Įsimintini klubų nuotykiai Europoje baigti
Ma­ri­jam­po­lės „Sū­du­vos“ fut­bo­li­nin­kams ne­pa­vy­ko pa­teik­ti sen­sa­ci­jos ir pra­sib­rau­ti į pa­grin­di­nį UE­FA Eu­ro­pos ly­gos gru­pių var­žy­bų eta­pą – pa­sku­ti­nia­me at­ran­kos eta­pe jie ne­at­si­lai­kė prieš Ško­ti­jos čem­pio­nus Glaz­go „Cel­tic“.

Po viltingų lygiųjų Marijampolėje (1:1) „Sūduvos“ komandai svečiuose reikėjo dairytis kelių link varžovų vartų. Tačiau namų stadione 50 tūkst. sirgalių minios palaikomi „Celtic“ futbolininkai neleido suabejoti savo pranašumu ir nugalėjo rezultatu 3:0.

„Sūduva“ iš viso gaus 1,5 mln. eurų. Palyginkime: praėjusį sezoną Eurolygoje puikiai kovoję Kauno „Žalgirio“ krepšininkai gavo 1,17 mln. eurų premiją.

Parodė lygį

Lietuvos čempionų treneris Vladimiras Čeburinas sakė tikėjęsis aktyvaus varžovų spaudimo, tad nenuostabu, kad jo auklėtiniai atsitraukė atgal. Kaip ir tikėtasi, marijampoliečiai Glazge didžiąją rungtynių dalį praleido lakstydami be kamuolio paskui varžovus. Tai sekino, ir varžovai klaidas gynyboje versdavo įvarčiais.

Pirmą įvartį 27 min. efektingu baudos smūgiu pelnė Leighas Griffithsas. Tai buvo jo 100-asis tikslus smūgis rungtyniaujant „Celtic“ klube.

52 min. „Sūduvos“ gynėjai akimirkai be priežiūros paliko Callumą McGregorą, ir tuo pasinaudojęs škotas netrukus nuginklavo vartininką Ivaną Kardumą. O 61 min. intrigą galutinai nužudė Kristofferio Ajerio įvartis.

„Varžovai buvo aiškiai pranašesni ir padarė tai, ką ir privalėjo. Namie „Celtic“ rungtyniavo su dvigubai didesne energija ir greičiu. O mes žaidėme taip, kaip leido varžovai“, – pripažino „Sūduvps“ gynėjas Povilas Leimonas. Jam pritarė ir Andro Švrljuga: „Atidavėme visas jėgas. Rezultatas nemalonus, bet jis yra dėsningas.“

Lemiamame Europos lygos atrankos etape „Sūduva“ kovojo antrą sezoną iš eilės. Pernai marijampoliečiai turėjo pripažinti bulgarų „Ludogorec“ pranašumą (0:2 ir 0:0).

Vakar ištraukti Europos lygos burtai lėmė, kad „Celtic“ pateko į B grupę. Jų varžovai bus „Salzburg“ (Austrija), „Leipzig“ (Vokietija) ir „Rosenborg“ (Norvegija) klubai.

Geriausias sezonas

Bet kokiu atveju ši vasara Lietuvos klubams buvo sėkmingiausia per visą dalyvavimo UEFA rengiamose varžybose istoriją.

Rytis DavidovičiusOresto Gurevičiaus nuotrauka

„Sūduva“ antrus metus kovojo lemiamame Europos lygos atrankos etape. Vilniaus „Žalgiris“ ir „Trakai“ įveikė po du varžovus. Tik Kauno „Stumbras“ klupo ties pirmuoju barjeru.

Visi keturi klubai drauge sukaupė 2,625 balo UEFA koeficientų skaičiavimo skalėje. Tai kol kas geriausias pasirodymas Europos taurių varžybose. Ankstesnis rekordas – 2,500 balo – buvo pasiektas 2008 metų vasarą. Pernai A lygos atstovai Europoje surinko 2,375 balo.

Tai didžiulis progresas, palyginti su 2015 ir 2016 metų vasaromis, kai atitinkamai surinkta 0,750 bei 0,500 balo ir dažniausiai buvo pralaimima pirmuose varžybų etapuose.

Akivaizdu, kad prie geresnio pasirodymo tarptautinėse varžybose prisidėjo pakoreguota legionierių statuso taisyklė. Nuo šių metų futbolininkai iš Europos Sąjungos valstybių Lietuvos A lygoje nelaikomi legionieriais. Keturi klubai UEFA varžybose šią vasarą įmušė 15 įvarčių. Iš jų net 12 pelnė užsieniečiai.

UEFA nacionalinių lygų reitingai sudaromi pagal penkių sezonų einamąjį laikotarpį. 2014–2018 metų laikotarpiu Lietuvos A lyga sukaupė 6,750 balo ir tarp 55 valstybių užima 41 vietą. Tai dviem pozicijomis geresnis rodiklis negu praėjusiais metais.

Vis gerėjantys klubų rezultatai Europoje pradžiugino ir nacionalinės rinktinės trenerį Edgarą Jankauskas: „Geras sezonas Lietuvos klubams, o jų pasiekimai kelia teigiamų emocijų ir suteikia vilties ateičiai. Tai netgi viršijo lūkesčius. Svarbiausia, kad futbolininkai tokiose varžybose grūdinasi ir gauna patirties.“

Finansinė nauda

Sėkmingas pasirodymas Europoje klubams leidžia solidžiai papildyti savo iždą iš UEFA premijų fondo. Lietuvoje turtingiausias yra „Žalgiris“, kasmet sukaupiantis per 2 mln. eurų biudžetą. „Sūduvos“ ir „Trakų“ biudžetas yra apie 1 mln., kitų klubų – perpus mažesnis.

Pelningiausia vasara šiemet buvo „Sūduvos“ klubui. Marijampoliečiai Čempionų lygos ir Europos lygos atrankos varžybose sužaidė 8 rungtynes, iš viso iš premijų fondo gaus 1,14 mln. eurų (pernai – 936 tūkst.). Be to, pridėjus nacionaliniams čempionams skiriamas išmokas, „Sūduva“ iš viso gaus 1,5 mln. eurų. Palyginkime: praėjusį sezoną Eurolygoje puikiai kovoję Kauno „Žalgirio“ krepšininkai gavo 1,17 mln. eurų premiją.

Iki trečio Europos lygos atrankos etapo nužygiavęs ir su Ispanijos gigantu „Sevilla“ pasigalynėjęs „Žalgiris“ sukaupė 780 tūkst. eurų.

Anksčiau nuo preliminaraus etapo europinę kampaniją pradėję „Trakai“ eliminavo du varžovus ir už tai gaus 720 tūkst. eurų.

LFF taurės laimėtojas „Stumbras“ neatsilaikė prieš Kipro Limasolio „Apollon“ klubą, tačiau ir už tai sulauks 240 tūkst. eurų finansinės injekcijos.

Komentaras

A lygos prezidentas Rytis Davidovičius: „Labai džiugu dėl tokio Lietuvos futbolo klubų progreso. Tai ilgalaikio darbo ir gerų A lygos sprendimų rezultatas. Didelį postūmį tam davė čempionato formato pakeitimas, sumažinus dalyvių skaičių iki stabilių aštuonių komandų, taip pat legionierių limito atsisakymas, gera klubų žaidėjų selekcija ir jaunų futbolininkų ugdymas.

Legionierių klausimas kelia nemažai diskusijų. Be abejo, kiekvienas klubas norėtų į aikštę leisti kuo daugiau lietuvių, bet šiuo metu neturime tiek daug kokybiškų vietos žaidėjų, kurie atitiktų tarptautinių varžybų lygį. A lygos klubai nuosekliai ugdo talentingus žaidėjus, kurie po truputį pradeda atsiskleisti aukšto lygio varžybose. Europoje žaidžiantys klubai kasmet pelno 1,5–2 mln. eurų premijų, tačiau jas investuoja į tuos pačius žaidėjus. Mūsų klubai vien vietos žaidėjų atlyginimams kasmet skiria apie 2 mln. eurų. Galėtume įvesti griežtą legionierių limitą, bet vargu ar tai pasiteisintų, nes klubai nebūtų konkurencingi Europoje ir neuždirbtų tiek pinigų.

Be to, konkurencingose UEFA varžybose mūsų futbolininkai įgauna labai vertingos patirties. Belieka tikėtis, kad jie ateityje sudomins pajėgius užsienio klubus, juose įsitvirtins ir dar patobulės. Tokiu atveju stiprės ir mūsų nacionalinė rinktinė.“

Lietuvos atstovai Europoje

KlubasRezultataiPremijos (eur.)
Marijampolės „Sūduva“APOEL (Kipras) 3:1 ir 0:1; „Crvena Zvezda“ (Serbija) 0:3 ir 0:2; „Spartaks“ (Latvija) 1:0 ir 0:0, „Celtic“ (Škotija) 1:1 ir 0:3.1,5 mln.
Vilniaus „Žalgiris“„Klaksvik“ (Farerų Salos) 2:1 ir 1:1; „Vaduz“ (Lichtenšteinas) 1:0 ir 1:1; „Sevilla“ (Ispanija) 0:1 ir 0:5.780 tūkst.
„Trakai“„Cefn Druids“ (Velsas) 1:1 ir 1:0; „Irtyš“ (Kazachstanas) 0:0 ir 1:0; „Partizan“ (Serbija) 0:1 ir 1:1.720 tūkst.
Kauno „Stumbras“„Apollon“ (Kipras) 1:0 ir 0:2.240 tūkst.