Futbolo lyderiai pradėjo strateginius darbus
Lie­tu­vos A ly­gos fut­bo­lo čem­pio­na­tas bai­gė­si lap­kri­čio vi­du­ry­je, iki nau­jo star­to lie­ka dau­giau nei du mė­ne­siai, ta­čiau pa­jė­giau­si klu­bai žie­mą ne­snau­džia ir bu­ria sa­vo ko­man­das ki­tų me­tų iš­šū­kiams.

Didžiausią susidomėjimą kelia tai, kokį darbą šiuo metu atlieka praėjusio sezono lyderių Marijampolės „Sūduvos“, Vilniaus „Žalgirio“ ir „Trakų“ vadybininkai.

Išlaikė pergalių kalvį

Čempionės „Sūduvos“ prezidentas Vidmantas Murauskas jau atliko vieną svarbiausių tarpsezonio darbų – klube išsaugojo jo pergalių kalvį Vladimirą Čeburiną. 53-ejų kazachas, nesulaukęs patrauklesnių pasiūlymų iš užsienio, nusprendė dar metams likti Marijampolėje. Čia V. Čeburinas pradėjo dirbti 2016-ųjų rugsėjį ir su „Sūduva“ pernai bei šiemet tapo Lietuvos čempionu.

Olimpinis čempionas Arminas Narbekovas teigė, kad praėjusio sezono A lygos baigtį nulėmė skirtinga favoritų komandų komplektacija: „Manau, kad „Žalgiryje“ buvo padaryta selekcijos klaidų. Vilniečių sudėtis nebuvo taip gerai sustyguota, kaip „Sūduvoje“. Marijampoliečiai išlaikė branduolį, dar labiau pasistiprino ir atrodė itin užtikrintai. O „Žalgiris“ kažkur prašovė rinkdamasis žaidėjus. „Sūduvą“ laikau pavyzdžiu kitiems klubams. Uždirbo pinigų Europoje, juos protingai investavo ir matome rezultatus. Tokios investicijos atsiperka“.

Pratęsusi sutartį su V. Čeburinu, „Sūduvos“ vadovybė iš karto ėmė formuoti komandą. Marijampoliečiai išsaugojo čempioniškos komandos branduolį. Jau anksčiau buvo žinoma, kad čia lieka jos lyderiai Ivanas Kardumas, Andro Švrljuga, Vaidas Slavickas, Danielis Offenbacheris, Aleksandras Živanovičius, Semiras Kerla, Povilas Leimonas ir kiti. Pratęstos sutartys su kapitonu Algiu Jankausku, Mariumi Činiku, Ovidijumi Verbicku ir Robertu Vėževičiumi.

Po praėjusio sezono „Žalgiris“ atsisveikino su lietuviu Dominyku Kodziu ir šešiais legionieriais.

„Sūduva“ taip pat pasipildė dviem talentingais lietuviais. Į Marijampolės komandą persikėlė „Kauno Žalgiryje“ žaidęs 24-erių Gratas Sirgėdas. Panevėžietis išgarsėjo 2013 metais, kai Lietuvoje vykusiame Europos U-19 čempionato finaliniame etape per trejas rungtynes pelnė 3 įvarčius ir pasidalijo rezultatyviausio turnyro žaidėjo titulą su portugalu Alexandre'u Guedesu bei olandu Anassu Achahbaru.

Po dvejų metų pertraukos į „Sūduvą“ sugrįžta 20-metis Eligijus Jankauskas. Užpernai jis išvyko į vieną pajėgiausių Slovakijos klubų „Žilina“, tačiau jame neįsitvirtino ir buvo skolinamas kitoms komandoms.

Sostinėje – daugiau netekčių

Pagrindinis „Sūduvos“ konkurentas „Žalgiris“ taip pat išsaugojo vyriausiąjį trenerį – Valdas Urbonas pratęsė sutartį su sostinės klubu. Tačiau komplektuoti komandą 2019-ųjų sezonui vilniečiams kol kas sekasi sunkiai.

„Žalgirį“ papildė du puikiai žinomi lietuviško futbolo vardai – Deividas Šemberas ir Deividas Česnauskis. Tiesa, abu prisidėjo prie klubo administracijos. D. Šemberas eis sporto operacijų direktoriaus pareigas, D. Česnauskis taps tiesiog sporto direktoriumi.

Po praėjusio sezono „Žalgiris“ atsisveikino su lietuviu Dominyku Kodziu ir šešiais legionieriais: čiliečiu Diego Oyarzunu, brazilu Marquinhosu, slovaku Tomašu Malecu, nigeriečiu Louisu Ogana, senegaliečiu Mamadou Mbodjiu ir kroatu Slavko Blagojevičiumi. Netekčių gali būti ir daugiau – užsienio žiniasklaida skelbia, kad Lietuvą gali palikti Austrijos ir Slovakijos pilietybes turintis Tomašas Šimkovičius. „Žalgirio“ kapitono pareigas ėjęs T. Šimkovičius praėjusį sezoną buvo komandos lyderis, per 31 rungtynes įmušęs 7 įvarčius ir atlikęs 15 rezultatyvių perdavimų.

Sutartį su Lietuvos vicečempionais pratęsė klubo senbuviai 34-erių Saulius Mikoliūnas ir 31 metų olandas Donovanas Slijngardas.

Vilniečiai kol kas pranešė tik apie vieną naujoką – „Palangoje“ žaidusį 23-ejų puolėją Simoną Urbį.

Šią žiemą „Žalgirio“ vadovai kvietė ir G. Sirgėdą, tačiau jis pasirinko Marijampolę.

„Trakai“ vilioja A. Skarbalių

„Bronzinė“ praėjusio sezono komanda „Trakai“ jau spėjo pasirūpinti sutarčių pratęsimu su savo lietuviais Tomu Švedkausku, Donatu Kazlausku ir Dovydu Virkšu, tap pat Dramblio Kaulo Kranto piliečiu Lajo Traore. Trakiškių ekipą paliko vilčių nepateisinę legionieriai belgai Etienne’as Mukanya ir Kevinas Ntika bei rusas Vadimas Manzonas.

Esminė šios žiemos lietuviško futbolo naujiena – „Trakų“ klubo derybos su praėjusią vasarą iš „Žalgirio“ atleistu specialistu Aurelijumi Skarbaliumi. LŽ duomenimis, abi šalys baigia derinti tarpusavio bendradarbiavimo detales, o apie oficialų susitarimą turėtų būti paskelbta netrukus.

Žvelgiant iš „Trakų“ perspektyvos, tai atrodytų logiškas žingsnis, nes Trakų klubas mėgsta remtis vietiniais jaunais žaidėjais, o A. Skarbalius Danijoje sukaupė didelę darbo su jaunimu patirtį.

„Jauni lietuviai yra mūsų prioritetas. Stengiamės jiems suteikti kuo daugiau žaidimo laiko. Suprantama, kad tokia komanda nebus pajėgi kovoti dėl aukščiausių vietų, tačiau jaunimui ir toliau skirsime daugiau dėmesio, jie gali klysti dažniau nei vyresni žaidėjai. Norime, kad jaunimas mūsų klube galėtų atsiskleisti“, – sakė „Trakų“ klubo sporto direktorius Virmantas Lemežis.

Komandų gali daugėti

Pastaruosius tris sezonus A lygos čempionatuose žaidė 8 komandos, o nuo kitų metų jų skaičius gali padidėti iki 10.

Pagal pirminį projektą lygoje turėtų rungtyniauti „Sūduva“, „Žalgiris“, „Trakai“, Kauno „Stumbras“, „Kauno Žalgiris“, Klaipėdos „Atlantas“, „Palanga“ ir I lygos nugalėtojas „Panevėžio“ klubas. Nusprendus didinti dalyvių kvotą, aukščiausiojoje lygoje liktų praėjusio sezono autsaiderė „Jonava“, taip pat antrą vietą LFF I lygoje užėmusi Alytaus „Dainavos“ komanda.

Galimam A lygos čempionato dalyvių didinimui dar turi pritarti LFF Vykdomasis komitetas. 10 komandų pirmenybės vyktų keturiais ratais, kiekviena ekipa per sezoną sužaistų po 36 rungtynes.