Katarui nepatiko FIFA iniciatyva
Tarp­tau­ti­nė fut­bo­lo fe­de­ra­ci­jų aso­cia­ci­ja (FI­FA) anks­čiau nu­ta­rė nuo 2026 me­tų di­din­ti pa­sau­lio čem­pio­na­to da­ly­vių skai­čių iki 48 ko­man­dų. FI­FA at­sto­vai no­rė­tų, kad da­ly­vių pa­dau­gė­tų jau 2022 me­tais, ta­čiau to­kiems ke­ti­ni­mams kol kas ne­pri­ta­rė bū­si­mo čem­pio­na­to or­ga­ni­za­to­riai Ka­ta­re.

Kataro atstovai pirmadienį pranešė, kad galimybę didinti pasaulio čempionato dalyvių kvotą svarstytų tik susipažinę su išsamia FIFA galimybių studija.

Reformą nori ankstinti

FIFA prezidento šveicaro Gianni Infantino senas sumanymas buvo padidinti pasaulio čempionato dalyvių kvotą nuo 32 iki 48 rinktinių, jam pritarta praėjusiais metais. Nors kalbama apie 2026 metų čempionato Kanadoje, JAV ir Meksikoje reformą, FIFA vadovas permainų norėtų anksčiau.

„Kodėl tai negalėtų įvykti jau 2022-aisiais? Juk tai nėra neįmanoma. Kaip tik dirbame šiuo klausimu, tariamės su būsimų pirmenybių šeimininkais“, – rudenį Azijos futbolo konfederacijos kongrese kalbėjo G. Infantino.

Visus apstulbinęs sprendimas organizuoti čempionatą vos 2,5 mln. gyventojų turinčiame Katare buvo priimtas lygiai prieš aštuonerius metus. Visą tą laiką Kataras planavo rengti 32 komandų turnyrą. Tačiau siekiant didinti dalyvių skaičių jau 2022-aisiais reikia vienbalsio visų žemynų atstovų sutikimo.

Nasseras Al-Khateras: „Neturėtume pamiršti, kad Kataras iškovojo teisę rengti 32 rinktinių turnyrą, ir jei FIFA nuspręs padidinti dalyvių kvotą, tai įvyks tik su mūsų pritarimu.“

G. Infantino neslėpė, kad tokios politikos ėmėsi dėl garantuotai didesnio pelno. Čempionate rungtynių padaugės nuo 64 iki 80, tad išaugs pajamos už reklamą, televizijos transliacijas ir bilietų pardavimą. Anot FIFA atstovų, galima tikėtis maždaug 900 mln. eurų didesnių pajamų. Beveik 600 mln. eurų iš jų turėtų sudaryti grynasis pelnas.

Vis dėlto FIFA prezidento verslo planą griauna neįprastas 2022-ųjų čempionato varžybų laikas. Dėl karšto klimato Katare pirmenybes nuspręsta rengti lapkričio ir gruodžio mėnesiais, kai orai vėsesni. Tuo metu Europoje būna pats futbolo sezono įkarštis. Didesnis dalyvių skaičius pasaulio čempionatą paverstų ilgesniu, žaidėjams tektų papildomas krūvis, o tai faktorius, erzinantis futbolo klubus, jie kategoriškai nesutinka su G. Infantino pasiūlymu.

Ragina neskubėti

Nepaisydamas to, G. Infantino ir toliau aktyviai laikosi savo sumanymo. Pasak šveicaro, daugelis nacionalinių futbolo federacijų tam pritaria. O sprendimą dėl Kataro reikėtų priimti iki kovo mėnesio, prieš būsimo pasaulio čempionato atrankos varžybų startą.

Tuo tarpu vienas čempionato Katare organizacinio komiteto vadovų Nasseras Al Khateras yra atsargesnis: „FIFA tik pradeda vykdyti šio projekto galimybių studiją, kol kas dėl visko tik konsultuojamasi. Kol sužinosime konkretesnių faktų, kiek didės išlaidos praplėtus čempionatą, tokią galimybę vertinsime atsargiai. Neturėtume pamiršti, kad Kataras iškovojo teisę rengti 32 rinktinių turnyrą. Ir jei FIFA nuspręs padidinti dalyvių kvotą, tai įvyks tik su mūsų pritarimu.“

Be to, Kataras dažnai linksniuojamas neigiamame kontekste. Ši valstybė kaltinama ne tik žmogaus teisių pažeidimais, bet ir terorizmo rėmimu.

Nasseras Al-Khateras: „Neturėtume pamiršti, kad Kataras iškovojo teisę rengti 32 rinktinių turnyrą, ir jei FIFA nuspręs padidinti dalyvių kvotą, tai įvyks tik su mūsų pritarimu.“

Turtinga Azijos valstybė prieš 2022-ųjų čempionatą vykdo ambicingą futbolo infrastruktūros projektą, kuris kainuos iki 6,8 mlrd. eurų. Varžybos vyks aštuoniuose naujuose futbolo stadionuose. Daugelis jų po čempionato katariečiams taps nereikalingi. Todėl suplanuota juos išardyti ir konstrukcijas padovanoti mažiau išsivysčiusioms šalims.

Pagrindiniu 2022 metų čempionato stadionu taps sostinės Dohos arena „Lusail“, kurioje telpa per 80 tūkst. žiūrovų. Čia vyks atidarymo ir finalo rungtynės.

Nenurimstantis G. Infantino pareiškė, kad čempionato dalyvių skaičiui padidėjus iki 48, kelerios rungtynės galėtų būti surengtos kaimyninėse valstybėse – Bahreine, JAE arba Saudo Arabijoje. Tačiau šia futbolo švente katariečiai dalytis nelinkę.

„Iki varžybų lieka ketveri metai, tad kuri iš šių valstybių gali atitikti itin griežtus FIFA keliamus standartus bei reikalavimus? Tai labai diskutuotinas klausimas, jį būtina išsamiai aptarti, negalima priimti skuboto sprendimo“, – dėstė N. Al Khateras.

Nuo 13 iki 48

Po reformos pasaulio čempionate žaistų beveik ketvirtadalis planetos rinktinių – 48 iš 211 šiuo metu vienijančių FIFA narių.

Pasaulio čempionato evoliucijoje jo dalyvių kvota bėgant metams keitėsi drastiškai. Pirmosiose planetos pirmenybėse 1930-aisiais Urugvajuje dalyvavo vos 13 rinktinių. Visos – kviestinių svečių teisėmis, nes nevyko joks atrankos turnyras. 1934-aisiais turnyre varžėsi 16 rinktinių, 1938 metais – 15.

Nuo 1950-ųjų pasaulio čempionate dalyvavo 16 komandų, o jų kvota padidinta iki 24 nuo 1982 metų pirmenybių Ispanijoje.

1998-aisiais čempionate Prancūzijoje jau kovojo 32 rinktinės. Tiek pat jų buvo ir per 2018-ųjų pirmenybes Rusijoje.