Naujam treneriui prireiks sėkmės ir kantrybės
Šiek tiek už­tru­ku­si su pa­ieš­ko­mis, Lie­tu­vos fut­bo­lo fe­de­ra­ci­ja (LFF) an­tra­die­nį ofi­cia­liai pri­sta­tys nau­ją na­cio­na­li­nės rink­ti­nės stra­te­gą. Juo su­ti­ko tap­ti Val­das Ur­bo­nas, pa­sta­ruo­ju me­tu tre­ni­ra­vęs Vil­niaus „Žal­gi­rį“.

Užsitęsęs naujojo specialisto atrankos procesas parodė, kad toli gražu ne visi perspektyvūs futbolo treneriai trokšta stoti prie sudėtingus laikus išgyvenančios Lietuvos rinktinės vairo ir nelaiko to svajonių darbu. Vis dėlto ant vadinamosios karštosios kėdės sutiko sėsti Lietuvoje didelį autoritetą turintis V. Urbonas.

Sostinėje gyvenantis 51 metų panevėžietis tapo dešimtu nuolatiniu Lietuvos futbolo rinktinės treneriu po nepriklausomybės atkūrimo ir dėl to paaukojo darbą „Žalgirio“ klube.

Prieš du dešimtmečius (1998–1999 m.) nacionalinę komandą treniravęs Kęstutis Latoža „Lietuvos žinioms“ vaizdingai yra pareiškęs, kad šis darbas bet kuriam treneriui yra puiki vieta „nusilaužti sprandą“ – aistruolių lūkesčiai visuomet dideli, o žaidėjų galimybės ribotos.

Nesunku tuo įsitikinti. 2018-ieji Lietuvos futbolui buvo vieni prasčiausių istorijoje. Lietuviai galėjo pasidžiaugti tik pergale per draugišką susitikimą su Armėnija, o iš viso per 12 žaistų rungtynių patyrė net 10 pralaimėjimų.

Paskutinė pergalė oficialiose rungtynėse apskritai baigiama pamiršti – tai nutiko 2016-ųjų spalį per pasaulio čempionato atrankos dvikovą su Malta (2:0).

„Futbolininkai nekalti, kad jų ugdymo procesas turėjo spragų. Žaidėjai stengiasi, kovoja, bet turi dar daug ko išmokti rungtyniaudami tokio lygio varžybose“, – praėjusių metų pabaigoje baigdamas darbą rinktinėje pareiškė buvęs jos strategas Edgaras Jankauskas.

Todėl naujasis rinktinės treneris puikiai žino, kokia sudėtinga užduotis jo laukia artimiausiu metu.

Panevėžyje pasiekė rekordą

Algimantas Liubinskas: „Valdas Urbonas buvo darbštus ir kantrus futbolininkas, visada kovojantis iki pabaigos. Toks bando būti ir treneriu.“

V. Urbonas futbole perėjo visą kelią – nuo žaidėjo iki trenerio profesijos. Futbolininko karjeros metu gynėjo pozicijoje rungtyniavęs atletas žaidė ne tik įvairiuose Lietuvos klubuose. Jis dvejus metus praleido ir Vengrijoje, kur rungtyniavo Sėkešfehėrvaro „Videoton“ ir Gardonio „Gazszer“ ekipose.

Lietuvos rinktinei 1991–1993 metais jis atstovavo 14 kartų ir įmušė 1 įvartį. V. Urbonas pasižymėjo pergalingose Baltijos taurės turnyro rungtynėse su Estija (4:1).

V. Urbono kaip trenerio pavardė nuskambėjo 2008-ųjų pradžioje, kai jis buvo paskirtas Panevėžio „Ekrano“ vyriausiuoju treneriu. Su gimtojo miesto komanda strategui sekėsi puikiai. Penki iš eilės (2008–2012 m.) Lietuvos čempiono titulai yra rezultatas, kurio nėra pavykę pasiekti jokiam kitam treneriui.

Algimantas Liubinskas: „Valdas Urbonas buvo darbštus ir kantrus futbolininkas, visada kovojantis iki pabaigos. Toks bando būti ir treneriu.“ / Romo Jurgaičio nuotrauka

„Ekranui“ ėmus byrėti, V. Urbonas pasitraukė, o 2014–2016 metais treniravo „Trakus“ ir padėjo šiai komandai pirmą kartą tapti Lietuvos vicečempione.

2017-ųjų rudenį šis treneris Jūrmalos klubą „Spartaks“ atvedė prie Latvijos čempionų titulo.

Praėjusių metų vasarą V. Urbonas stojo prie „Žalgirio“ vairo, kai šio klubo vadovai atleido lūkesčių nepateisinusį Aurelijų Skarbalių. Žalgiriečiams su naujuoju treneriu pavyko mesti iššūkį A lygoje tvirtai pirmavusiems Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkams, vis dėlto šie sugebėjo apginti titulą.

Priėmęs LFF vadovų pasiūlymą, V. Urbonas sutartį su „Žalgiriu“ nutraukė abipusiu susitarimu.

Kartais nesusivaldo

Ne vien laimėjimais futbolo stadionuose V. Urbonas žymus. Jis laikomas išprususiu treneriu, bet kartu pasižymi emocingu elgesiu ir retkarčiais patenka į konfliktines situacijas.

2011 metais, treniruodamas „Ekraną“, V. Urbonas įsivėlė į žodžių karą su tuomečiu „Žalgirio“ treneriu Vitalijumi Stankevičiumi. Panevėžietis tada viešai suabejojo oponento intelektu ir teigė, kad jam rankos nekyla pasveikinti rungtynes laimėjusių varžovų.

Praėjusio A lygos sezono pabaigoje V. Urbonas visus nustebino nesportišku poelgiu, kai per „Žalgirio“ rungtynes su „Trakais“ užribyje įspyrė varžovų komandos žaidėjui Lajo Traore. Už tai treneriui buvo skirta vienų rungtynių diskvalifikacija.

Per spaudos konferencijas V. Urbonas ne kartą yra apsižodžiavęs ir su žurnalistais, reikalavęs iš jų korektiškesnių ir aiškiau formuluojamų klausimų.

„Noriu pažymėti, kad V. Urbonas treniravo pagrindinius mūsų šalies klubus, kurių vadovai trokšta pergalių „čia ir dabar“. Taip treneriui sukuriama didžiulė įtampa ir spaudimas, tad kartais galbūt Valdui išsprūsdavo nereikalingos emocijos ar pareiškimai, nuo kurių normalioje situacijoje jis susilaikytų“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino naują rinktinės strategą gerai pažįstantis treneris Algimantas Liubinskas.

Kritikos neišvengs

Prieš daugiau nei pustrečio dešimtmečio V. Urbonas pats apsivilko rinktinės marškinėlius, kai ją treniravo A. Liubinskas.

79 sykius nacionalinei komandai vadovavęs A. Liubinskas mano, kad būtent dabar išryškės tikroji buvusio jo auklėtinio trenerio kompetencija: „Netrukus pamatysime, ar jis pasirinko teisingai, ar nuėjo tinkamu keliu. Politikai visuomet prašo 100 dienų pasitikėjimo, nekritikuoti šiuo periodu. Valdui reikėtų bent vieno atrankos varžybų ciklo, kad atliktų reikiamas rinktinės žaidimo korekcijas. Stebuklų nebūna, iš pradžių V. Urbonui bus sunku. Bet kokiu atveju jis nesiimtų tokio darbo, jei neturėtų savo vizijos bei tikėjimo.“

Atsižvelgdami į niūrią Lietuvos futbolo padėtį, aistruoliai rinktinės trenerį perkeltine žodžio reikšme jau lygina su savižudžiu.

„Rinktinėje gali dirbti tik ambicingas ir nestokojantis avantiūrizmo žmogus. Tokio darbo griebtis nesibodi veteranai. O jaunesni treneriai dvejoja, nes saugo savo reputaciją. Turiu omenyje Valdą Ivanauską ir Valdą Dambrauską, kurie pasirinko šiltas vieteles savo klubuose. Taip, darbas Lietuvos rinktinėje labai rizikingas, galima greitai „sudegti“. Tačiau treniruoti savo šalies rinktinę turi būti daugelio trenerių svajonė. Pamenu, kai 2003–2008 metais pats vadovavau rinktinei, kiek daug vargo turėjau ir nervų atidaviau ją lipdydamas. Bet išėjo nebloga komanda ir su ja šį tą pasiekėme“, – pasakojo A. Liubinskas.

67-erių futbolo specialistas dažnai paleidžia kritikos strėlių tiek į LFF, tiek į rinktinės daržą, tačiau šį kartą naujam jos strategui linki tik sėkmės.

„V. Urbonas buvo darbštus ir kantrus futbolininkas, visada kovojantis iki pabaigos. Toks bando būti ir treneriu, tad linkiu jam didelės sėkmės. Ir kantrybės. Jis žino, kad dirbant tokį darbą ant jo galvos bus pilama daug srutų, bet to nereikia išsigąsti. Taip pat reikia didelio LFF vadovų palaikymo. Nesu girdėjęs, kad nors vienas federacijos darbuotojas prisiimtų atsakomybę dėl prastų rinktinės rezultatų. Visada kaltas likdavo treneris“, – pažymėjo A. Liubinskas.

Didieji iššūkiai V. Urbono laukia jau greičiau nei po septynių savaičių, kai prasidės 2020 metų Europos čempionato atrankos varžybos. Lietuviai pateko į B grupę su Portugalijos, Ukrainos, Serbijos ir Liuksemburgo rinktinėmis. Per pirmąsias rungtynes kovo 22 dieną mūsiškiai svečiuose susitiks su Liuksemburgo futbolininkais.