėje ištisą savaitę po kelias valandas.

Išvykų metu O. G. Solskjaeras atšaukė vadinamąją „komendanto valandą“ ir leido futbolininkams patiems nusistatyti poilsio bei pramogų režimą.

Klubo vadovai tikina, kad pergalių serija tiesiogiai susijusi su teigiamu psichologiniu sukrėtimu. „Atėjo metas pradėti žaisti futbolą“, – cituoja juos „The Telegraph“.

Skirtingai nei J. Mourinho, O. G. Solskjaeras nėra arogantiškas snobas ir šiltai bendrauja ne tik su žaidėjais, bet ir su eiliniais klubo darbuotojais. Šie teigė buvę apstulbę, kai O. G. Solskjaeras prisiminė jų vaikų vardus ir klausė, kaip šiems sekasi dabar. Savo pirmąją darbo dieną treneris padovanojo norvegiško šokolado poniai Kath Phipps, klubo bazėje dirbančiai dar nuo 1968 metų.

Vienas klubo vaikų akademijos trenerių pasakojo, kad su O. G. Solskjaeru vieną rytą kalbėjosi ilgiau nei su J. Mourinho per visus 18 mėnesių. Be to, teigiama, kad portugalas su klubo darbuotojais buvo linkęs bendrauti ne tiesiogiai, o susirašinėti elektroniniu paštu.

Daugiau veiklos tenka ir „Man United“ klubo TV kanalui. Dabar filmavimo komandai leidžiama lankytis treniruotėse. J. Mourinho tai draudė, o naujasis treneris čia neįžvelgia nieko blogo.

Sugrąžino asistentą

„Man United“ vadovai trina rankas ne tik dėl pagerėjusių rezultatų. Jiems patinka, kad norvegas nereikalauja pirkti naujų žaidėjų, o klubo įvaizdis žiniasklaidoje itin pagerėjo. Futbolininkai vėl mėgaujasi atmosfera komandoje, sugrįžo sirgalių tikėjimas ir viltys.

Įvarčius ėmęs mušti puolėjas Romelu Lukaku kone euforijos būsenos: „Treneris suprato, kokio tipo puolėjas esu. Nuo pirmos darbo dienos jis detaliai analizavo mano žaidimą ir ieškojo galimybių atsiskleisti. Mane tai nustebino.“

„Tai visai kito tipo treneris, prie jo greitai pritapome. Visa komanda dabar laiminga“, – teigė gynėjas Lukas Shaw.

Smulkių detalių, kurios padėjo reanimuoti merdinčią komandą, yra daug. Bet „Man United“ gerbėjai pažymi dar vieną reikšmingą O. G. Solskjaero sprendimą – į klubą jis sugrąžino Mike'ą Phelaną, kuris 2008–2013 metais ėjo A. Fergusono asistento pareigas ir atlikdavo daug reikšmingo, bet nepastebimo darbo. Anuomet A. Fergusonas komandos valdymą treniruotėse dažniausiai patikėdavo M. Phelanui, o pats viską stebėdavo iš šalies.

A. Fergusoną pakeitęs D. Moyesas buvo raginamas palikti klube M. Phelaną, bet škotas manė kitaip ir asistentą atleido. Dabar O. G. Solskjaeras sugrąžino šį specialistą, nes puikiai žino, koks svarbus klubui yra M. Phelano įdirbis.

Kai „Raudonieji velniai“ 5:1 nušlavė „Cardiff City“ komandą, žurnalistai prisiminė, kad penkių įvarčių per rungtynes „Man United“ nemušė nuo A. Fergusono laikų.

„Taip pat nuo M. Phelano paskutinių rungtynių čia“, – šypsodamasis pridūrė O. G. Solskjaeras.

Ir dabar M. Phelanas drauge su kitais asistentais Michaelu Carricku bei Kieranu McKenna imasi iniciatyvos treniruotėse, o O. G. Solskjaeras dėmesį sutelkia į kitas detales – individualius užsiėmimus su žaidėjais ar konkrečių žaidimo epizodų šlifavimą. L. van Gaalas ar J. Mourinho norėjo kontroliuoti kiekvieną smulkmeną.

Anglijos žiniasklaida tvirtina, kad „Man United“ viceprezidentas Edas Woodwardas jau susimąstė, ar komandai vasarą verta ieškoti naujo trenerio, ar O. G. Solskjaerui pasiūlyti ilgalaikę sutartį.