FIFA vadovas praranda pasitikėjimą Europoje
Prieš pus­tre­čių me­tų nu­ša­lin­tą Tarp­tau­ti­nės fut­bo­lo aso­cia­ci­jų fe­de­ra­ci­jos (FI­FA) pre­zi­den­tą Sep­pą Blat­te­rį pa­kei­tęs Gian­ni In­fan­ti­no ne­ria­si iš kai­lio kur­da­mas nau­jų tur­ny­rų pro­jek­tus, bet tai pa­tin­ka to­li gra­žu ne vi­siems.

2016 metų vasarį pirmalaikius FIFA rinkimus laimėjęs G. Infantino žadėjo atkurti smukusį FIFA įvaizdį ir padaryti taip, kad „žmonės vėl galėtų didžiuotis šia organizacija, ir visas pasaulis plotų už tai“.

UEFA prezidentas Aleksanderis Čeferinas FIFA vadovą pavadino cinišku merkantilistu, prekiaujančiu futbolo dvasia.

48-erių šveicaras pirmiausia ėmėsi būtinų struktūrinių pokyčių bei reorganizavo visą FIFA valdymo sistemą, o korumpuotą vykdomąjį komitetą pakeitė federacijos narių taryba.

Vis dėlto pastarosios G. Infantino idėjos ėmė piktinti Europos futbolo asociacijų sąjungą (UEFA), kurioje jis dirbo prieš naują karjeros šuolį.

Reformą nori ankstinti

Senas G. Ifantino sumanymas buvo padidinti pasaulio čempionato dalyvių kvotą nuo 32 iki 48 rinktinių, jam pritarta praėjusiais metais. Ši naujovė turėtų įsigalioti 2026 metų čempionate, tačiau FIFA vadovas prabilo apie galimybę plėsti planetos pirmenybes jau 2022 metais Katare.

„Kodėl tai negalėtų įvykti jau 2022-aisiais? Juk tai nėra neįmanoma. Kaip tik dirbame šiuo klausimu, tariamės su būsimųjų pirmenybių šeimininkais“, – sakė jis kasmetiniame Azijos futbolo konfederacijos kongrese.

Visus apstulbinęs sprendimas organizuoti čempionatą vos 2,5 mln. gyventojų turinčiame Katare priimtas prieš aštuonerius metus. Visą tą laiką Kataras ruošėsi rengti 32 komandų turnyrą. Tačiau išplėsti dalyvių skaičių jau 2022-aisiais nepakaks tik Kataro ir Azijos konfederacijos pritarimo – reikia vienbalsio visų žemynų atstovų sutikimo.

G. Infantino neslėpė, kad tokios politikos ėmėsi dėl garantuotai didesnio pelno. Čempionate rungtynių padaugės nuo 64 iki 80, tad išaugs pajamos už reklamą, televizijos transliacijas ir bilietų pardavimą. Anot FIFA atstovų, galima tikėtis maždaug 900 mln. eurų didesnių pajamų. Beveik 600 mln. eurų iš jų turėtų sudaryti grynasis pelnas.

Tačiau FIFA prezidento verslo planą griauna neįprastas 2022-ųjų čempionato varžybų laikas. Dėl karšto klimato Katare pirmenybes nuspręsta rengti lapkričio ir gruodžio mėnesiais, kai orai vėsesni. Tuo metu Europoje būna pats futbolo sezono įkarštis. Didesnis dalyvių skaičius pasaulio čempionatą paverstų ilgesniu, žaidėjams tektų papildomas krūvis, o tai faktorius, erzinantis futbolo klubus, jie kategoriškai nesutinka su G. Infantino pasiūlymu.

Užnugaryje – arabų pinigai

Vis dėlto FIFA prezidentas vien tuo neapsiriboja ir toliau užsiima idėjų generavimu. Gruodį Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) vyks kasmetinis FIFA klubų pasaulio taurės turnyras, kur tradiciškai varžysis po vieną stipriausią komandą iš visų žemynų.

G. Infantino būtent JAE žada pristatyti naują šio turnyro plėtros idėją.

„Šiomis varžybomis bus suinteresuotas kiekvienas klubas, nes tai bus įdomu ir naudinga ne tik sporto, bet ir finansų atžvilgiu“, – žadėjo jis.

Teigiama, kad siekiama rengti klubų mažuosius pasaulio čempionatus neporiniais metais. Juose dalyvautų 24 pajėgiausi planetos klubai, varžybos vyktų 18 dienų. Čempionate 12 vietų priklausytų Europai. FIFA prezidento įsitikinimu, platesnio masto klubų turnyras pritrauktų dar daugiau solidžių rėmėjų, televizijos kompanijų ir sudomintų žiūrovus, mat vyktų birželio mėnesį. O būtent dėl to šiurpsta klubai, kurie po sezono birželį savo žaidėjus mieliau siųstų atostogauti nei į dar vieną turnyrą.

Kitas G. Infantino sumanymas – globalus rinktinių turnyras, kuris veiktų pagal šiemet debiutavusios europietiškos UEFA Tautų lygos modelį. O aštuonios pajėgiausios planetos rinktinės kas dvejus metus susirungtų tarpusavyje trumpose varžybose, kurios prilygtų mažajam pasaulio čempionatui ir būtų panašios į regbio federacijos rengiamus pasaulinės serijos turnyrus.

Britų spauda skelbia, kad į šiuos du naujus turnyrus investuoti pasiryžę Saudo Arabijos verslininkai per 12 metų žada skirti 21,3 mlrd. eurų.

G. Infantino pastaruoju metu yra gana dažnas svečias Saudo Arabijoje ir palaiko glaudžius ryšius su šios šalies princu Mohammedu Bin Salmanu. Sporto pasaulyje ši draugystė vertinama skeptiškai. Ypač kai praėjusį mėnesį Saudo Arabijos konsulate Stambule buvo nužudytas žurnalistas Jamalas Khashoggi. Jis išgarsėjo kritiškais straipsniais būtent apie princą M. Bin Salmaną.

Kol kas atsitraukė

Visiems šiems G. Infantino verslo projektams priešinasi UEFA, aiškindama, kad dabartinis klubų bei rinktinių tvarkaraštis ir taip yra perkrautas.

UEFA Čempionų lygos klubai nesuinteresuoti dalyvauti naujame turnyre. / AFP/Scanpix

Naujasis išplėstas klubų pasaulio taurės turnyras apskritai taptų tiesiogine grėsme UEFA Čempionų lygos prestižui. Tad pajėgiausių Europos futbolo lygų klubus vienijanti asociacija (ECA) pareiškė blokuosianti bet kokius FIFA bandymus įgyvendinti savo sumanymą.

ECA atstovo Alberto Colombo komentaras buvo trumpas ir konkretus: „Pono G. Infantino pasiūlymai mums nepriimtini tiek savo turiniu, tiek procesu.“

Spalio pabaigoje Ruandoje vykusiame FIFA tarybos susirinkime įtampa buvo gerokai įkaitusi. UEFA atstovavę delegatai apskritai pagrasino palikti posėdį, jei G. Infantino vers juos palaikyti minėtas idėjas. Tokiu būdu tarybai būtų grėsęs susiskaldymas, o balsavimui nebūtų surinktas kvorumas.

Viskas baigėsi tuo, kad baimindamasi skandalo FIFA nusprendė neskubėti ir išsamiau išanalizuoti naujų turnyrų gaires. Išvadas ketinama pateikti kitų metų kovo mėnesį.

Kiek anksčiau UEFA prezidentas Aleksanderis Čeferinas FIFA vadovą pavadino cinišku merkantilistu, prekiaujančiu futbolo dvasia.

Sieks antros kadencijos

Pirmalaikius FIFA rinkimus laimėjusio G. Infantino kadencija baigiasi kitą vasarą. Šveicaras jau pranešė, kad birželį Paryžiuje vyksiančiuose naujuose rinkimuose sieks būti perrinktas antrai ketverių metų kadencijai.

„Noriu likti valdžioje dar ketverius metus, nes tikiu tuo, ką darau, tikiu, kad galiu pasitarnauti futbolo labui, – kalbėjo šveicaras. – Per šį trumpą laiką man pavyko pagerinti organizacijos finansinę padėtį. Sulaukiu palaikymo visame pasaulyje iš tų asociacijų, kurios nori, kad FIFA būtų stipri.“

Po G. Infantino išrinkimo 2016 metais FIFA taryboje buvo nutarta, kad šios organizacijos prezidentas savo poste galės būti ne ilgiau kaip tris kadencijas (12 metų).

G. Infantino pirmtakas S. Blatteris prezidento pareigas ėjo beveik 18 metų, o prieš jį FIFA vadovavęs brazilas Joao Havelange'as savo poste išbuvo net 24 metus (1974–1998).