Naujame biatlono sezone – dėmesys jaunimui
Pra­ėju­sį sa­vait­ga­lį Pokl­ju­ko­je (Slo­vė­ni­ja) pra­si­dė­jo nau­ja­sis, 2018–2019 me­tų biat­lo­no pa­sau­lio tau­rės (IBU) se­zo­nas.

Pirmąją varžybų dieną mišrių estafečių varžybose abi Lietuvos komandos liko toli nuo lyderių, buvo aplenktos ratu ir tenkinosi 20 bei 24 vietomis.

Aurimas Bučelis: „Biatlono entuziastų grupelės jau organizuoja bendras išvykas į pasaulio taurės etapus Austrijoje ir Italijoje. Pakilęs susidomėjimas mūsų sportu džiugina.“

Vakar biatlonininkai startavo pavienio starto varžybose. Vyrai išbandė jėgas 20 km asmeninėse lenktynėse. Šiandien moterys varžysis tokios pačios disciplinos 15 km rungtyje.

Naująjį sezoną Lietuvos biatlono rinktinė pasitiko kiek pasikeitusia trenerių grandimi ir po olimpinio sezono nepuoselėdama ypač didelių ambicijų. Svarbiausia šią žiemą bus sėkmingai pabaigti kartų kaitos procesą.

Veteranę perkalbėjo

„Pagrindinės tarpsezonio permainos yra tokios, kad atsisveikinome su treneriu iš Estijos Meelisu Aasmae. Vietoj jo pakvietėme baltarusių specialistą Sergejų Sakalovskį, kuris daugelį metų dirbo Baltarusijos biatlonininkės Darijos Domračiovos trenerių komandoje ir padėjo jai rengtis Sočio žaidynėms. Taip pat sugrįžo anksčiau su mumis dirbęs latvis Olegas Maluchinas. Griuvus Lietuvos olimpinio sporto centro sistemai netekome kineziterapeutės. O visas kitas štabas liko“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo vienas biatlono rinktinės trenerių Aurimas Bučelis.

– Kūno kultūros ir sporto departamento inicijuota reforma jūsų biudžetą apkarpė 50 tūkst. eurų. Ar dėl to smarkiai nukentėjote? – „Lietuvos žinios“ paklausė A. Bučelio.

– Skaudžiausias dalykas mums, kaip ir minėjau, yra tas, kad nebegalime toliau samdyti kineziterapeutės Lauros Gedminaitės. Mums tai didelis praradimas. Dar trūksta vieno slidžių tepėjo, bet veikiausiai jo ir nepavyks pasamdyti. Biatlono federacijos (LBF) vadovybė verčiasi per galvą, kad sportininkams nieko netrūktų. Tačiau lėšų stygius juntamas.

– Po olimpinio sezono tikriausiai bus keliami kuklesni tikslai?

– Iš tiesų, rinktinės lyderis Tomas Kaukėnas šį sezoną nusprendė nespartinti apsukų ir šiek tiek atsikvėpti. Karolis Dombrovskis turėjo problemų dėl sveikatos, todėl prie rinktinės prisidėjo vėliau, birželio pabaigoje. Visi kiti sportavo nuo gegužės, tada pradėjome didinti apkrovas. Moterų rinktinės narės Diana Rasimovičiūtė, Natalija Kočergina ir Gabrielė Leščinskaitė išėjo visą pasirengimo sezonui programą. D. Rasimovičiūtė šį sezoną mums padės jau kaip „žaidžiančioji trenerė“, ji yra sukaupusi daug patirties ir gali ją perteikti jaunėms.

– Ar tiesa, kad 34-erių D. Rasimovičiūtę teko įkalbinėti tęsti karjerą?

– Bandėme visi ją įkalbėti sportuoti toliau, kol jaunos biatlonininkės pasitemps. Šaunu, kad Diana suprato mūsų problemas ir sutiko padėti. Dabar tikimės, kad mūsų jaunos ir perspektyvios sportininkės Ana Jesipionok ir Raminta Dindaitė patobulės.

– Ką galite pasakyti apie jaunąją vaikinų kartą? Linas Banys jau pasirengęs integruotis į suaugusiųjų varžybas?

– Per visą pasirengimo sezonui ciklą L. Banys treniravosi su pagrindine A rinktine. Jį laikome augančia pamaina rinktinės senbuviams. Tiesa, sezono pradžioje L. Banį deleguosime į pasaulio jaunimo taurės varžybų etapus, nes nenorime spausti jaunuolio. Jis privalo pasivaržyti su bendraamžiais, kad įgytų daugiau pasitikėjimo.

Spręs dilemą

– Teigėte, kad šį sezoną T. Kaukėnas nežada persistengti. Tai bus jėgų pergrupavimas po sunkaus olimpinio ciklo?

– Tomas norėtų šiek tiek atsikvėpti ir dėmesį sutelkti į konkrečius startus. Pavyzdžiui, į kovo mėnesį Švedijos mieste Estešunde vyksiantį pasaulio čempionatą. Todėl sezono pradžioje nepersistengs.

– Praėjusi Pjongčango žiemos olimpiada mūsiškiams buvo sėkminga, T. Kaukėnas užėmė rekordines Lietuvai 17 ir 13 vietas sprinto bei persekiojimo lenktynėse. Ar dėl to Lietuvoje susidomėjimas biatlonu padidėjo?

– Vasarą jautėme padidėjusį susidomėjimą biatlonu Rytų Lietuvoje – Anykščiuose, Ignalinoje, Visagine, Nemenčinės rajone. Yra vaikučių susidomėjimas, tikimės, kad jis išliks ir toliau. Be to, biatlono entuziastų grupelės jau organizuoja bendras išvykas į pasaulio taurės etapus Austrijoje ir Italijoje. Pakilęs susidomėjimas mūsų sportu džiugina.

– Šį sezoną pasaulio taurės varžybose atsiras nauji etapai Kanadoje ir JAV. Ar kilsiantys aklimatizacijos sunkumai turės įtakos rinktinės pasirengimo tvarkaraščiui?

Aurimas Bučelis: „Biatlono entuziastų grupelės jau organizuoja bendras išvykas į pasaulio taurės etapus Austrijoje ir Italijoje. Pakilęs susidomėjimas mūsų sportu džiugina.“ / Alinos Ožič nuotrauka

– Šias trasas žinome, biatlonininkai jose yra dalyvavę ir anksčiau. Didžiausia problema ta, kad iš karto po etapo Solt Leik Sityje (JAV) Baltarusijoje vyks Europos čempionatas. Jis mums svarbus renkant taškus naujoje sportininkų finansavimo sistemoje, o dalyvavimas pasaulio taurės etapuose gali sutrikdyti pasirengimą Europos pirmenybėms.

Akivaizdu, kad ką nors teks aukoti. Tikimės, kad mūsų jauniai iki to laiko spės įvykdyti pasaulio taurės varžyboms reikalingus normatyvus, kad vyresnius ir labiau prityrusius sportininkus deleguotume į Europos čempionatą. Galutinai apsispręsti ketiname iki Naujųjų metų.

– Ką laikote šio sezono pasaulio taurės favoritais? Ar vėl dominuos prancūzas Martinas Fourcade'as ir norvegas Johannesas Thingnes Bo? Galbūt į jų kovą įsiterps slovėnas Jakovas Fakas? O kas nugalės moterų įskaitoje?

– Per treniruočių stovyklą Norvegijoje teko matyti sportuojančius pajėgiausius biatlonininkus. J.T. Bo ir J. Fakas pasirengę gerai, tačiau man didelį įspūdį paliko M. Fourcade'o sportinė forma. Manau, kad laukia dar vienas jo dominavimo sezonas.

Moterų gretose išskirti pagrindinę favoritę sunku, yra kelios pretendentės į Krištolinio gaublio trofėjų. Lydere laikyta vokietė Laura Dahlmeier pastaruoju metu sirguliavo, tad manau, kad suomė Kaisa Makarainen vėl gali tapti geriausia.

2018–2019 m. pasaulio taurė

1 etapas Gruodžio 2–9 d. Pokljuka (Slovėnija)
2 etapas Gruodžio 13–16 d. Hochfilcenas (Austrija)
3 etapas Gruodžio 20–23 d. Nove Mestas (Čekija)
4 etapas Sausio 10–13 d. Oberhofas (Vokietija)
5 etapas Sausio 16–20 d. Rūpoldingas (Vokietija)
6 etapas Sausio 24–27 d. Antholcas (Italija)
7 etapas Vasario 7–10 d. Kanmoras (Kanada)
8 etapas Vasario 14–17 d. Solt Leik Sitis (JAV)
Pasaulio čempionatas Kovo 7–17 d. Estešundas (Švedija)
9 etapas Kovo 21–24 d. Oslas (Norvegija)