Norinčių tapti futbolo išganytojais netrūksta
Nors mū­sų ša­lies fut­bo­lo rink­ti­nės re­zul­ta­tų krei­vė pa­sta­ruo­ju me­tu smi­go že­myn, kan­di­da­tų tap­ti jos tre­ne­riu ne­trūks­ta, o Lie­tu­vos fut­bo­lo fe­de­ra­ci­jos (LFF) pre­zi­den­to To­mo Da­ni­le­vi­čiaus elek­tro­ni­nio pa­što dė­žu­tė pu­čia­si nuo pre­ten­den­tų par­aiš­kų gau­sos.

Nacionalinė rinktinė be trenerio liko praėjusių metų pabaigoje, kai buvo atsisveikinta su vilčių nepateisinusiu strategu Edgaru Jankausku. Iš karto po to LFF paskelbė konkursą ne tik nacionalinės, bet ir jaunimo (U-21) bei jaunių (U-19) rinktinių trenerių pareigoms eiti. Tačiau didžiausias pretendentų susidomėjimas yra pagrindinės šalies futbolo komandos trenerio vakansija.

Dešimtojo po nepriklausomybės atkūrimo rinktinės trenerio iš karto laukia iššūkis – kovo pabaigoje prasideda 2020-ųjų Europos čempionato (EURO 2020) atrankos varžybos. Lietuva pateko į B grupę su Portugalijos, Ukrainos, Serbijos ir Liuksemburgo ekipomis. Į žemyno pirmenybes pateks dvi geriausios grupės komandos.

Naujo rinktinės trenerio pavardę LFF žada paskelbti iki šio mėnesio pabaigos. Apie tai – „Lietuvos žinių“ pokalbis su LFF prezidentu Tomu Danilevičiumi.

– Kaip vyksta naujo rinktinės trenerio paieškos procesas?

– Trenerį norime išsirinkti iki sausio mėnesio pabaigos. Tuo pat metu tikimės paskelbti ir naujus jaunimo bei jaunių rinktinių trenerius. Jaunimo rinktinė savo atranką pradės birželį, jaunių – rudenį, tačiau racionaliausia būtų visų rinktinių trenerius paskirti kuo anksčiau, kad jie drauge numatytų bendrą veiklos kryptį.

Tomas Danilevičius: „Pirmiausia mums reikia išsirinkti specialistą, o paskui jau kalbėti apie tikslus bei strategijas.“

Kandidatų į nacionalinės rinktinės trenerio postą tikrai netrūksta. Be lietuvių, gauname labai daug paraiškų iš užsienio specialistų. Iš ispanų, vokiečių, danų, serbų, taip pat siūlosi vienas italas. Tad pretendentų ratas nemažas.

– Ar tarp kandidatų yra žinomų pavardžių?

Tomas Danilevičius / SIPA/Scanpix nuotrauka

– Vertinti galima subjektyviai. Bent jau man tai nėra labai garsios pavardės. Pavyzdžiui, vienas danas savo gyvenimo aprašyme nurodė dešimties metų darbo patirtį su Farerų Salų jaunimo rinktine. Tad nežinau, ar jį galima vadinti žinomu treneriu. Vis dėlto kol vyksta procesas, nenorėčiau atskleisti pretendentų pavardžių. Tai būtų neetiška. Žinoma, sulaukiame paraiškų ir iš lietuvių. Jie domisi tiek darbu nacionalinėje, tiek jaunimo rinktinėse.

– Pirmenybę teiksite vietiniam treneriui, ar vienodus šansus turi ir užsieniečiai?

– Federacija norėtų samdyti trenerį lietuvį, kuris gerai išmano mūsų čempionato batalijas, pažįsta futbolininkus ir supranta jų charakterio savybes bei mentalitetą. Tai būtų privalumas, nors ir užsieniečių kategoriškai neatsisakome.

– Futbolo užkulisiuose įvardijami trys realiausi pretendentai treniruoti rinktinę, trys Valdai – Dambrauskas, Ivanauskas ir Urbonas. Ar kalbėjotės su jais?

– Taip, teko asmeniškai kalbėtis su visais trimis. Kol kas tik aptarėme tokią galimybę ir pasidalijome įžvalgomis. Tačiau visi šie trys treneriai šiuo metu turi galiojančias sutartis su klubais ir jiems įsipareigoję.

– Nenorite, kad treneris darbą rinktinėje derintų su veikla klube?

– Mano įsitikinimu, nacionalinės komandos treneris visą dėmesį ir jėgas privalo skirti tik darbui su rinktine.

– Naujajam rinktinės treneriui iš karto teks nerti į EURO 2020 atrankos kovų sūkurį?

– Deja, taip. Iki to laiko nėra numatyta draugiškų rungtynių „langų“, todėl treneris debiutuos kovo 22 dieną per Europos čempionato atrankos rungtynes Liuksemburge. Bus iššūkis.

– Kokie tikslai bus keliami rinktinei atrankos varžybose?

– Pirmiausia mums reikia išsirinkti specialistą, o paskui jau kalbėti apie tikslus bei strategijas. Tai priklausys ir nuo paties trenerio požiūrio.

– Kaip rinktinės futbolininkai reagavo į permainas trenerių štabe?

– Nemanau, kad tai juos galėjo neigiamai paveikti. Nieko nėra amžino, o futbolo trenerių kaita yra normalus reiškinys. Žaidėjai yra profesionalai ir supranta, kad kartais taip nutinka.

Smukęs įvaizdis

Naujam strategui teks nelengva užduotis – atkurti rinktinės prestižą ir visuomenėje smukusį pasitikėjimą ja.

Dar 2008-ųjų rudenį Lietuvos rinktinė, treniruota portugalo Jose Couceiro, nustebino pergalėmis prieš rumunus bei austrus ir FIFA reitinge pasiekė aukščiausią istorijoje 37 vietą.

Tačiau iš nacionalinės komandos traukiantis senesnės kartos lyderiams neatsirado kas tinkamai juos pakeistų. Negelbėjo ir dažna trenerių kaita. Šį dešimtmetį rinktinės treneriu spėjo padirbėti keturi specialistai – Raimondas Žutautas, vengras Csaba Laszlo, Igoris Pankratjevas ir E. Jankauskas. Nė vienas jų nepasiekė skambių pergalių, atrankos varžybose savo grupėje nepakildavo aukščiau už 4 vietą.

2018-ieji Lietuvos futbolui buvo vieni prasčiausių istorijoje. Lietuviai galėjo pasidžiaugti tik pergale per draugišką susitikimą su Armėnija. O iš viso per 12 žaistų rungtynių patyrė net 10 pralaimėjimų.

Paskutinę pergalę oficialiose rungtynėse aistruoliai apskritai baigia pamiršti – tai nutiko 2016-ųjų spalį per pasaulio čempionato atrankos dvikovą su Malta (2:0).

„Futbolininkai nekalti, kad jų ugdymo procesas turėjo spragų. Žaidėjai stengiasi, kovoja, bet turi dar daug ko išmokti rungtyniaudami tokio lygio varžybose“, – baigdamas darbą rinktinėje pareiškė E. Jankauskas.

Šiuo metu FIFA reitinge Lietuva su Andora dalijasi 133 ir 134 pozicijomis, o iš Europos rinktinių lenkia tik Moldovą (170), Lichtenšteiną (181), Maltą (182), Gibraltarą (194) ir San Mariną (211).

Lietuvos rinktinės treneriai

TrenerisLaikotarpisRungtynesPergalėsPergalių proc.
Algimantas Liubinskas1992–1994, 2003–2008 m.792430,4
Benjaminas Zelkevičius1994–1997, 2001–2003 m.581932,8
Kęstutis Latoža1998–1999 m.18527,8
Stasys Stankus2000 m.11218,2
Jose Couceiro2008–2009 m.15640
Raimondas Žutautas2010–2011 m.16425
Csaba Laszlo2012–2013 m.16212,5
Igoris Pankratjevas2013–2015 m.21523,8
Edgaras Jankauskas2016–2018 m.27311,1