JAE sporto vadovai nori pasaulio čempionato
Jung­ti­niuo­se Ara­bų Emy­ra­tuo­se (JAE) vyks­tan­čia­me Azi­jos fut­bo­lo čem­pio­na­te į ket­virt­fi­na­lį pa­te­ko ke­tu­rios rink­ti­nės, žai­du­sios pra­ėju­sio­se pa­sau­lio pir­me­ny­bė­se – Aus­tra­li­ja, Ira­nas, Ja­po­ni­ja ir Pie­tų Ko­rė­ja.

Šeimininkai JAE futbolininkai taip pat žengė į ketvirtfinalį, kai aštuntfinalyje po pratęsimo 3:2 įveikė Kirgizijos rinktinę. Pergalingą įvartį 103 min. įmušė Ahmedas Khalilas – tai buvo baudinys iš 11 m atstumo po pražangos, kuri sukėlė daug diskusijų. Teisėjas iš Kinijos Fu Mingas kirgizams skyrė abejotiną pražangą, po jos ir įmuštas lemtingas įvartis.

„Teisėjų darbo niekuomet nekomentuoju“, – nuo kritikos susilaikė Kirgizijos rinktinės treneris Aleksandras Krestininas.

Bet kokiu atveju italo Alberto Zaccheroni treniruojama JAE rinktinė jau pateko tarp aštuonių stipriausių Azijos komandų. Tuo metu JAE sporto vadovas Mohammedas Khalfanas Al-Romaithi pareiškė, kad jo šalis mielai sutiktų padėti Katarui surengti 2022 metų pasaulio čempionatą.

FIFA anksčiau priėmė sprendimą ateityje pasaulio pirmenybių dalyvių skaičių didinti nuo 32 iki 48. O FIFA prezidentas Gianni Infantino pasišovė šią naujovę įdiegti jau 2022 metų čempionate. Nors varžybas rengsiantis Kataras tam priešinasi, G. Infantino pasiūlė pagalbos kreiptis į kaimyninius JAE.

Tačiau situaciją sunkina dar 2017 metų birželį JAE, Saudo Arabijos, Bahreino ir Egipto paskelbtas diplomatinis ir prekybos boikotas Katarui. Ši Persijos įlankos valstybė kaltinama terorizmo rėmimu.

„Manau, kad teisingiausia būtų išspręsti šias politines problemas ir atgaivinti senus santykius, vėl tapti broliais. Jei tai pavyktų, galėtume padėti Katarui surengti pasaulio čempionatą“, – interviu naujienų agentūrai „Reuters“ pareiškė M. Kh. Al-Romaithi. Jis taip pat sieks tapti Azijos futbolo konfederacijos prezidentu balandį vyksiančiuose rinkimuose.

Kataro boikotas lėmė, kad šios šalies rinktinė Azijos čempionate neturi savo aistruolių paramos, o jos žaidimą nušviečia vos keli katariečių žurnalistai. Anksčiau tarp valstybių vyko laisva migracija, o dabar katariečiai į JAE gali patekti tik su specialiais leidimais.

Vis dėlto nepaisant ambicingų užmojų, turistų pamėgtos JAE valstybės gyventojams futbolas kol kas mažai įdomus.

Azijos čempionato 56 rungtynes kol kas vidutiniškai stebėjo 10 869 žiūrovai. Tai didelis kontrastas, palyginti su praėjusiomis Azijos pirmenybėmis Australijoje, kur rungtynėse vidutiniškai apsilankydavo 22 053 sirgaliai.

Daugybė tuščių vietų stadione matyti net per šeimininkų komandos rungtynes. JAE futbolininkų dvikovą aštuntfinalyje su Kirgizijos rinktine stebėjo 17,8 tūkst. aistruolių, nors Abu Dabio stadione „Zayed“ yra 45 tūkst. vietų.

Turnyro antirekordas užfiksuotas per dvikovą, kurioje Kataro futbolininkai 6:0 sutriuškino Šiaurės Korėją. Oficialiame protokole žiūrovų grafoje yra skaičius 452. Nors kai kurių susitikimą stebėjusių smalsuolių teigimu, šis rodiklis turėjo būti gerokai mažesnis.

Azija – tankiausiai apgyvendintas žemynas, bet pagal futbolo plėtrą gerokai nusileidžia kitiems kontinentams. Čia futbolui dėl populiarumo tenka varžytis su kriketu, krepšiniu ar beisbolu.

„Čempionato organizacija puiki, mums sudarytos idealios sąlygos, bet vienintelis nuviliantis dalykas – pernelyg mažai žiūrovų. Pasaulio čempionate kiekvienas rungtynes stebėjo bent 40 tūkst. aistruolių. Čia tenka žaisti 5 tūkst. ir net mažesnės auditorijos akivaizdoje. Tai šiek tiek glumina“, – neslėpė Australijos rinktinės gynėjas Milošas Degenekas.

Aštuntfinalio rezultatai: Jordanija – Vietnamas 1:1, 11 m baudiniai – 2:4; Tailandas – Kinija 1:2; Iranas – Omanas 2:0; Japonija – Saudo Arabija 1:0; Australija – Uzbekistanas 0:0, 11 m baudiniai – 4:2; JAE – Kirgizija 3:2 po pratęsimo; Pietų Korėja – Bahreinas 2:1 po pratęsimo; Kataras – Irakas 1:0.

Ketvirtfinalio poros: Vietnamas – Japonija, Kinija – Iranas, Pietų Korėja – Kataras, JAE – Australija.