NFL – neatsiejama amerikietiškos kultūros dalis
Pra­ėju­sį sa­vait­ga­lį vai­ni­ka­vo lau­kia­miau­sias JAV me­tų spor­to ren­gi­nys – ame­ri­kie­tiš­ko­jo fut­bo­lo ly­gos (NFL) fi­na­las, ki­taip va­di­na­mas „Su­per Bowl“. Ja­me trium­fa­vo Fi­la­del­fi­jos „Eag­les“ ko­man­da. Mi­ne­so­to­je „E­re­liai“ re­zul­ta­ty­via­me ma­če 41:33 pa­lau­žė ti­tu­lą gy­nu­sią ir fi­na­lo fa­vo­ri­te lai­ky­tą Nau­jo­sios Ang­li­jos „Pa­triots“ eki­pą.

Europiečiams menkai žinomas amerikietiškasis futbolas jau seniai tapo JAV kultūros dalimi, o „Super Bowl“ rungtynės – nacionalinės reikšmės įvykis. Jų metu 30 sekundžių reklamos klipas tiesioginiame eteryje kainuoja 5,2 mln. dolerių.

„Super Bowl“ mačo sekmadienį kitos JAV sporto lygos paankstina savo rungtynes, kad neprarastų žiūrovų. NFL finalą vidutiniškai stebi 110 mln. amerikiečių, arba maždaug trečdalis visų valstijų gyventojų. Pažymėtina, kad tarp 20 žiūrimiausių visų laikų JAV televizijų transliacijų yra net 19 „Super Bowl“ mačų.

NFL finalas nėra vien tik sporto renginys. Per jį netrūksta pompastikos ir šou elementų, savo pasirodymus rengia pramogų pasaulio garsenybės. Sekmadienį prieš „Eagles“ ir „Patriots“ kovą nacionalinį himną atliko dainininkė Pink, o didžiosios pertraukos metu koncertavo Justinas Timberlake'as.

Uždarame Minesotos „Vikings“ klubo stadione rungtynes stebėjo 67 612 žiūrovų. Bilietų kainos į finalą buvo kosminės – nuo 3 tūkst. iki 10 tūkst. dolerių. Norintys stebėti nepriekaištingos kokybės transliaciją internetu, už šią teisę turėjo sumokėti 20 eurų.

Specialistai prognozavo, kad „Super Bowl“ mače vėl laimės „Patriots“ su 40-mečiu savo lyderiu Tomu Brady. Pastarajam pergalės atveju tai būtų šeštasis triumfas NFL – to nėra pavykę padaryti jokiam kitam sportininkui.

Tačiau viskas baigėsi „Eagles“ pergale 41:33. O T. Brady nustelbė Filadelfijos komandos įžaidėjas Nickas Folesas. Jis sėkmingai pakeitė pagrindinį „Eagles“ įžaidėją Carsoną Wentzą, kuris reguliariojo sezono pabaigoje patyrė kelio raiščių traumą. N. Folesas puikiai susitvarkė su jam tekusia atsakomybe ir netgi pelnė naudingiausio finalo žaidėjo prizą.

„Mes nebuvome laikomi finalo favoritais, tačiau išlikome ramūs visą laiką. Žinojome, kad esame gera komanda, kad galime pasiekti vaikystės svajonę“, – pasakojo N. Folesas.

„Eagles“ buvo triumfavę 1948, 1949 ir 1960 metais, bet NFL finalai tuomet dar neturėjo „Super Bowl“ statuso. Kartu tai buvo jų revanšas prieš „Patriots“ už pralaimėtą 2005-ųjų finalą (21:24).

Aštuntame NFL finale žaidęs „Patriots“ lyderis T. Brady aikštę paliko nusiminęs.

„Siekdamas pergalių kartais esi priverstas pralaimėti. Tai nuvilia, bet toks yra sportas“, – sakė veteranas. Baigti karjeros jis neketina – kitą sezoną pažadėjo sugrįžti į aikštę ir toliau siekti rekordinio, 6-ojo NFL čempiono žiedo.

Apie 40-mečio T. Brady puikią sportinę formą žiniasklaida kalba daug. Sportininkas atskleidė, kad viena iš jo ilgaamžiškumo priežasčių yra griežta dieta, sudaryta iš organinių augalinės kilmės maisto produktų. Jie padeda išvengti raumenų uždegimo. Be to, T. Brady kasdien išgeria bent 12 stiklinių vandens, ryte būtinai suvartoja elektrolitų, o miegoti eina pusę devintos vakaro.

Kitos NFL pirmenybės startuos rugsėjį. Reguliarusis sezonas trunka tik 4 mėnesius, per jį klubai spėja sužaisti po 16 rungtynių. Varžybų grafikas nėra įtemptas, nes NFL žaidėjai patiria dideles kūno apkrovas ir sunkias traumas.