Lietuva pirmąkart sulauks portugalų vizito
Dub­li­ne (Ai­ri­ja) iš­trau­kus 2020 me­tų Eu­ro­pos čem­pio­na­to at­ran­kos var­žy­bų bur­tus ta­po ži­no­ma, kad Lie­tu­vos fut­bo­lo rink­ti­nei teks ko­vo­ti su stip­riau­sia že­my­no eki­pa Por­tu­ga­li­ja.

Taip pat Lietuvos rinktinės laukia gerai žinomi varžovai – serbai, su kuriais du kartus susitiko ir UEFA Tautų lygoje, o iš viso žaidė 4 kartus ir šventė 1 pergalę, Ukrainos bei Liuksemburgo rinktinės. Rungtynės bus žaidžiamos 2019 metų kovo, birželio, rugsėjo, spalio ir lapkričio mėnesiais. Lietuviai kovas pradės dvikova Liuksemburge, o užbaigs – išvyka į Portugaliją.

Trys lietuvių varžovės – Portugalija, Ukraina ir Serbija – šio sezono Tautų lygos grupėse iškovojo pirmąsias vietas.

Susitiko tik draugiškai

Vertindamas mūsiškių varžovus Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Tomas Danilevičius sakė, jog burtai lietuvius suvedė su stipriomis rinktinėmis.

„Trys iš jų – Portugalija, Ukraina ir Serbija – šio sezono Tautų lygos grupėse iškovojo pirmąsias vietas. Neabejotinai didelis įvykis bus pirmas istorijoje Portugalijos rinktinės vizitas Lietuvoje, tikėkimės, su vienu geriausių pasaulio futbolininkų Cristiano Ronaldo priešaky“, – kalbėjo LFF vadovas.

Stipriausia grupės komanda – Portugalija (FIFA reitingas – 6). Fernando Santoso vadovaujami portugalai nustebino Europą ir 2016 metais tapo Europos čempionato nugalėtojais. 2004 metais Portugalija liko antroje vietoje, o dar tris kartus buvo patekusi į pusfinalį. Rezultatyviausias rinktinės visų laikų futbolininkas yra minėtas C. Ronaldo, pelnęs 85 įvarčius. Lietuvos ir Portugalijos ekipos per visą istoriją žaidė tik dvejas draugiškas rungtynes – 2000 ir 2004 metais. Abu kartus portugalai namie šventė pergales.

Sąsajos su varžovais

„Su Serbija dar visai neseniai žaidėme Tautų lygoje ir žinome, kokia tai pajėgi komanda, – komentavo T. Danilevičius. – O faktas, kad Ukraina kovojo dviejuose pastaruosiuose Europos čempionatuose, įrodo, jog ji priklauso žemyno geriausiems. Liuksemburgą reikia vertinti taip pat labai rimtai. Pastaraisiais metais jis gerokai patobulėjo, o ir mums dvikovos su jais nebuvo lengvos.“

Serbijos rinktinė (FIFA reitingas – 29) dar šį rudenį su Lietuva žaidė vienoje Tautų lygos C diviziono grupėje. Rugsėjį Vilniuje lietuviai po sunkios kovos pripažino varžovų pranašumą 0:1, o lapkritį, nesėkmingai sužaidę antrą kėlinį, pralaimėjo 1:4. Per šešis tarpusavio susitikimus Lietuvai pavyko iškovoti vieną pergalę.

Su Ukraina (FIFA reitingas – 28) Lietuvos rinktinė rungtyniavo aštuonis kartus ir iškovojo dvi pergales, patyrė penkis pralaimėjimus bei kartą sužaidė lygiosiomis. 2007 metais vykusiose pergalingose Europos čempionato atrankos rungtynėse Kaune (2:0) vieną iš dviejų įvarčių varžovams įmušė dabartinis LFF prezidentas T. Danilevičius.

T. Danilevičius taip pat įmušė pergalingą įvartį vienose iš dvejų tarpusavio draugiškų rungtynių su Liuksemburgu (FIFA reitingas – 119). 2009 metais lietuviai varžovus įveikė 1:0, bet po ketverių metų patyrė nesėkmę 1:2. Nors Liuksemburgo rinktinė nėra pasiekusi pagrindinių pasaulio ir Europos čempionatų grupių etapų, šalies čempionas klubas „Dudelange“ šiais metais tapo pirmąja istorijoje Liuksemburgo komanda, patekusia į UEFA Europos lygos grupių etapą.

Šeimininkams vietos negarantuotos

Ištraukus burtus 55 UEFA asociacijai priklausančios rinktinės buvo suskirstytos į penkias grupes po šešias komandas ir penkias grupes po penkias komandas.

Geriausios pirmąsias dvi vietas grupėje užėmusios komandos pateks į Europos čempionato pagrindinį etapą, kuris vyks 2020 metų birželio ir liepos mėnesiais.

Dar keturi kelialapiai į turnyrą bus pasidalyti per 2020 metų kovo mėnesį vyksiančias atkrintamąsias varžybas. Jose dalyvaus 16 Tautų lygos divizionų grupių nugalėtojų. Jeigu grupės nugalėtojai jau bus išsikovoję vietą Europos čempionate per pagrindinį kitąmet vyksiantį atrankos etapą, jų vietą atkrintamosiose varžybose užims žemesnę vietą Tautų lygos grupėje užėmusi komanda.

Europos čempionatas pirmą kartą bus organizuojamas dvylikoje valstybių. Jį priims Roma (Italija), Baku (Azerbaidžanas), Sankt Peterburgas (Rusija), Kopenhaga (Danija), Bukareštas (Rumunija), Amsterdamas (Olandija), Londonas (Anglija), Škotija (Glazgas), Bilbao (Ispanija), Dublinas (Airija), Miunchenas (Vokietija) ir Budapeštas (Vengrija). Pusfinaliai ir finalai vyks Londono Vemblio stadione. Tačiau valstybių šeimininkių rinktinėms tai negarantuoja vietos pagrindiniame turnyre.

Europos čempionato atrankos varžybų grupės

A grupė: Anglija, Čekija, Bulgarija, Juodkalnija, Kosovas

B grupė: Portugalija, Ukraina, Serbija, Lietuva, Liuksemburgas

C grupė: Nyderlandai, Vokietija, Šiaurės Airija, Estija, Baltarusija

D grupė: Šveicarija, Danija, Airija, Gruzija, Gibraltaras

E grupė: Kroatija, Velsas, Slovakija, Vengrija, Azerbaidžanas

F grupė: Ispanija, Švedija, Norvegija, Rumunija, Farerų Salos, Malta

G grupė: Lenkija, Austrija, Izraelis, Slovėnija, Makedonija, Latvija

H grupė: Prancūzija, Islandija, Turkija, Albanija, Moldova, Andora

I grupė: Belgija, Rusija, Škotija, Kipras, Kazakstanas, San Marinas

J grupė: Italija, Bosnija ir Hercegovina, Suomija, Graikija, Armėnija, Lichtenšteinas.

Lietuvos rinktinės tvarkaraštis

Kovo 22 d. 21.45 val. Liuksemburgas – Lietuva

Birželio 7 d. 21.45 val. Lietuva – Liuksemburgas

Birželio 10 d. 21.45 val. Serbija – Lietuva

Rugsėjo 7 d. 19.00 val. Lietuva – Ukraina

Rugsėjo 10 d. 21.45 val. Lietuva – Portugalija

Spalio 11 d. 21.45 val. Ukraina – Lietuva

Spalio 14 d. 21.45 val. Lietuva – Serbija

Lapkričio 14 d. 21.45 val. Portugalija – Lietuva