Jonas Mačiulis apie rinktinę, Tarpžemyninę taurę ir Atėnus
Lie­tu­vos vy­rų krep­ši­nio rink­ti­nės puo­lė­jas Jo­nas Ma­čiu­lis tu­rės pui­kią pro­gą an­trą kar­tą kar­je­ro­je su sa­vo klu­bu tap­ti FI­BA Tarp­že­my­ni­nės tau­rės tur­ny­ro nu­ga­lė­to­ju.

Vasario 15–17 dienomis Rio de Žaneire (Brazilija) dėl šio trofėjaus varžysis keturios komandos. Tarp jų bus ir FIBA Čempionų lygos nugalėtoja Atėnų AEK (Graikija) ekipa, kurios marškinėlius šį sezoną vilki J. Mačiulis.

Bus ir NBA prieskonių

Dėl Tarpžemyninės taurės bus kovojama finalo ketverto turnyro principu – vyks pusfinaliai ir finalas. AEK pirmame pusfinalyje stos prieš Amerikos pirmenybių nugalėtoją Buenos Airių „San Lorenzo de Almagro“ (Argentina) ekipą, o antrajame susitiks šeimininkų ekipa „Flamengo“ ir stipriausias NBA antrinės lygos – Plėtros lygos – klubas „Austin Spurs“. Turnyras vyks arenoje „Carioca“, kurioje vyko 2016 metų olimpinių žaidynių krepšinio varžybos.

Jonas Mačiulis (kairėje) neturėjo priekaištų dėl darbo ir gyvenimo sąlygų Atėnuose. / BNS nuotrauka

„Įtraukdami NBA Plėtros lygos čempionus į Tarpžemyninės taurės turnyrą įrodome, kad FIBA bendradarbiauja su NBA įvairiose srityse“, – džiaugėsi FIBA generalinis sekretorius Andreas Zagklis.

NBA viceprezidento Marko Tatumo manymu, Plėtros lygos čempionų pakvietimas į Tarpžemyninės taurės turnyrą bus puiki galimybė „Austin Spurs“ žaidėjams pademonstruoti savo NBA įgūdžius. Be to, jo teigimu, malonu, kad Plėtros lyga bus atstovaujama tarptautinėje arenoje.

Pastarąjį kartą toks FIBA turnyras vyko 2017 metais Tenerifėje, ten kovoje dėl trofėjaus vietos „Iberostar“ 76:71 įveikė Venesuelos klubą „Guaros de Lara“.

1986 metais šį trofėjų yra iškovojusi ir Kauno „Žalgirio“ ekipa.

Noras – laimėti taurę

Šis turnyras J. Mačiuliui nėra svetimas. 2015 metais drauge su Madrido „Real“ krepšininkais jis kėlė į viršų Tarpžemyninę taurę. Tiesa, tuomet nebuvo finalo ketverto varžybų, o du klubai tarpusavyje žaidė du sykius.

2015-ųjų rugsėjį Pablo Laso treniruojami Eurolygos čempionai „Real“ krepšininkai įrodė pranašumą prieš geriausią Pietų Amerikos komandą „Bauru“. Pirmąsias rungtynes „Real“ žaidėjai pralaimėjo 80:81, tačiau per atsakomąsias San Paule revanšavosi su kaupu – 90:79 – ir penktą kartą istorijoje iškovojo šį trofėjų. Prieš tai Madrido klubas šią taurę buvo laimėjęs 1981 metais. Penktą kartą šias varžybas laimėjusi Madrido komanda pagal šį rodiklį pirmauja tarp visų dalyvavusių klubų.

„Tuomet nebūdavo pusfinalių, ir su ta pačia komanda žaidėme du kartus, – sakė J. Mačiulis, „Lietuvos žinių“ paklaustas, kokios šiemet bus jo atstovaujamos komandos galimybės laimėti. – Dabar bus keturios komandos, kiekvieno žemyno čempionės. Aišku, NBA savo čempionų nesiunčia, bet bus NBA Plėtros lygos čempionai. Visi šiais laikais moka žaisti krepšinį. Nepamirškime ir laiko skirtumo. Mūsų noras – laimėti. Bet pagyvensime – pamatysime.“

Krepšininko manymu, Rio de Žaneire bus įdomu, nes AEK komandos laukia šešių dienų kelionė, devynių valandų laiko skirtumas ir dvejos rungtynės.

Nors AEK varžovas pusfinalyje aiškus jau senokai, J. Mačiulis sakė, jog būsimu varžovu dar nebuvo kada domėtis. „Pasirengti Tarpžemyninės taurės turnyrui turėsime dešimt dienų. Laiko bus pakankamai“, – sakė lietuvis.

Klaustukas dėl rinktinės

Dėl Tarpžemyninės taurės turnyro J. Mačiulis greičiausiai negalės padėti Lietuvos rinktinei per dvejas paskutines pasaulio čempionato atrankos turnyro rungtynes. Atrankos varžybas nacionalinė ekipa baigs susitikimais išvykoje su olandais (vasario 22 dieną) ir savoje aikštėje su italais (vasario 25-ąją).

„Sezonas jau įsibėgėjo, ateina linksmoji dalis, kur prasideda kovos dėl vietų ir titulų. Laukiame jų.“

„Dar nežinau, kaip bus, – sakė J. Mačiulis. – Mūsų rinktinė su olandais ir italais žais vėliau, o mes į Atėnus iš Rio de Žaneiro grįšime vasario 20 dieną. Tad laiko prisidėti prie rinktinės kaip ir pakaktų. Bet žiūrėsime, kaip jausimės po kelionės.“

Tiesa, Lietuvos rinktinei šie du susitikimai nieko nebelems. Per dešimt turų iškovoję devynias pergales Dainiaus Adomaičio auklėtiniai jau gerokai anksčiau užsitikrino bilietą į šiemet Kinijoje vyksiančių planetos pirmenybių finalinį etapą.

J. Mačiulis rinktinėje žaidė ketverias rungtynes, per jas vidutiniškai rinko 7,8 taško, o kamuolį sugriebė 5,3 karto.

Puolėjo teigimu, šiuo metu jo komandai AEK svarbiausias – FIBA Čempionų lygos turnyras, kuriame iki reguliariojo sezono pabaigos liko du turai (antradienį AEK Panevėžyje priešpaskutinio turo rungtynes žaidė su „Lietkabeliu“ – red.).

„Norime grupėje užimti pirmą vietą, todėl negalime pralaimėti. Nors ta pirma vieta daug ko negarantuoja, vis tiek yra linksmiau būti pirmiems. Tad dar iki rinktinės yra ką nuveikti ir ką apgalvoti“, – šypsojosi J. Mačiulis.

Gauna daug žaisti ir tuo patenkintas

Praėjusį sezoną J. Mačiulis baigė žaisdamas Rusijoje, Krasnodaro klube „Lokomotiv-Kuban“. Į Rusiją sezono viduryje lietuvis atvyko iš Ispanijos, kur kelerius metus gynė „Real“ garbę.

Paklaustas, kaip jaučiasi AEK komandoje, krepšininkas nesiskundė: „Gerai. Sezonas jau įsibėgėjo, ateina linksmoji dalis, kur prasideda kovos dėl vietų ir titulų. Laukiame jų.“

Žaidėjas neturėjo priekaištų ir dėl treniruočių bei varžybų sąlygų.

„Mūsų klubą pavadinčiau kylančiu, – kalbėjo J. Mačiulis. – Jis turi gerą finansinę bazę, treniruočių ir varžybų sąlygos – tokios pat kaip Atėnų „Panathinaikos“, nes treniruojamės ir žaidžiame toje pačioje salėje, kaip ir „Panathinaikos“, tik drabužinės skirtinguose salės galuose. Viskas gerai. Šiaip nemėgstu lyginti. Kai kurių dalykų ir negalima sulyginti. O dėl krepšinio – gaunu daug žaisti ir esu patenkintas.“

Pasidomėjome, ar jo netraukia rungtyniauti Lietuvos klube. „Mane visą laiką traukia link namų, bet negaliu pats pasirašyti sutarties su Kauno „Žalgiriu“, – šypsodamasis sakė krepšininkas.

J. Mačiulis neslėpė, kad įdėmiai seka savo buvusios komandos žaidimą Eurolygoje. „Gal komandai dabar ne taip sekasi, kaip visi laukėme ir tikėjomės po sėkmingo praėjusio sezono. Bet „Žalgiris“ dar turi visas galimybes patekti į ketvirtfinalį. Linkiu jiems patekti į aštuntuką“, – aiškino jis.

Tarpžemyninės taurės statistika

(Metai, čempionas, 2 vietos laimėtojas)

1966 „Ignis“ (Italija) „Corinthians“ (Brazilija)
1967 „Akron Goodyear Wingfoots“ (JAV) „Ignis“ (Italija)
1968 „Akron Goodyear Wingfoots“ (JAV) „Real“ (Ispanija)
1969 „Akron Goodyear Wingfoots“ (JAV) „Spartak“ (Čekija)
1970 „Ignis“ (Italija) „Real“ (Ispanija)
1972 NABL „All-Stars“ (JAV) SSRS
1973 „Ignis“ (Italija) „Sirio“ (Brazilija)
1974 „Maryland Terrapins“ (JAV) „Ignis“ (Italija)
1975 „Birra Forst“ (Italija) „Amazonas Franca“ (Brazilija)
1976 „Real“ (Ispanija) „Mobilgirgi“ (Italija)
1977 „Real“ (Ispanija) „Mobilgirgi“ (Italija)
1978 „Real“ (Ispanija) „Obras Sanitarias“ (Argentina)
1979 „Sirio“ (Brazilija) „Bosna“ (Jugoslavija)
1980 „Maccabi“ (Izraelis) „Atletica Francana“ (Brazilija)
1981 „Real“ (Ispanija) „Obras Sanitarias“ (Argentina)
1982 „Ford“ (Italija) „Nashua EBBC“ (Olandija)
1983 „Obras Sanitarias“ (Argentina) „Jollycolombani“ (Italija)
1984 „Banco di Roma“ (Italija) „Obras Sanitarias“ (Argentina)
1985 „Barcelona“ (Ispanija) „Monte Libano“ (Brazilija)
1986 „Žalgiris“ (Lietuva) „Ferro Carril Oeste“ (Argentina)
1987 „Tracer“ (Italija) „Barcelona“ (Ispanija)
1996 „Panathinaikos“ (Graikija) „Olimpia“ (Argentina)
2013 „Olympiakos“ (Graikija) „Pinheiros Sky“ (Brazilija)
2014 „Flamengo“ (Brazilija) „Maccabi“ (Izraelis)
2015 „Real“ (Ispanija) „Bauru“ (Brazilija)
2016 „Guaros de Lara“ (venesuela) „Skyliners“ (Vokietija)
2017 „Iberostar“ (Ispanija) „Guaros de Lara“ (Venesuela)