Ilgai laukta pergalė nuplovė gėdą
Be­veik pu­san­trų me­tų Lie­tu­vos fut­bo­lo ger­bė­jai lau­kė, kol na­cio­na­li­nė rink­ti­nė juos pra­džiu­gins per­ga­le. Tai pa­ga­liau įvy­ko per drau­giš­kas rung­ty­nes an­tra­die­nį Je­re­va­ne, kai mū­siš­kiai mi­ni­ma­lia pers­va­ra 1:0 pa­lau­žė Ar­mė­ni­jos rink­ti­nę.

Po praėjusį savaitgalį Gruzijoje patirto fiasko (0:4) Lietuvos futbolininkai žaidė kur kas solidžiau ir laimėję galėjo lengviau atsikvėpti. Rinktinės treneris Edgaras Jankauskas sakė, kad po pralaimėjimo Gruzijoje kai kurie žaidėjai atrodė šoko būsenos ir teko padirbėti siekiant juos priversti vėl tikėti savo jėgomis.

Paskutinį kartą pergale Lietuvos futbolininkai mėgavosi 2016-ųjų spalį, Vilniuje 2:0 jie nugalėjo Maltos komandą. Nuo tos dienos buvo praėję metai ir penki su puse mėnesio.

Suveikė sportinis pyktis

Jerevane E. Jankauskas nutarė nieko nelaukti ir iš karto griebti jauti už ragų. Gruzinų pamoką išmokęs treneris naudojosi šių taktika – nedelsdamas ėmė spausti varžovus po visą aikštę.

Tbilisyje mūsiškiai daugiausia tik gynėsi, o Jerevane netrūko gražių epizodų puolant. Pirmame kėlinyje Nerijus Valskis galva pavojingai smūgiavo virš vartų, Fiodoras Černychas pataikė į virpstą. O 45 min. po N. Valskio perdavimo Ovidijus Verbickas iš dešinio baudos aikštelės krašto įmušė įvartį. Tai pirmasis šio Marijampolės „Sūduvos“ atstovo įvartis rinktinėje per 7 žaistas rungtynes.

„N. Valskis atliko gerą perdavimą F. Černycho link. Aš surėkiau, kad Fiodoras kamuolį paliktų. Jis tai ir padarė, o man beliko pasinaudoti proga ir įmušti. Kai taip ilgai laukėme pergalės, nuotaika ypač gera“, – džiaugėsi O. Verbickas.

Armėnai taip pat kėlė įtampą svečių gynybai, šeimininkų spaudimas didėjo po pertraukos. Tačiau Lietuvos rinktinės gynyba, nors ir braškėdama, atsilaikė, o vartininkas Ernestas Šetkus įvarčio nepraleido. Be to, lietuviai kontratakose turėjo galimybių savo pranašumą padidinti.

Tbilisyje pareiškęs, kad taip beviltiškai žaisti komanda neturi teisės, užvakar po pergalės rinktinės kapitonas F. Černychas jau šypsojosi: „Ėjome žaisti kupini noro atsitiesti po nesėkmės Gruzijoje. Buvo juntamas didelis sportinis pyktis. Nuo pradžių spaudėme armėnus, turėjome iniciatyvą, tik pabaigoje pristigo jėgų. Manau, kad žaidėme gerai. Taip kovojančią rinktinę nori matyti visi – ir sirgaliai, ir mūsų šeimos, ir mes patys.“

Priešakyje – nauji iššūkiai

Po garsiųjų rungtynių Gruzijoje vieni specialistai rinktinę pliekė, kiti susidariusią padėtį ragino vertinti blaiviai. Buvęs nacionalinės komandos vartininkas Marius Poškus tadas atvirai pareiškė, kad jam yra gėda: „Tai yra kiemo komanda gražia apranga. Taip žaisti galima ir nesitreniravus.“

„Žaidėme gerai. Taip kovojančią rinktinę nori matyti visi – ir sirgaliai, ir mūsų šeimos, ir mes patys.“

Racionaliau mąstantieji aiškino, kad tokie rezultatai yra nulemti sisteminių problemų, kilusių dėl futbolo federacijos prastai atliekamų darbų. Šiuo metu Rygos RFS klube dirbantis treneris Valdas Dambrauskas sportas.info aiškino: „Nei mums, nei tokias pačias problemas sprendžiantiems latviams trenerio keitimas nieko nepadės. Tai tas pats, lyg sirgdamas gripu numuštum temperatūrą. Tą minutę pagerės, bet ligos neišgydysi. Problemos gilesnės. Jos prasideda nuo pačių federacijų, nuo tų, kas valdo mūsų futbolą.“

Tbilisyje gavus skaudų antausį, mačas su armėnais lietuviams buvo galimybė atsitiesti ir vėl prisiminti pergalės skonį. Nors Armėnijos futbolas visiems asocijuojasi su Londono „Arsenal“ klube žaidžiančiu Henrichu Mchitarijanu, šiai žvaigždei rinktinėje nelabai yra lygiaverčių partnerių. Nemažai armėnų komandos narių rungtyniauja vietos čempionate, kur dėl krizės kovoja vos 6 klubai. Tad lietuviams Jerevane pasitaikė proga reabilituotis ir jie ja pasinaudojo.

„Mums tai buvo vyriškumo testas po rungtynių Gruzijoje. Vyrai padarė išvadas ir aikštėje pagaliau atliko tai, kas buvo sutarta. Didžiuojuosi komanda, nes žinau, kad po tokio smūgio būna sunku atsitiesti. Futbole, kaip ir gyvenime, paslysta visi. Bet atsikelti sugeba ne kiekvienas. Spaudėme varžovus, atidavėme daug jėgų, bet pergalė pelnyta. Į gruzinų vartus smūgiavome kartą, šį sykį atlikome 12 smūgių ir galėjome įmušti daugiau“, – pasidžiaugė E. Jankauskas.

Lietuvos rinktinė vėl susirinks vasaros pradžioje. Tada su estais ir latviais kovos Baltijos taurės turnyre. Vėliau žais draugiškas rungtynes su būsimo pasaulio čempionato dalyvėmis Irano ir Lenkijos rinktinėmis.

Rugsėjį E. Jankausko auklėtinių laukia debiutas naujame Tautų lygos turnyre. C divizione kovosiantys lietuviai pateko į vieną grupę su Rumunijos, Serbijos ir Juodkalnijos rinktinėmis.

Statistika

Armėnija – Lietuva 0:1 (0:1). Jerevanas. Teisėjas – I. Kvirikašvilis (Gruzija). Įvartis – O. Verbickas (45). Lietuvos rinktinė: E. Šetkus, R. Baravykas, A. Jankauskas, L. Klimavičius, E. Vaitkūnas, M. Vorobjovas (90 min. S. Paulius), M. Kuklys (82 min. D. Romanovskis), O. Verbickas (71 min. A. Žulpa), A. Novikovas, F. Černychas (90 min. K. Laukžemis), N. Valskis (75 min. J. Lasickas).

Kiti rezultatai: Vokietija – Brazilija 0:1, Anglija – Italija 1:1, Ispanija – Argentina 6:1, Nigerija – Serbija 0:2, Australija – Kolumbija 0:0, Lenkija – Pietų Korėja 3:2, Belgija – Saudo Arabija 4:0, Rumunija – Švedija 1:0, Rusija – Prancūzija 1:3, Tunisas – Kosta Rika 1:0, Vengrija – Škotija 0:1, Egiptas – Graikija 0:1, Danija – Čilė 0:0, Šveicarija – Panama 6:0.