Mūšin stoja du pasaulio stipriausieji
Ais­trin­giems šach­ma­tų ger­bė­jams ne­tru­kus iš­auš il­gai lauk­ta die­na. Penk­ta­die­nį Lon­do­ne pra­si­de­da svar­biau­sias šių me­tų šach­ma­tų ren­gi­nys pa­sau­ly­je – ma­čas dėl stip­riau­sio pla­ne­tos šach­ma­ti­nin­ko var­do. Čem­pio­no ti­tu­lą gins 27 me­tų nor­ve­gas Mag­nu­sas Carl­se­nas, o jį nu­ka­rū­nuo­ti ban­dys šiuo me­tu spor­ti­nės for­mos pi­ką pa­sie­kęs ita­lų kil­mės ame­ri­kie­tis 26-erių Fa­bia­no Ca­rua­na.

Čempionas bus karūnuotas lapkričio 28 dieną. Abu šachmatininkai tradiciškai žais 12 klasikinių partijų. Jeigu po jų nugalėtojas nepaaiškės, viską lems greitųjų šachmatų serija.

Ar karūna grįš į Ameriką?

Iš studijos salėje partijų eigą tiesiogiai komentuos stipriausia pasaulio šachmatininkė Jutit Polgar. Vengrė yra vienintelė moteris, nugalėjusi dabartinį pasaulio čempioną M. Carlseną, taip pat ji yra šventusi pergales prieš dešimt buvusių pasaulio čempionų: Anatolijų Karpovą, Garį Kasparovą, Vladimirą Kramniką, Borisą Spaskį, Vasilijų Smyslovą, Veseliną Topalovą, Viswanathaną Anandą, Ruslaną Ponomariovą, Alexanderį Chalifmaną ir Rustamą Kasimdžanovą.

Londone kasdien mačą galės stebėti 400 žmonių, bilietų kainos svyruoja nuo 60 iki 130 dolerių. Nebejojama, kad JAV šis renginys sulauks neįtikėtino susidomėjimo, mat amerikiečių sportininkas dėl karūnos kovos beveik po 50 metų pertraukos.

Galima palyginti: 2016-ųjų mačą Niujorke, kai M. Carlsenas žaidė su rusu Sergejumi Kariakinu ir pasaulio čempionu tapo trečią kartą, stebėjo 10 mln. šachmatų gerbėjų.

Daugeliui kyla vienintelis klausimas – ar po daugelio metų šachmatų karūna grįš į Ameriką. Pastarąjį kartą JAV atstovas Boby Fischeris pasaulio čempionu tapo 1972 metais, kai mače nugalėjo SSRS didmeistrį Borisą Spaskį. 1975-aisiais B. Fischeris neteko titulo. Nuo to laiko amerikiečiai nepriartėdavo prie šio tikslo.

M. Carlsenas vertina varžovą

Nuo 2013-ųjų pasaulio šachmatų čempionu tituluojamas M. Carlsenas, skirtingai nei ankstesniais kartais, šįsyk yra labiausiai sunerimęs dėl dvikovos baigties.

Norvegų kanalui NRK M. Carlsenas sakė, kad pirmąkart per pastaruosius metus akivaizdu, jog dėl titulo kovos iš tiesų stipriausi šachmatininkai, o tai reiškia, kad jis turi būti mačui pasirengęs kaip niekad gerai.

M. Carlseno teigimu, pats faktas, kad pastaruosius septynerius metus pasaulio reitinge išlieka pirmas, jam reiškia daugiau nei pasaulio čempiono vardas.

Magnusas Carlsenas pasaulyje viešpatauja nuo 2013 metų.

Jei norvegas pralaimėtų, greičiausiai užleistų varžovui ir pirmą vietą FIDE reitinge, nes F. Caruana atsilieka tik keliais taškais (norvego reitingas 2835, amerikiečio – 2832).

Po kurio laiko interviu Norvegijos radijui Magnusas pripažino, jog F. Caruana yra grėsmingiausias varžovas iš visų galimų.

„Jis yra antras pasaulyje ir su juo sunkiausia žaisti. Tai nereiškia, kad jį sunkiau nugalėti. Tiesiog jis nevengia rizikuoti. Kiek pamenu, Caruana ir Levonas Aroniavas prie šachmatų lentos yra mane nugalėję daugiau kartų nei kas kitas“, – teigė M. Carlsenas. Jo vyriausiasis treneris yra legendinės Lietuvos šachmatininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vyras Peteris Heine Nielsenas.

Pranašauja pergalę amerikiečiui

Šįkart laukia nenuspėjama kova, nes prie šachmatų lentos susės du šiuo metu stipriausi pasaulyje pagal reitingą šachmatininkai.

Artėjant jų akistatai ne vienas didmeistris garsiai pareiškė, jog šį kartą M. Carlsenas turėtų būti išverstas iš sosto, į kurį atsisėdo 2013 metais, kai per mačą dėl karūnos nugalėjo indą V. Anandą.

Štai anglų šachmatininkas Nigelas Shortas vieno turnyro metu vakarieniaudamas su Rusijos atstovu V. Kramniku kalbėjo apie būsimą mačą dėl karūnos.

Fabiano Caruana: „Galiu patikinti, kad mačui su Magnusu Carlsenu pasirengsiu maksimaliai kruopščiai. Tai bus įspūdingas mūšis.“

„Pasirodė, jog mąstome panašiai, – žurnalistams sakė 53-ejų N. Shortas. – Caruana vis dėlto išplėš minimalią pergalę prieš norvegą. Ir ne todėl, kad jis geriau žaidžia šachmatais. Geriausias pasaulyje – M. Carlsenas. Bet per šią akistatą amerikietis bus labiau motyvuotas, labiau norės pergalės. Norvegas titulo neteks galbūt dėl vieną akimirką mažiau sutelkto dėmesio. Žinoma, galime ir klysti, bet įdomu, kad dėl tokios nuomonės su V. Kramniku tarpusavyje nesitarėme.“

Norvegą išgelbės patirtis

O kitas Rusijos didmeistris S. Kariakinas, kuriam 2016-aisiais nepavyko išplėšti karūnos iš norvego didmeistrio rankų, įsitikinęs, kad Londone viršų turėtų paimti M. Carlseno patirtis.

Prieš dvejus metus dėl pasaulio čempiono vardo su M. Carlsenu kovojęs S. Kariakinas priešinosi kiek įmanydamas. Po dvylikos šių sportininkų sužaistų klasikinių šachmatų partijų nugalėtojas nepaaiškėjo – buvo užfiksuotos lygiosios – 6:6. Tad pasaulio čempiono titulo klausimas buvo sprendžiamas per mačo pratęsimą žaidžiant greitųjų šachmatų partijas. Pirmosios dvi greitųjų šachmatų partijos baigėsi lygiosiomis, tačiau per kitas M. Carlsenas įrodė pranašumą ir triumfavo 3:1.

„Prieš savo mačą su M. Carlsenu sakiau (nors tada niekas netikėjo), kad galimybės vienodos. O dabar laimės tas, kuris bus geriau pasirengęs, kuriam labiau seksis, – prognozavo S. Kariakinas. – F. Caruana visuose pastaruosiuose turnyruose žaidė fantastiškai ir beveik pavijo M. Carlseną pagal reitingą. Londone vyks nepaprastai nuožmi ir aštri kova, tačiau labiau pasireikš daugiau tokių turnyrų patirties turintis Magnusas. Manau, amerikietis neteisingai pasielgė šiais metais dalyvaudamas beveik visuose įmanomuose turnyruose. Jis jau yra pasiekęs savo geriausią sportinę formą, dabar problema – jos neprarasti.“

Žadėjo įspūdingą mūšį

Teisę mėginti atimti titulą iš Norvegijos didmeistrio F. Caruana įgijo šių metų kovą triumfuodamas pretendentų turnyre Berlyne (Vokietija).

Jame amerikietis surinko 9 taškus ir pelnytai tapo stipriausiu tarp pretendentų. Už nugaros F. Caruana paliko po 8 taškus surinkusius azerbaidžanietį Šachrijarą Mamedjarovą ir S. Kariakiną.

Dvyliktame ture F. Caruana pralaimėjo S. Kariakinaui, tai buvo vienintelė nugalėtojo nesėkmė turnyre. Tačiau per kitus du turus Fabiano iškovojo dvi pergales.

„Galiu patikinti,kad mačui su M. Carlsenu pasirengsiu maksimaliai kruopščiai. Tai bus įspūdingas mūšis“, – po pergalės kalbėjo F. Caruana.

Jis gimė Majamio valstijoje italų šeimoje. Nuo 2005 metų gynė Italijos garbę, o nuo 2015-ųjų – JAV.

Viktorijos Čmilytės-Nielsen komentaras

– Jei lygintume su prieš dvejus metus vykusiu maču, šįkart varžovas yra labai stiprus. Nors ir S. Kariakinas 2016-aisiais buvo pajėgus varžovas, jo galimybė laimėti buvo vertinama 30 procentų. F. Caruana, lažybininkų ir šachmatų specialistų manymu, turi neblogus šansus laimėti prieš M. Carlseną. Pirmiausia todėl, kad F. Caruanos reitingas tik keliais taškais mažesnis už M. Carlseno. Tai suteikia papildomo pikantiškumo, nes šįkart iš tiesų dėl karūnos žais du stipriausi pasaulio šachmatininkai.

Viktorija Čmilytė-Nielsen neslėpė, kad jos vyras Peteris Heine – vyriausiasis pasaulio čempiono treneris – prieš mačą kiek jaudinasi, nes tai bus svarbiausios varžybos per dvejus metus.Alinos Ožič nuotrauka

Kitas dalykas – Magnuso rezultatai pastaraisiais metais buvo kuklesni, o F. Caruana laimėjo daug turnyrų. Tačiau tarpusavio susitikimuose dažniau laimėdavo Magnusas.

M. Carlseno pasirengimas vyko standartiškai. Buvo ir šachmatų, ir sporto stovyklų, nes Magnusas mėgsta žaisti ir krepšinį, ir futbolą. Tai vienas jo pasirengimo elementų.

Manyčiau, kad mano vyro kaip vyriausiojo M. Carlseno trenerio noras yra viską padaryti dar geriau. Peteriui tai bus jau aštuntas mačas dėl šachmatų karūnos. Tai leidžia jam neblogai pasirengti tokiam išbandymui. Bet jaudulio yra, nes tai svarbiausios varžybos per dvejus metus.

Žinau, kad ir Magnusas kiek jaudinasi. Ir jis labai vertina savo varžovą, kuris, pasitaikius progai, gali laimėti.

Yra nemažai M. Carlsenui nepalankių prognozių. Tai susiję ir su tuo, jog visiems nusibosta, kai 10 ar 15 metų dominuoja tas pats šachmatininkas. Visi laukia, kol pagaliau kas nors jį nugalės.

Mačas bus atkaklus ir ilgas, prireiks visų 12 numatytų partijų. Šie žaidėjai tarpusavyje dažnai sužaisdavo lygiosiomis. Londone bus labai svarbu, kuris pasieks pirmą pergalę. Tuomet tas šachmatininkas turės labai gerą galimybę tapti stipriausias pasaulyje.