Lietuviai slidžių negauna net už pinigus
Di­džią­sias me­tų šven­tes žie­mos spor­to ša­kų at­sto­vai kas­met pa­mi­ni tik sim­bo­liš­kai ir šv. Ka­lė­das bei Nau­juo­sius me­tus daž­niau­siai su­tin­ka tre­ni­ruo­čių sto­vyk­lo­se.

Metų sandūra biatlonininkams – pats darbymetis. Netrukus jie pradės antrą sezono dalį, nes ketvirtadienį Oberhofe (Vokietija) startuoja ketvirtas pasaulio taurės varžybų etapas. Rinktinės treneriams tuoj pat teks apsispręsti, kuriuos biatlonininkus vasarį vežti į pasaulio taurės etapus Kanadoje ir JAV, kuriuos – į beveik tuo pat metu vyksiantį Europos čempionatą Baltarusijoje.

Visi šeši pasaulio taurės varžybose dalyvavę mūsiškiai pagerino savo taiklių šūvių statistiką.

Elitiniai biatlonininkai Europos čempionato nelaiko prestižinėmis varžybomis, tačiau lietuviams jis ypač svarbus dėl pernai priimtos sportininkų finansavimo sistemos, kai akcentuojamas geras pasirodymas žemyno ir planetos pirmenybėse.

Privilegijuoti tik lyderiai

IBU pasaulio taurės varžybose šį sezoną Lietuvos biatlonininkams sekasi permainingai. Aukščiausią vietą iš mūsiškių pirmajame etape Pokljukoje (Slovėnija) užėmė Karolis Dombrovskis. Jis 20 km asmenines lenktynes baigė 25-as ir gavo 16 reitingo taškų.

Kiti biatlonininkų startai buvo kuklesni: sprinto rungtyje sėkmingiausiai pasirodęs Vytautas Strolia Nove Meste (Čekija) užėmė 57 poziciją, o dalyvaudamas persekiojimo varžybose liko 59-as. „Tikslai kur kas aukštesni, tad džiaugsmo patekus į persekiojimo lenktynes nebuvo“, – pažymėjo 26-erių atletas.

Vis dėlto pozityvių ženklų yra. V. Strolia išsiskyrė jau prieš sezoną vykusiose kontrolinėse varžybose. Pernai jis iškovojo pirmus pasaulio taurės varžybų taškus karjeroje, dar šešis kartus pelnė teisę dalyvauti persekiojimo lenktynėse.

Praėjęs gruodis anykštėnui nebuvo toks sėkmingas, bet į akis krito gerėjanti greičio statistika. Sprinto rungtyje Pokljukoje pagal šį rodiklį V. Strolia buvo 81-as, Hochfilcene (Austrija) – 76-as, o Nove Meste – jau 53-ias.

„Tikėjausi kai ko kito. Prieš sezoną stovykla Austrijoje buvo labai gera, bet nuvažiavus į Pokljuką kažkas susijaukė. Skyrėsi kalnų aukštis, gal ir nuovargis atsirado. Slovėnijoje savijauta buvo nekokia, tik Hochfilcene pajutau, kad galiu gerai šliuožti“, – aiškino V. Strolia.

Kita vertus, pagrindine atletų problema tampa tinkamų slidžių trūkumas. Jomis aprūpinti nespėja gamintojai. Slidės varžyboms parenkamos pagal sniego tipą, oro sąlygas, sportininko fizinius duomenis, tad būtent inventoriaus stygius tapo greičio svyravimo etapuose priežastimi.

„Šiemet tai didelė problema – negalime gauti naujų slidžių. Per keletą varžybų tiesiog neturėjome pasirinkimo, ir tai taip pat pakenkė rezultatams. Tik Nove Meste slidės gerai slydo, tad rezultatas buvo šiek tiek geresnis. Nežinau, kodėl kyla tokia problema: ar nespėjama gaminti slidžių ir geriausios atiduodamos lyderiams, ar esama kitų priežasčių. Dar nėra taip buvę, kad net už pinigus negalėtum jų nusipirkti“, – stebėjosi V. Strolia.

Pajėgiausi biatlonininkai slides iš garsiausių įmonių gauna nemokamai – dėl to gamintojai net varžosi tarpusavyje. Tuo metu likusiems tenka jas pirkti ir galbūt gauti šiek tiek prastesnį inventorių.

Pjongčango olimpinių žaidynių pažiba Tomas Kaukėnas čiuožia firmos „Salomon“ slidėmis, o K. Dombrovskis ir V. Strolia – „Rossignol“. Pastarasis biatlonininkas iki šio sezono varžydavosi kompanijos „Madshus“ slidėmis. „Nuo „Madshus“ slidžių perėjau prie „Rossignol“. Jos yra kietesnės, man labiau tinkamos, nes esu didesnio svorio. Varžybose Čekijoje buvau patenkintas, tiesiog tos slidės tiko ir prie sniego, ir prie oro temperatūros. Matysime, kaip viskas seksis sausio mėnesį“, – svarstė lietuvis.

Dopingo kontrolierių akylai stebimas Antonas Šipulinas nusprendė baigti sportininko karjerą. / SIPA/Scanpix nuotrauka

Šaudo taikliau

„Koją pakišo netaiklūs šūviai“, – anksčiau dažnai vartotą frazę biatlonininkai nusiteikę pamiršti. Iš vienos prasčiausiai šaudžiusių komandų lietuviai pagal taiklumo rodiklį netikėtai išsiveržė tarp lyderių.

Visi šeši pasaulio taurės varžybose dalyvavę mūsiškiai pagerino savo taiklių šūvių statistiką: Gabrielė Leščinskaitė šaudo 89,2 proc. taiklumu (pernai – 71,4 proc.), K. Dombrovskis – 84,6 proc. (78,9 proc.), Natalija Kočergina – 81,1 proc. (75,9 proc.), T. Kaukėnas – 80 proc. (78,6 proc.), V. Strolia – 79 proc. (74,5 proc.), o Diana Rasimovičiūtė – 75,7 proc. (75,2 proc.).

V. Strolios taiklumo statistika iki pastarojo starto, persekiojimo lenktynių Nove Meste, buvo dar įspūdingesnė. Tose varžybose lietuvis suko net 8 baudos ratus. „Vasarą atlikome nemažą darbą šaudydami. Atėjo naujas treneris ir taiklumas pagerėjo. Žinoma, visada galima dar tobulėti, bet šaudydami jaučiame užtikrintumą. Šaudykloje nebeliko jaudulio ir baimės nepataikyti, o kai jauti progresą, labiau pasitiki savo jėgomis. Nebūna, kad atšliuožus į šaudyklą imtų drebėti rankos“, – dėstė olimpietis.

Sportininkas Pjongčango olimpinėse žaidynėse užėmė 49 vietą sprinto ir 43 vietą persekiojimo rungtyse, o toks startas olimpiadoje jį dar labiau motyvavo. „Norisi geresnių rezultatų nei yra, nes nesu patenkintas savimi. Netrokštu laukti metų ar kitų, kad pasiekčiau reikiamą sportinę formą. Nesijaučiu išsunktas, poilsio nereikia, o noro tikrai yra. Tik būtina tinkamai dirbti“, – kalbėjo V. Strolia.

Po pasaulio taurės etapų Oberhofe, Rūpoldinge (Vokietija) ir Antholce (Italija) jis ir kiti A rinktinės nariai tikriausiai pradės rengtis Europos čempionatui. Treneriai yra numatę į IBU etapus Kanadoje ir JAV vežti jaunuosius biatlonininkus, jei tik šie spės užsitikrinti reikiamas licencijas.

Rusas traukiasi

2018-ųjų pabaigoje biatlono pasaulyje pasklido netikėta naujiena – žinomas Rusijos biatlonininkas Antonas Šipulinas paskelbė baigiantis karjerą. 31 metų rusas per dešimtmetį pasaulio taurės varžybose iškovojo 11 pergalių, dar 29 kartus kopė ant garbės pakylos užimdamas antrąsias bei trečiąsias vietas. Pasaulio čempionatuose jis yra laimėjęs po du sidabro ir bronzos apdovanojimus individualiose rungtyse.

Vis dėlto A. Šipulinui nepavyko išvengti dopingo kontrolierių dėmesio. Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) buvo pateikusi jam įtarimus vartojus draudžiamus preparatus, dėl šios priežasties biatlonininkui ir kitiems rusams neleista startuoti Pjongčango olimpiadoje. A. Šipulinas tai vadino „raganų medžiokle“, nors tyrimas dar nebaigtas.

Užsienio žiniasklaidoje pasirodė įtarimų, kad sprendimą baigti karjerą A. Šipulinas priėmė būtent priremtas prie sienos WADA kontrolierių. Iškalbingas ir kitas faktas – šį sezoną pasaulio taurės varžybose tituluotas rusas taip ir nestartavo, teisinosi esąs prastos sportinės formos.

Pats atletas visus įtarimus neigė, o dėl pastaruoju metu nuolat blogėjančių rezultatų kaltino „prastą politinį klimatą“. „Nusprendžiau geriau pasitraukti dabar, nei finišuoti iš pozicijų, kurios yra toli nuo garbės pakylos“, – per specialią spaudos konferenciją Maskvoje aiškino jis.

A. Šipulino sesuo Anastasija Kuzmina, atstovaujanti Slovakijai, yra viena geriausių biatlonininkių. Ji olimpinėse žaidynėse Pjongčange, Sočyje ir Vankuveryje iškovojo tris aukso medalius