Lietuvos sportininkai – dopingo šešėlyje
2012-ųjų Lon­do­no olim­pia­do­je net pen­ki Lie­tu­vos spor­ti­nin­kai li­po ant pri­zi­nin­kų pa­ky­los ir at­siė­mė du auk­so, vie­ną si­dab­ro ir du bron­zos me­da­lius. Ta­čiau net ir pra­ėjus be­veik sep­ty­ne­riems me­tams mū­sų me­da­li­nin­kai ne­ga­li bū­ti ra­mūs, ar ne­teks ku­riam nors at­sis­vei­kin­ti su bran­giu ap­do­va­no­ji­mu.

Kol kas nėra buvę atvejų, kad olimpinėse žaidynėse iškovotą medalį Lietuvos sportininkui būtų tekę grąžinti. Kaip tik atvirkščiai: penktą vietą Londone užėmusi septynkovininkė Austra Skujytė, dėl dopingo vartojimo diskvalifikavus aukščiau buvusias dvi sportininkes, iš Tarptautinio olimpinio komiteto sulaukė bronzos medalio ir tapo šešta lietuve, pelniusia Londono žaidynių apdovanojimą. O trečią vietą 2008-ųjų Pekino olimpiadoje užėmęs imtynininkas Mindaugas Mizgaitis dėl tokių pačių priežasčių prastesnės prabos medalį iškeitė į sidabrinį.

Šiuo metu Damoklo kardas pakibęs virš Londono žaidynėse sidabro medalį iškovojusio kanojininko Jevgenijaus Šuklino, kuris sportinę karjerą baigė 2016 metais. Tąkart 2012-aisiais Londone 200 m sprinto varžybose J. Šukliną aplenkė tik ukrainietis Jurijus Čebanas, o trečias liko rusas Ivanas Štylis.

Nelauktas laiškas iš Lozanos

33-ejų Lietuvos kanojininkas sulaukė laiško iš Lozanos (Šveicarija), jo gavėju nurodytas Jevgenijus Daluzyan. Šiuo laišku viešai pasidalijęs sportininkas įtarė, kad pranešimas buvo skirtas Armėnijos sunkiaatletei Melanie Daluzyan, kuri dėl dopingo vartojimo buvo suspenduota praėjusių metų pabaigoje.

Tačiau laiškas buvo adresuotas Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui, jame nurodyti J. Šuklino asmens duomenys ir jo akreditacijos žaidynėse numeris. Laiške mūsų sportininkas kaltinamas dopingo vartojimu per Londono olimpines žaidynes. Sportininkas tikino, kad jis nekaltas ir tai – klaida.

Jevgenijus Šuklinas: „Visos sportinės karjeros ir visuomeninės veiklos metu žaidžiau pagal taisykles. Todėl atsakingai pareiškiu, kad niekada nevartojau jokių neleistinų medžiagų.“

„Kai prieš septynerius metus lipau ant pakylos atsiimti Lietuvai iškovoto olimpinio medalio, buvo įrodymas sau, kad viską galima pasiekti sunkiu, sąžiningu darbu, disciplina bei užsispyrimu. Man taip atrodė tada ir atrodo dabar, apie tai daug metų pasakoju jauniesiems sportininkams. Vis dėlto turiu pranešti, jog sulaukiau laiško iš Lozanos. Jame rašoma, kad esu įtariamas neleistinos medžiagos vartojimu Londono olimpinėse žaidynėse. Nors gauto laiško turinį lydi netikslumai, o visą situaciją – sutapimai“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė J. Šuklinas.

Kanojininko teigimu, per visą karjerą jis buvo tikrintas daugiau nei 70 kartų. Visi tyrimai buvo neigiami. Dopingo kontrolę jis perėjo ir prieš Londono olimpines žaidynes, ir iš karto po jų. Praėjus mėnesiui kanojininkas gavo atsakymą, kad rezultatas – neigiamas.

Ieškos tiesos

Iš Tarptautinės tyrimų agentūros gautas laiškas su Daluzyan pavarde, J. Šuklino manymu, reiškia, kad laiškas turėjo pasiekti ne jį, o Armėnijos sunkiaatletę. Dėl šios klaidos jis jau kreipėsi į Tarptautinę tyrimų agentūrą, pats ketina aiškintis šią situaciją ir įrodyti teisybę. J. Šuklinas nujaučia, jog kova bus sunki, ir reikalaus, kad būtų ištirtas ir jo B mėginys.

Daugiau nei metus Aurimas Didžbalis tik treniruojasi ir laukia tarptautinės federacijos sprendimo. / Sauliaus Ramoškos nuotrauka

„Visos sportinės karjeros ir visuomeninės veiklos metu žaidžiau pagal taisykles. Todėl atsakingai pareiškiu, kad niekada nevartojau jokių neleistinų medžiagų, kurios pažeistų ne tik sąžiningo sporto principą, bet ir mestų šešėlį Lietuvos sportui. Pažadu, kad imsimės visų įmanomų priemonių šiai situacijai išsiaiškinti. Bendradarbiausime su laboratorija Lozanoje tam, kad kartu rastume tiesą. Jei nutiks taip, kad prireiktų ginti savo ir Lietuvos garbę, ginsime ją disciplinarinėje komisijoje ir arbitraže. Jaučiu, jog tai bus sunkiausia mano kova, bet tikiu, kad tiesa laimės“, – mintimis dalijosi J. Šuklinas, nusamdęs specialistus ir teisininkus, kurie atstovaus jo pozicijai.

Mėginiai saugomi 10 metų

Kanojininko teigimu, sportinę karjerą jis baigė 2016 metais, o Londone iškovotas sidabro medalis skaičiuoja septintus metus.

„Vis dėlto kyla klausimas: kodėl būtent dabar, likus mėnesiui iki savivaldybių ir merų rinkimų, sulaukiau minėtų įtarimų? Labai apmaudu, kad sportas vis dažniau tampa politinių kovų įrankiu“, – rašė J. Šuklinas.

Atsiradus naujoms technologijoms ir iškilus Rusijos dopingo skandalui dabar daug sportininkų testų tikrinami iš naujo. Sportininkų mėginiai po varžybų saugomi dešimt metų.

J. Šuklino mėginyje rasta draudžiamos medžiagos anabolinio steroido – dehidrochlormetiltestosterono. Ji gali suteikti papildomos galios: leidžia priauginti raumenų masę, didinti jėgą, mažinti riebalų kiekį. Tačiau šią medžiagą įprastai vartoja sunkiaatlečiai raumenims auginti.

J. Šuklinas, kaip pats tikino, pasirengęs nuožmiai kovai, kad įrodytų savo nekaltumą. Nesinori užbėgti įvykiams už akių, tačiau jei iš sportininko vis dėlto būtų atimtas olimpinis medalis, jam greičiausiai tektų gražinti 200 tūkst. litų (58 tūkst. eurų) premiją, kurią jis gavo iš valstybės už antrą vietą. Be to, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas kanojininkui tąkart skyrė BMW automobilį.

Sunkiaatletis laukia verdikto

Laukimu šiuo metu gyvena dar vienas šalies olimpietis – Rio de Žaneiro žaidynėse bronzą iškovojęs Aurimas Didžbalis. Prieš metus Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija (IWF) pranešė apie teigiamą Lietuvos sunkiaatlečio dopingo testą.

Jam mėginys buvo paimtas 2017-ųjų gruodį Kalifornijoje (JAV) vykusiame pasaulio čempionate, kuriame mūsų sportininkas svorio kategorijos iki 94 kg varžybose iškovojo sidabro medalį. Lietuvis įtariamas vartojęs draudžiamą preparatą SARM S-22, kuris padeda didinti raumenų masę.

A. Didžbalio treneris Bronislavas Vyšniauskas aiškino, kad tai – nesusipratimas, o pats sportininkas teigė nežinantis, kaip dopingas atsirado jo organizme.

Ši žinia sunkiaatlečiui buvo išties nemaloni, nes 2012 metais jis jau buvo diskvalifikuotas dvejiems metams už dopingo vartojimą. Atlikęs bausmę sportininkas į arenas grįžo su trenksmu ir 2016-aisiais buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku.

Jei būtų užfiksuotas dopingo taisyklių pažeidimas antrą kartą, jam grėstų ilgesnė diskvalifikacija, galbūt net visam gyvenimui.

Prieš pusmetį Lietuvos sunkiosios atletikos federaciją (LSAF) pasiekė patvirtinimas iš Kelno (Vokietija) laboratorijos ir IWF, kad A. Didžbalio vartoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti ta pačia draudžiama medžiaga, kuri buvo rasta 2017 metais per pasaulio čempionatą JAV.

„Toliau sieksime visiško pasaulio vicečempiono Aurimo Didžbalio išteisinimo“, – pranešė LSAF prezidentas B. Vyšniauskas.

Praėjusių metų spalį Budapešte (Vengrija) įvyko A. Didžbalio bylos nagrinėjimas dėl užterštų maisto papildų vartojimo. Šalies sunkiosios atletikos federacija pateikė visus įrodymus, kad nėra sportininko kaltės ar neatsargumo. Sprendimas nepriimtas iki šiol. Tad A. Didžbalis ir toliau daugiau nei metus tyliai treniruojasi laukdamas galutinio IWF verdikto.