Magnusas Carlsenas nesulaukia varžovo klaidų
Pen­kios par­ti­jos – pen­ke­rios ly­gio­sios. Taip at­sar­giai dėl stip­riau­sio pla­ne­tos šach­ma­ti­nin­ko var­do Lon­do­no va­ka­ruo­se esan­čio Hol­bor­no ko­le­džo rū­muo­se ko­vo­ja čem­pio­no ti­tu­lą gi­nan­tis 27 me­tų nor­ve­gas Mag­nu­sas Carl­se­nas ir ita­lų kil­mės ame­ri­kie­tis 26-erių Fa­bia­no Ca­rua­na.

Atsargumas labiau tiktų pretendentui F. Caruanai, kuris dažniau ginasi ir vis sugeba išsikapstyti iš jam nepatogių situacijų šachmatų lentoje. Ankstesnis pasaulio čempionas Anatolijus Karpovas neslėpė nusivylimo F. Caruanos žaidimu: „Nepamenu, kad mače dėl karūnos baltosiomis figūromis būtų žaidžiama dėl lygiųjų.“

Mačo prizų fondas – 1 mln. JAV dolerių, iš jų nugalėtojui atiteks 60 procentų.

Norvegas: „Kol kas nieko nepraradau“

Pirmoje mačo partijoje baltosiomis figūromis žaidė F. Caruana. Po dvikovos jis prisipažino, kad buvo ne itin malonu gintis tokioje ilgoje partijoje.

„Pradžią pralaimėjau, situacija buvo sudėtinga, – sakė jis. – Magnusas pradėjo mane lenkti. Galiausiai pavyko apsiginti pozicijas. Manau, pasisekė, kad pasiekiau lygiąsias.“

Jomis buvo patenkintas ir nuo 2013-ųjų stipriausiu planetos šachmatininku tituluojamas M. Carlsenas. „Manau, tai geras rezultatas, nes žaidžiau juodosiomis figūromis. Labai norėjau laimėti, parodžiau, kad nesiekiu lygiųjų. Viskas prasidėjo gerai, turėjau palankesnę poziciją, bet žaidžiau per daug atsargiai. Varžovas pajuto galimybę išsiveržti į laisvę. Stengiausi laimėti, bet nepavyko. Paskui laukiau jo klaidos, bet ir to nenutiko.“

Didesnių oponento klaidų norvegui nepavyko sulaukti ir per kitas keturias partijas. Per antrą partiją, M. Carlseno teigimu, Fabiano jį nustebino: „Jis sužaidė naujai, tas man atrodo nenatūraliai. Vėliau tai išanalizuosiu. Įdomu, ar tai buvo partijos staigmena, ar jis sugalvojo ką nors ypatingo.“

Tuomet baltosiomis figūromis žaidęs M. Carlsenas tikėjosi turėsiąs nedidelį pranašumą, bet teko tenkintis lygiosiomis. „Nesu tuo labai patenkintas, bet tai geriau nei pralaimėjimas“, – po antrų lygiųjų tarė pasaulio čempionas.

Ketvirtadienio vakarą po penktosios partijos sportininkai vėl pasidalijo po pustaškį. Juodosiomis figūromis žaidęs Norvegijos didmeistris prisipažino neradęs nė vieno gero ėjimo, nors turėjo pranašumą.

„Nemanau, kad žaidžiau ypač gerai. Tikėjausi daugiau, nei iki šiol buvau parodęs, – savikritiškas buvo Magnusas. – Tačiau šia partija esu patenkintas, nes kol kas nieko nepraradau, dėl ko turėčiau gailėtis.“

Šachmatų specialistai pabrėžė, jog norvegą nukarūnuoti mėginantis F. Caruana akivaizdžiai pasirenka patikimiausią baigtį – lygiąsias. A. Karpovo manymu, italų kilmės amerikietis ne taip turėtų kovoti.

„Jei atvirai, mane stebina Caruanos pasirengimas mačui, jis yra keistos formos, – prisipažino A. Karpovas. – Juk amerikiečiai surinko nemažą pinigų fondą, kad Fabiano galėtų pasirengti susitikimui su Magnusu, apie Caruaną susibūrė nebloga komanda. Bet kol kas amerikietis gal bijo norvego, žaidžia pasyviai. Apskritai nepamenu, kad mače dėl karūnos baltosiomis figūromis būtų žaidžiama dėl lygiųjų. Dar prieš turnyrą sakiau, kad laimės Magnusas. Jis yra geros sportinės formos.“

Intriga – priešakyje

Po penkių partijų lygu – 2,5:2,5. Šešta partija buvo žaidžiama penktadienio vakarą, o šeštadienį sportininkai poilsiaus. Sekmadienį ir pirmadienį didmeistriai žais septintą ir aštuntą partijas. Titulo savininku taps tas, kuris pirmas surinks 6,5 taško. Jegu rezultatas bus lygus, organizatoriai surengs papildomas sutrumpintas partijas.

Šio mačo prizų fondas – 1 mln. JAV dolerių. Nugalėtojui atiteks 60 proc. piniginio prizo, pralaimėjusiam – 40 proc. dydžio premija.

Iki šiol žaisdami klasikinių šachmatų partijas abu sportininkai buvo susitikę 33 kartus: dešimt dvikovų laimėjo norvegas, penkias F. Caruana ir 18 kartų sužaidė lygiosiomis.

„Man tai yra nebe pirmas mačas dėl karūnos, įdomiausia būna antroje mačo pusėje“, – po eilinių lygiųjų pareiškė M. Carlsenas. Greičiausiai jis turėjo mintyse 2016-uosius, kai dėl pasaulio čempiono vardo kovojo su Rusijos atstovu Sergejumi Kariakinu. Tąkart lygiosiomis baigėsi pirmos septynios partijos, o aštuntoje pergalę iškovojo S. Kariakinas, tačiau norvegas atsigriebė dešimtoje partijoje.

Ankstesniais kartais kovojant dėl čempiono vardo M. Carlsenui pavykdavo pirmą pergalę pasiekti anksčiau. Štai 2014-aisiais, kai žaidė su Indijos didmeistriu Viswanathanu Anandu, norvegas pirmą pergalę iškovojo jau antroje partijoje. Tiesa, trečią laimėjo indas, bet Magnusas pranašumą įrodė laimėdamas 6 ir 11 partijas.

O štai 2013 metais, kai M. Carlsenas pirmąsyk kovėsi dėl karūnos, indą nugalėjo penktoje partijoje. Tąkart norvegas iš viso laimėjo tris kartus.