Federacija dėl rinktinės ateities apsispręs iki metų pabaigos
6 rung­ty­nės – 6 pra­lai­mė­ji­mai, 3 įmuš­ti ir 16 pra­leis­tų įvar­čių. Toks Lie­tu­vos fut­bo­lo rink­ti­nės „krai­tis“ inau­gu­ra­ci­nio UE­FA Tau­tų ly­gos tur­ny­ro C di­vi­zio­ne.

Šeštose rungtynėse Edgaro Jankausko treniruojami Lietuvos futbolininkai Belgrade neatsilaikė ir prieš Serbijos komandą – pralaimėjo jai rezultatu 1:4.

Lietuvos rinktinė buvo vienintelė iš 15, C divizione taip ir nesurinkusi nė vieno taško. 2020–2021 metais Tautų lygoje mūsiškiai startuos D divizione drauge su kitais Europos futbolo autsaideriais.

Prispaudė po pertraukos

Serbai užtikrintai pasiekė savo tikslą laimėti C diviziono 4 grupės varžybas ir pelnė bilietą į B divizioną. Kad nereikėtų laukti palankios kitų rungtynių baigties, šeimininkams Belgrade tereikėjo įveikti lietuvius.

Mladeno Krstajičiaus auklėtiniai tarsi apsnūdę pradėjo rungtynes su grupės autsaideriais, kuriems dėl traumos negalėjo padėti Vykintas Slivka, o dėl diskvalifikacijos – Arvydas Novikovas.

Tuo metu Lietuvos rinktinė kurį laiką stebino drąsiu žaidimu. Po Grato Sirgėdo perdavimo Justinas Januševskis galėjo įmušti, bet pataikė į skersinį.

Pirmas kėlinys baigėsi be įvarčių, o tuo metu rumunai įsiveržė į priekį kovoje su juodkalniečiais. Tokia vakaro baigtis serbus būtų nusmukdžiusi į antrą vietą. Tai supratę jie galingai pradėjo antrą kėlinį, užgulė lietuvių ginamus vartus ir jau 58 min. buvo priekyje 2:0. Lietuvos komanda atsakė efektingu Deimanto Petravičiaus įvarčiu per save (64 min.). Bet serbai vėl įjungė aukštesnę pavarą ir po dešimties minučių jau pirmavo 4:1.

„Pirmas kėlinys pavyko, žaidėjai vykdė visus nurodymus. Deja, antrame ėmė stigti jėgų, daugėjo klaidų, todėl gynyboje atsiverdavo spragos, o kiekvienas praleistas įvartis vaikinus gniuždė morališkai“, – atsiduso E. Jankauskas.

Trenerį papildė rinktinės debiutantas Giedrius Matulevičius: „Po pirmo kėlinio serbai pakeitė taktiką, į aikštę įleido antrą aukštą puolėją Aleksandarą Prijovičių. Tada dažniau ėmė siųsti aukštus perdavimus į baudos aikštelę ir mes su tuo nesusidorojome.“

Serbijos rinktinės nariai džiaugėsi įgyvendinę užduotį, o jų gerbėjai, regis, neabejojo saviškių sėkme. Taip galima spręsti iš beveik tuščių „Partizan“ stadiono tribūnų, kurių kurtą atmosferą leidinys „Sportski Zurnal“ pavadino vaiduokliška. Rungtynes stebėjo vos tūkstantis sirgalių.

„Tiek mažai žiūrovų rinktinės rungtynėse nebuvo gal dešimtmetį. Ir turbūt ne tik dėl neįspūdingų varžovų pavardžių, bet ir dėl lietaus bei labai žemos temperatūros. Tad daugelis pasirinko televizijos transliaciją šiltuose namuose, užuot šalę dvi valandas lauke“, – nusprendė „Sportski Zurnal“.

Iš viso šiemet per 12 žaistų rungtynių lietuviai patyrė net 10 pralaimėjimų.

Ugdymo spragos

Ilgoje kalboje po rungtynių E. Jankauskas teigė, kad nesėkmingas Tautų lygos varžybų ciklas atskleidė, kiek daug jo futbolininkams dar reikia dirbti ir tobulėti.

Beveik prieš trejus metus prie Lietuvos rinktinės vairo stojęs E. Jankauskas iš pradžių išjudino komandą ir kurį laiką jos žaidime buvo matyti teigiamų poslinkių. Tačiau vėliau rinktinė ir vėl krito į duobę.

2018-aisiais lietuviai galėjo pasidžiaugti tik pergale per draugišką susitikimą su Armėnija. O iš viso šiemet per 12 žaistų rungtynių patyrė net 10 pralaimėjimų.

Po kiekvieno iš jų E. Jankauskas įprato kalbėti apie meistriškumo prarają tarp mūsiškių ir kitų rinktinių, taip pat apie aukšto lygio varžybų stoką.

O po pralaimėjimo praėjusį savaitgalį Rumunijoje jis prabilo dar aštriau: „Futbolininkai nekalti, kad jų ugdymo procesas turėjo spragų. Žaidėjai stengiasi, kovoja, bet turi dar daug ko išmokti rungtyniaudami tokio lygio varžybose.“

Tuo metu nemažai aistruolių ir futbolo specialistų jau seniai reikalauja E. Jankausko atsistatydinimo, nors jo sutartis galioja dar metus. Treneris to daryti neskuba, teigdamas, kad dabar „ne laikas apie tai spekuliuoti“. O Lietuvos futbolo federacija apsispręsti dėl rinktinės ateities ketina iki metų pabaigos.

129-oje FIFA reitingo vietoje esanti šalies rinktinė kitas rungtynes žais tik 2019-ųjų kovą, kai prasidės Europos futbolo čempionato atranka.

Statistika

Serbija – Lietuva 4:1 (0:0). Belgradas, 1000 žiūrovų. Teisėjas – K. Tovheras (Estija). Įvarčiai – A. Žulpa (51 min. į savo vartus), A. Mitrovičius (58), A. Prijovičius (71), A. Ljajičius (74); D. Petravičius (64).

Lietuva: E. Šetkus, R. Baravykas, J. Januševskis, E. Girdvainis, V. Slavickas, A. Žulpa (86 min. A. Jankauskas), D. Petravičius, G. Sirgėdas, M. Vorobjovas (69 min. G. Matulevičius), D. Kazlauskas (58 min. D. Šernas), F. Černychas.

Juodkalnija – Rumunija 0:1 (0:1). M. Tucudeanas (44).

Turnyro lentelė

(pergalės, lygiosios, pralaimėjimai, įvarčių santykis, taškai)

1. Serbija 4 2 0 11:4 14
2. Rumunija 3 3 0 8:3 12
3. Juodkalnija 2 1 3 7:6 7
4. Lietuva 0 0 6 3:16 0