Kataro futbolo aukso amžius
Azi­jos fut­bo­lo čem­pio­na­te, ku­ris vy­ko Jung­ti­niuo­se Ara­bų Emy­ra­tuo­se (JAE), sen­sa­cin­gai trium­fa­vo Ka­ta­ro rink­ti­nė, tre­ni­ruo­ja­ma is­pa­no Fe­li­xo San­che­zo.

Kataro futbolininkams – tai pirmasis žemyno čempionų titulas, anksčiau didžiausias jų pasiekimas Azijoje buvo ketvirtfinalis.

Ši nedidelė, bet turtinga Persijos įlankos valstybė rengs 2022 metų pasaulio čempionatą, tad stipri ir konkurencinga rinktinė yra pagrindinis Kataro futbolo federacijos prioritetas.

JAE stadionuose Kataro futbolininkai tapo turnyro atradimu. Jie laimėjo visas 7 rungtynes, praleido tik 1 įvartį. Finale katariečiai 3:1 nurungė Japonijos komandą.

Konkurentų planas neišdegė

„Mes sukūrėme nuostabią istoriją ir turime būti labai patenkinti savo pasirodymu, – po triumfo finale kalbėjo F. Sanchezas. – Taip pat tai žingsnis į priekį galvojant apie 2022 metų čempionatą, nes jame privalome tapti konkurencinga komanda visiems.“

43-ejų F. Sanchezas puikiai išmano Kataro futbolo batalijas. Trenerio karjerą jis pradėjo „Barcelonos“ jaunimo akademijose. Vėliau ispanas persikėlė į Katarą. Ten prieš tapdamas nacionalinės rinktinės treneriu dešimtmetį dirbo su šios šalies jaunaisiais futbolininkais.

Vis dėlto Kataras nėra laikomas futbolo šalimi. Ši sporto šaka čia dėl populiarumo varžosi su krepšiniu, kriketu, tenisu ir automobilių sportu, o pastaruoju metu išaugo susidomėjimas rankiniu.

Praėjusį gruodį FIFA reitinge Kataro rinktinė buvo vos 93-ia. Todėl triumfas Azijos čempionate turėtų suteikti didelį postūmį futbolo populiarumui.

Kataro rinktinės lyderis 22-ejų Almoezas Ali Azijos pirmenybėse pelnė net 9 įvarčius ir taip pagerino 23 metus gyvavusį iraniečio Ali Daei rezultatyvumo rekordą (8 įvarčiai).

„Žinoma, tikėjau, kad pavyks mušti įvarčius. Bet netikėjau, kad pasižymėsiu devynis sykius“, – sakė naudingiausio čempionato prizą atsiėmęs A. Ali.

Kataro lygos „Al-Duhail“ klube rungtyniaujantis puolėjas neslėpė, kad norėtų išmėginti savo jėgas viename stipriausių Europos nacionalinių čempionatų.

JAE stadionuose Kataro futbolininkai tapo turnyro atradimu: jie laimėjo visas 7 rungtynes, praleido tik 1 įvartį.

„Mano žvilgsnis krypsta į Europą, nes Azijoje futbolo lygis nėra aukštas. Šio regiono rinktinės pasaulio čempionatuose iškrinta anksti. Europoje patobulėčiau ir padėčiau Katarui geriau pasirodyti pasaulio čempionate“, – samprotavo A. Ali.

Sudane gimęs, bet Katare augęs futbolininkas prieš finalą atsidūrė dėmesio centre ir dėl kitos priežasties. Pusfinalyje Kataro įveiktos JAE rinktinės atstovai pateikė apeliaciją tvirtindami, kad A. Ali neturi teisės atstovauti Katarui. FIFA taisyklės reglamentuoja, kad atstovauti ne savo gimtinės rinktinei futbolininkas gali tik tuomet, jei jo tėvai ar seneliai yra jos piliečiai arba jis pats toje šalyje gyvena bent penkerius metus.

Arabų skundas buvo atmestas, o pats A. Ali reagavo ramiai: „Nekreipiau į tai dėmesio. Jie tik norėjo sutrukdyti mums pasirengti finalui, bet neišdegė.“

Sirgalių neturėjo

Finale Abu Dabyje Kataro rinktinę palaikė tik žiūrovai iš Omano, o savų gerbėjų čempionai neturėjo.

Dar prieš pusantrų metų kaltindami Katarą terorizmo rėmimu, diplomatinį bei ekonominį boikotą jam paskelbė JAE, Saudo Arabija, Egiptas ir Bahreinas. Tai reiškia, kad Kataro piliečiai į minėtas valstybes gali patekti tik gavę specialius leidimus. Todėl katariečiai čempionatą JAE stebėjo iš namų.

Be minėtų kaltinimų, Kataras tarptautinėje bendruomenėje kritikuojamas dėl žmogaus teisių pažeidimų ir darbuotojų išnaudojimo rengiantis 2022 metų pasaulio čempionatui.

O jis bus išskirtinis ir unikalus tuo, kad vyks ne įprastu metu vasarą, bet vėlyvą rudenį ir žiemos pradžioje.

Vos Katarui laimėjus teisę rengti pasaulio čempionatą (manoma, nesąžiningu būdu), buvo prisimintas išskirtinis Artimųjų Rytų regiono klimatas. Birželį ir liepą, kai vyksta pasaulio čempionatai, karštis Persijos įlankoje viršija 40 laipsnių ribą. O vidutinė paros temperatūra Katare birželio mėnesį siekia 35 laipsnius. Pasaulinė futbolininkų asociacija FIFPro iš karto susirūpino sportininkų sveikata.

2022-ųjų pirmenybių šeimininkai žadėjo pastatyti stadionus, kuriuose veiks moderni saulės energija varoma aušinimo ir kondicionavimo sistema. Tačiau laikui bėgant įspūdingi katariečių užmojai išblėso ir vis labiau tai priminė arabišką pasaką. Tapo akivaizdu, kad įgyvendinti grandiozinius projektus bus sudėtinga net šiai turtingai šeichų valstybei.

Nuo pareigų dėl korupcijos nušalintas buvęs FIFA prezidentas Seppas Blatteris palaipsniui ėmė siūlyti perkelti čempionatą į metų pabaigą. Tuomet Katare būna apie 22–27 laipsnius šilumos – kaip Europoje vasarą. FIFA galiausiai šį nutarimą priėmė 2015 metų kovą.

Tad kitu pasaulio futbolo čempionatu 2022 metais sporto aistruoliai mėgausis lapkričio 21 – gruodžio 18 dienomis.