Marijampolė plauna Lietuvos futbolo mundurą
Eu­ro­pa pri­vers­ta at­kreip­ti dė­me­sį į iš­si­šo­kė­lę Ma­ri­jam­po­lės „Sū­du­vos“ fut­bo­lo ko­man­dą. Pir­mą kar­tą is­to­ri­jo­je į UE­FA Čem­pio­nų ly­gos at­ran­kos tur­ny­rą ko­ją įkė­lę Lie­tu­vos čem­pio­nai skau­džiai įkan­do pa­gar­bą Eu­ro­po­je už­si­tar­na­vu­siam Ni­ko­si­jos klu­bui APOEL (Kip­ras).

„Su APOEL pernai vargo turėjo Madrido „Real“, Londono „Tottenham“ ir Dortmundo „Borussia“, o čia dabar atėjo komanda vardu „Sūduva“ ir laimėjo 3:2“, – patikėti tuo, kas nutiko, negalėjo Marijampolės ekipos vartininkas Ivanas Kardumas.

Ivanas Kardumas: „Tai puiki diena „Sūduvai“ ir Lietuvos futbolui. Galbūt tai didžiausia pergalė „Sūduvos“ istorijoje“.

Laukia serbai

Tiesa, prieš Ispanijos ir Anglijos klubus APOEL krito triuškinamais rezultatais, tačiau su vokiečių „Borussia“ Kipro futbolininkai abu kartus sužaidė lygiosiomis 1:1.

Šiemet tokių galingų varžovų Europoje APOEL neturės, nes jam kelią į Čempionų lygos antrą atrankos etapą savo kūnais pasiaukojamai užstojo „Sūduvos“ žaidėjai. Namie Lietuvos čempionai laimėjo 3:1, o antradienį Nikosijoje neatsilaikė 0:1, tačiau bendras rezultatas 3:2 į antrą etapą atvedė mūsų šalies klubą.

Antrame etape marijampoliečiai kausis su Serbijos čempione Belgrado „Crvena zvezda“. Serbai pirmą susitikimą Latvijoje su Jūrmalos „Spartaks“ baigė be įvarčių, o Belgrade laimėjo 2:0. Tuo metu 27 kartus Kipro čempionu tapęs Nikosijos klubas toliau laimę bandys Europos lygos turnyre ir žais su Talino˙“Flora“.

Vartininkas nenuobodžiavo

Prieš atsakomąsias rungtynes surengtoje spaudos konferencijoje APOEL strategas Bruno Baltazaras minėjo, kad jiems svarbu pirmą įvartį pelnyti kuo greičiau. Jo auklėtiniai pirmą trenerio plano dalį įgyvendino. 20 minutę APOEL puolėjas Mickaelio Pote po perdavimo galva pasiuntė kamuolį į I. Kardumo ginamus vartus.

Tvyrant 34 laipsnių karščiui šeimininkai pavojingai atakavo iki pat paskutinio teisėjo švilpuko, o „Sūduvos“ žaidėjai iš paskutiniųjų stengėsi nepraleisti antro įvarčio, kas reikštų atsisveikinimą su Čempionų lyga. Progų Kipro žaidėjai turėjo ne vieną, ypač galingai lietuvių vartus jie šturmavo svylant padams – susitikimo pabaigoje, tačiau vartus patikimai saugojo I. Kardumas. Jis net dešimt kartų gelbėjo Lietuvos čempionus nuo dar vieno įvarčio. Daug ką sako iškalbinga statistika: į vartų plotą šeimininkai kamuolį spyrė 11 kartų, „Sūduva“ – 3, Nikosijos ekipos žaidėjai kėlė 16 kampinių, o „Sūduva“ – 2.

Sulaukę arbitro iš Švedijos paskutinio švilpuko „Sūduvos“ žaidėjai subėgo būryn ir šoko iš džiaugsmo. Taip Marijampolės futbolo klubas pradėjo rašyti naują savo istoriją.

„Tai puiki diena „Sūduvai“ ir Lietuvos futbolui. Nerandu žodžių apibūdinti tai, ką jaučiu, – mintimis dalijosi dešimt smūgių atrėmęs I. Kardumas. – Visi turime priežastį švęsti ir džiūgauti. Kipriečius palaikė daugybė žmonių, oro sąlygos buvo sunkios, bet pademonstravome charakterį ir lydimi šiek tiek sėkmės žengėme į kitą etapą. Tai buvo labai sunkios rungtynės su galinga komanda, galbūt tai didžiausia pergalė „Sūduvos“ istorijoje“.

„Sūduvos“ legionierius iš Kroatijos Andro Švrljuga negailėjo liaupsių vartininkui ir vylėsi, jog Lietuvoje sporto gerbėjai pradės daugiau dėmesio skirti futbolui.

„Niekas netikėjo, kad galime tai padaryti. Galbūt mums šiek tiek sekėsi, bet mes kovojome. O vartininkas Kardumas šiandien buvo nuostabus. Gerai atstovaujame „Sūduvai“ ir apie Lietuvą žmonės pradės galvoti kitaip – kad ji ne vien tik krepšinio šalis“,˙– iškart po istorinės pergalės sakė futbolininkas.

Ivanas Kardumas: „Tai puiki diena „Sūduvai“ ir Lietuvos futbolui. Galbūt tai didžiausia pergalė „Sūduvos“ istorijoje“.

Pinigai tik kapsi

Praėjusį sezoną iki ketvirto Europos lygos etapo nukeliavusi „Sūduva“ iš UEFA gavo 950 tūkst. eurų. Šįkart tiek ji uždirbs vien įveikdama pirmą Čempionų lygos etapą.

Už pergalę pirmame etape marijampoliečiai klubo sąskaitą pasipildys 280 tūkst. eurų. O patekusi į antrą atrankos etapą „Sūduvos“ ekipa, nepriklausomai nuo rungtynių baigties, gaus 380 tūkst. eurų.

Jei marijampoliečiams nepavyktų peržengti antro etapo, jie persikeltų į Europos lygą ir žaistų trečiame atrankos etape. Vien už tai jie gautų dar 280 tūkst. eurų. Tačiau Vladimiro Čeburino auklėtiniai neketina taip paprastai užleisti klubui „Crvena Zvezda“ kelią į trečią Čempionų lygos atrankos etapą. Kaip jiems seksis žaisti su serbais, matysime jau kitą savaitę. Pirmos rungtynės įvyks liepos 24 dieną 21.30 val. Belgrade.