Lažybų vėžys neaplenkė ir teniso
Di­džio­jo te­ni­so se­zo­nas tra­di­ciš­kai pra­si­dė­jo tur­ny­rais Aus­tra­li­jo­je, Ka­ta­re, In­di­jo­je ir Nau­jo­jo­je Ze­lan­di­jo­je, o pir­ma­die­nį Mel­bur­ne star­ta­vo pir­ma­sis šių me­tų Di­džio­jo kir­čio se­ri­jos tur­ny­ras – at­vi­ras Aus­tra­li­jos čem­pio­na­tas („Aus­tra­lian Open“).

Dvi savaites vyksiančiame elitiniame turnyre šiemet Lietuvos atstovų nebus. Atrankos varžybų pirmame rate Ričardas Berankis (107 reitingas) 6:1, 6:2 pranoko australą Maxą Purcellą (281), bet antrame 6:2, 2:6, 3:6 pralaimėjo kinui Zhang Ze (217).

„Australian Open“ varžybose 28-erių R. Berankis dalyvavo šešis kartus. Geriausiai jam sekėsi 2011 ir 2013 metais, kai pateko į šešioliktfinalį.

Premijos auga

Dar gruodį tiek vyrų, tiek moterų reitingo pirmojo šimtuko žaidėjai patvirtino savo dalyvavimą Australijos čempionate. Septinto „Australian Open“ čempiono titulo sieksiančiam serbui Novakui Džokovičiui (1) teks atlaikyti nuožmią ispano Rafaelio Nadalio (2) ir šveicaro Roger Federerio (3) konkurenciją. Atgavęs jėgas į didįjį tenisą grįžta traumas išsigydęs britas Andy Murray (230).

„Teniso sezone sausis yra bene labiausiai jaudinantis laikotarpis, kai Melburne susirenka pajėgiausi žaidėjai, nestokodami ryžto ir ambicijų, – teigė „Australian Open“ varžybų direktorius Craigas Tiley. – Intrigos šiemet bus per akis. N. Džokovičius atsigavo po sunkaus periodo ir yra kupinas pasitikėjimo. Bet R. Nadalis ir R. Federeris nekantrauja nustelbti jį. Moterų varžybose yra bent kelios lygiavertės konkurentės – rumunė Simona Halep, danė Caroline Wozniacki, vokietė Angelique Kerber, o kur dar pernai sužibėjusi japonė Naomi Osaka.“

Teniso antikorupcijos organizacija TIU skelbia, kad 2018 metais įtarimų sukėlė 264 mačai.

Melburne nugalėtojų titulą gina pernai čia triumfavę R. Federeris ir C. Wozniacki.

Didžiojo kirčio varžybų prizų fondas kasmet įspūdingai auga. Šiemet „Australian Open“ prizų fonde yra 52,25 mln. eurų – tai 14 proc. didesnė suma nei pernai. Vienetų varžybų nugalėtojams atiteks 3,43 mln. eurų, finalininkams – 1,71 milijono. Čempionai taip pat gaus 2000 reitingo taškų.

„Neslėpkime – žaidėjai yra šio teniso šou didžiausios žvaigždės, kurios pritraukia minias žiūrovų į tribūnas, įkvepia jaunimą. Todėl privalome jiems suteikti geriausias įmanomas sąlygas ir finansines premijas. Džiaugiamės, kad kaskart pavyksta padidinti premijų fondą“, – sakė C. Tiley.

Rado siūlo galą

Šventinę naujo teniso sezono nuotaiką gerokai apkartino lažybų skandalas. Po plataus masto tyrimo Ispanijos teisėsauga skelbia nustačiusi nelegaliai pasipelnyti siekusią nusikalstamą grupuotę.

Europos Sąjungos kriminalinės žvalgybos agentūra Europolas pranešė, kad praėjusį ketvirtadienį Ispanijos policija sulaikė 83 įtariamuosius, iš jų 28 yra teniso žaidėjai. Jie įtariami neleistinais būdais lažybose pelnę milijonus eurų. Po apklausos areštas skirtas 15 asmenų.

„Ispanijos aukščiausiojo teismo koordinuotoje operacijoje išaiškinta kriminalinė grupuotė, kuri neteisėtai pelnėsi manipuliuodama rezultatais profesionalų teniso varžybose“, – pažymima Europolo pranešime.

Tarp suimtųjų yra ispanų tenisininkas Marcas Fornellas Mestresas. Kitų sulaikytųjų pavardės neatskleidžiamos. Teigiama, kad vienas įtariamasis pernai dalyvavo atvirame JAV teniso čempionate Niujorke.

Ispanijos teisėsauga ėmėsi tyrimo 2017 metais, kai gavo patikimos informacijos apie sutartus mačus ITF „Futures“ ir „Challenger“ serijų turnyruose. Pasak tyrėjų, nelegalią veiklą organizavo ir kontroliavo grupuotės iš Armėnijos.

„Įtariamieji paveikdavo teniso žaidėjus, kad iš anksto būtų sutarta būsimo mačo baigtis. Tuomet buvo atliekami statymai internetu naudojantis tūkstančiais skirtingų prisijungimų ir tapatybių“, – aiškinama Europolo pranešime.

Ričardui Berankiui nepavyko patekti į pagrindines „Australian Open“ varžybas. / AFP/Scanpix nuotrauka

Viską suderinus, armėnų grupuotės nariai vykdavo į varžybų vietą įsitikinti, kad procesas vyktų pagal planą ir kad jų „globojamas“ žaidėjas nepersigalvotų.

Sulaikytiesiems pareikšti įtarimai sukčiavimu, pinigų plovimu, neteisėtu ginklų disponavimu ir asmens duomenų vagystėmis.

Susigundo mažiau uždirbantieji

Sukčiavimas ir sutarti mačai teniso pasaulyje tampa vis rimtesne problema. Per pastaruosius 10 metų realių bausmių dėl to sulaukė 21 asmuo, įskaitant žaidėjus ir teisėjus. Visi jie darė įtaką varžybų rezultatams. 8 aktyviausieji nušalinti nuo sporto iki gyvos galvos.

Teniso antikorupcijos organizacija TIU skelbia, kad 2018 metais įtarimų sukėlė 264 mačai (užpernai tokių buvo 241). Daugiausia pavojaus signalų – 163 – gauta iš žemesnio rango ITF „Futures“ serijos turnyrų. Keturiuose Didžiojo kirčio serijos turnyruose pernai užfiksuoti 3 įtartini mačai, ATP ir WTA varžybose – 8.

TIU pareigūnai imasi tyrimo sulaukę informacijos apie įtartinus statymus iš lažybų bendrovių ar pačių žaidėjų.

Prieš trejus metus britų žiniasklaidos agentūros BBC atliktas tyrimas parodė, kad nelegalių lažybų sindikatų Rusijoje ir Italijoje atstovai per pastarąjį dešimtmetį į nešvarius žaidimus buvo įtraukę 16 tenisininkų, priskiriamų elito grupei. Nors TIU teigė turinti pakankamai medžiagos baudžiamajam procesui pradėti, tiems žaidėjams karjerą leido tęsti profesionalų teniso asociacija ATP. Ji konstatavo pasigedusi akivaizdžių ir nenuginčijamų įrodymų.

„Yra tam tikri elementai, kurie apsaugo profesionalius tenisininkus. Jeigu iš tiesų norime išspręsti šią problemą, privalome visi dirbti vieningai, parodyti principingumą ir būti nuoseklūs“, – nusivylimo neslėpė drauge su TIU išsamią teniso lažybų analizę atlikęs britų policijos atstovas Bennas Gunnas.

Tarptautinės teniso federacijos (ITF) vertinimu, pasaulyje yra apie 14 tūkst. teniso žaidėjų, mėginančių eiti profesionalumo keliu. Tačiau bent pusės jų svajonėms nelemta išsipildyti.

BBC tyrimo ataskaitoje nurodoma: „Nelegalios lažybos akivaizdžiai vilioja žemesnio rango žaidėjus. Žemiau 200-osios reitingo vietos esantys tenisininkai kasmet uždirba apie 40 tūkst. eurų. Už juos dar reikia mokėti treneriams, padengti kelionių išlaidas ir viešbučių sąskaitas. Todėl kai kuriems jų kyla noras užsidirbti lengvų pinigų.“