Domanto Sabonio širdyje – lietuviška kovotojo dvasia
Lie­tu­vos krep­ši­nio le­gen­dos Ar­vy­do Sa­bo­nio sū­nus Do­man­tas prieš pus­tre­čių me­tų ne­drą­siai žen­gė pir­muo­sius žings­nius pa­jė­giau­sio­je pa­sau­ly­je NBA ly­go­je. Bet tarp eli­to grei­tai ap­ši­lęs ko­jas jau­na­sis Sa­bo­nis rung­ty­niau­ja vis so­li­džiau ir su­lau­kia daug liaup­sių.

NBA lygoje D. Sabonis debiutavo 2016–2017 metų sezoną Oklahomos „Thunder“ komandoje, vėliau persikėlė į Indianos „Pacers“. Šį sezoną Indianos krepšininkai NBA Rytų konferencijoje kol kas treti, o 22 metų 211 cm ūgio lietuvis per rungtynes vidutiniškai renka po 15 taškų ir atkovoja beveik po 10 kamuolių.

„Indianoje žaidžiu jau antrą sezoną ir čia jaučiuosi vis geriau, tarsi antruose namuose“, – vietos žurnalistams pasakojo puolėjas.

Sunkūs debiuto metai

2017 metų vasarą įvyko daug dėmesio sulaukę mainai tarp „Pacers“ ir „Thunder“ klubų. Po jų į Oklahomą persikėlė Paulas George'as, į Indianą atvyko Victoras Oladipo ir D. Sabonis. Visi krepšinio analitikai vieningai teigė, kad iš šių mainų išlošė tik „Thunder“, o jaunasis lietuvis tapo tik priedu prie V. Oladipo ir Indianoje liks atsarginių suolo pabaigoje.

Prisiminęs tokius vertinimus, D. Sabonis dabar šypsosi.

„Taip, tai buvo tikrai triukšmingas sandoris. Tačiau tada supratau, kad pats kontroliuoju savo likimą. Žinojau, kad gavęs žaidimo minučių galėsiu tuo pasinaudoti“, – interviu „Sports Illustrated“ kalbėjo puolėjas.

Dabar žino visi. Po sunkaus debiuto sezono Oklahomoje Saboniukas Indianoje įrodė esąs puikus šeštasis žaidėjas. Taip vadinamas krepšininkas, rungtynių metu pirmasis kylantis nuo atsarginių suolo ir sustiprinantis komandos žaidimą. Pirmą sezoną Indianoje jis nesutriko, vidutiniškai rinkdavo 11,6 taško ir atkovodavo 7,7 kamuolio. Šį sezoną jaunuolis dar labiau pagerino savo rodiklius: vidutiniškai 15 taškų ir 9,6 atkovoto kamuolio.

„Viskas, ko kada nors norėjau, – eiti į aikštelę ir žaisti efektingai. Esu laimingas, kad „Pacers“ patikėjo mano gabumais ir padėjo tobulėti. Sprendimą atvykti į šią komandą dabar laikau palaimingu“, – atviravo D. Sabonis.

2016 metais NBA naujokų biržoje jį 11-uoju numeriu pasirinko Orlando „Magic“ ir netrukus perleido „Thunder“. Oklahomoje lietuvis pateko į permainų krečiamą komandą, kurioje treneris Billy Donovanas naujokui sunkiai surasdavo vietą aikštelėje, o sezono pabaigoje jį apskritai pamiršo. Vilkėdamas „Thunder“ aprangą, D. Sabonis rinkdavo 5,9 taško ir atkovodavo 3,6 kamuolio. Sėdėdamas ant atsarginių suolo, lietuvis nesiliovė galvoti apie kada nors įvyksiantį proveržį – jis žinojo, kad gali žaisti daug ir sėkmingai.

„Oklahomoje buvo labai sunku dar ir dėl to, kad šeima ir draugai atidžiai sekė mano pirmą sezoną NBA. Teko išbandyti įvairias pozicijas aikštelėje, bet nepadėjau komandai tiek, kiek norėjau ir galėjau. Gavau vertingų Russello Westbrooko pamokų, tačiau didžiausias troškimas buvo įrodyti, kad galiu būti aikštelėje nuolat“, – pasakojo D. Sabonis.

„Domanto būdas subalansuotas. Jis labai mandagus ir mielas už aikštės ribų, bet tikras žvėris bei nuožmus kovotojas joje.“

Jėgų netausoja

Tai jis sėkmingai įrodė Indianoje trenerio Nate'o McMillano sukurtoje sistemoje, kuri paremta aktyviu ir judriu puolimu. D. Sabonis po krepšiais susirenka penktadalį visų „Pacers“ atkovojamų kamuolių ir pataiko daugiau kaip pusę metimų, taip demonstruodamas savo universalumą.

„Krepšinis mano šeimoje reiškia viską. Dėl to per kiekvienas rungtynes stengiuosi atiduoti visas jėgas. Niekada nevaikštau po aikštelę ant pirštų galų ir nežaidžiu tik 50 proc. savo galimybių. Reikia išsikrauti visiškai. Tai įaugę man į kraują. Krepšinis visiems lietuviams tarsi religija. Kai treneris man liepia eiti į aikštelę ir žaisti agresyviai, puikiai žinau, ką reikia daryti“, – tvirtino žmogus, turintis žinomiausią Lietuvoje pavardę.

Vis dėlto N. McMillanas kartais prilaiko arklius ir savo jauno puolėjo žaidimo laiką riboja iki 23–26 minučių per rungtynes. Dėl to šis nesiskundžia: „Treneris žino, kas geriausia komandai. Vykdamas į „Pacers“ nerimavau, nes nežinojau, ko tikėtis. Dabar čia jaučiuosi puikiai. Komanda pasitiki manimi, mūsų žaidžiamas krepšinis teikia malonumą. Tikiuosi, kad kartu pasieksime skambių pergalių.“

CBS apžvalgininkas Jamesas Herbertas įsitikinęs, kad jaunasis Sabonis Indianoje tiesiog išlaisvino savo kovinę dvasią ir pagaliau atskleidė visą potencialą.

„Prisiminus „Pacers“ ir „Thunder“ mainus, dėl V. Oladipo galimybių ir jam teksiančių uždavinių viskas buvo aišku. Tačiau jo šešėlyje turėjęs likti D. Sabonis žaidžia taip, kad „Pacers“ klubo sprendimas dabar atrodo fenomenalus“, – aiškino J. Herbertas.

„Po velnių, jis neįtikimas, jo pažanga neįtikima“, – sykį susižavėjęs komandos draugu pratrūko ir pats V. Oladipo. Kitas „Pacers“ žaidėjas Mylesas Turneris žavisi lietuvio krepšinio išmanymu: „Jis sugeba atsidurti reikiamu metu reikiamoje vietoje. Tai vadinama efektyvumu.“

Mokėsi tramdyti pyktį

Kelią į NBA D. Sabonis skynėsi per JAV studentų krepšinį, žaisdamas Gonzagos universiteto „Bulldogs“ komandoje.

2014 metais talentingą jaunuolį pasitikęs Gonzagos universiteto trenerio asistentas Tommy Lloydas žinojo, kad globos krepšinio legendos sūnų. Iš pradžių D. Sabonį kankino nemenkas stresas. Pakeliui iš oro uosto lietuvis paprašė sustoti ir išlipęs iš automobilio nusivėmė. Jis paaiškino, kad esant didelei įtampai ar jauduliui jam kartais pasireikšdavo tokia organizmo fizinė reakcija. Amerikietis suprato, kad prie šeimos įpratusiam vaikinui nėra lengva atsidūrus kitoje planetos pusėje.

Prisimindamas tokią pirmą pažintį, T. Lloydas juokėsi: „Turbūt už tokį atvirumą Domantas mane nudės, bet tai tik parodo, kiek toli jis pažengė. Pradžia Gonzagoje jam taip pat buvo sunki, bet lietuvis gana greitai čia įsitvirtino ir tapo svarbiu žaidėju. Jis visuomet pasižymėjo tvirtu charakteriu. Mes tai vadinome lietuviška kovotojo dvasia. Krepšinis – lietuvių kultūros dalis, daugiau nei paprastas žaidimas. Jiems tai kelia ypatingas emocijas. Domanto būdas subalansuotas. Jis labai mandagus ir mielas už aikštelės ribų, bet tikras žvėris bei nuožmus kovotojas joje.“

Šios savybės jam padėjo įsitvirtinti NBA po garsiųjų 2017 metų vasaros mainų. T. Lloydas pažymėjo, kad lietuviui paranki ir „Pacers“ judri žaidimo sistema.

Vis dėlto jis papasakojo, kad su legionieriumi būta ir šiokių tokių keblumų.

„Kaip naujokas, jis iš pradžių būdavo labai nusivylęs, jei viskas eidavosi ne taip, kaip pats nori. Tikras vargas, jeigu D. Sabonis manydavo, kad prieš jį prasižengta, o pražanga neužfiksuota... Mums teko su juo rimtai pasikalbėti, paaiškinti, kaip emocijas ir energiją nukreipti tinkama linkme ekipoje nekeliant destrukcijos. Domantas nebuvo savanaudis, jam rūpėjo komanda, tačiau dėl didelio noro viską padaryti gerai kartais išeidavo priešingai. Tada užklupdavo nusivylimas. Bet ilgainiui jis išmoko kontroliuoti pyktį“, – atskleidė vienas Gonzagos universiteto trenerių.

D. Sabonis pyko ir nepataikydavęs iš gerų padėčių – netaiklūs metimai jį siutino. „Bulldogs“ treneriams teko paaiškinti ir tai, kad pramestas kamuolys nereiškia, jog jis bus pasodintas ant atsarginių suolo.

„Jis puikiai grūmėsi po krepšiais, tačiau iš pradžių buvo silpnas metikas. Net baudų metimus realizuodavo prastokai. Vis dėlto padėjo sunkus ir nuoširdus darbas, kai likdavo papildomai paplušėti po treniruočių. Dažniausiai tobulindavo metimo techniką. Jam kartojau, kad šis darbas atsipirks, kai sulauks 23–24 metų“, – teigė T. Lloydas.

Specialistas nemelavo. Šį sezoną D. Sabonio taiklumas žaidimo metu siekia solidžius 62 procentus.

„Kiekvienas treneris ieško tokio mobilaus ir kovingo žaidėjo. Jis nesavanaudis, visu šimtu procentų motyvuotas ir darbštus“, – buvusį auklėtinį gyrė T. Lloydas.

Lygina su tėvu

„Pacers“ treneris N. McMillanas dar pats žaidė, kai NBA arenose siautėjo Arvydas Sabonis, todėl dabar gali palyginti tėvą ir sūnų.

„Domantas yra bebaimis kovotojas. Jo tėvas buvo lygiai toks pat. Žinoma, Arvydas pateko į krepšinio šlovės muziejų, tai didis pripažinimas. Tačiau Domantas pagal krepšinio intelektą, perdavimų kokybę ir žaidimo „skaitymą“ nenusileidžia tėvui“, – įsitikinęs N. McMillanas.

Palyginimų ir paralelių su savo tėvu jaunesnysis Sabonis tikriausiai neišvengs per visą krepšininko karjerą. Nors jie niekada nežaidė kartu, analitikams tai netrukdo lyginti jų gabumų pasitelkus statistinius duomenis. Tiesa, prieš kelis dešimtmečius Europoje karaliavęs A. Sabonis NBA debiuto sulaukęs jau 31-erių, tad belieka tik spėlioti, kaip jis būtų atrodęs stipriausioje lygoje geriausiais karjeros metais.

Kitas skirtumas tas, kad A. Sabonis Lietuvoje buvo idealizuojamas nuo pat karjeros pradžios, tuo metu D. Sabonis pats turėjo išsikovoti pripažinimą ir vietą po saule. Tačiau pasiryžęs eiti tėvo pramintu keliu.

„Mano tėtis iškovojo daug įsimintinų pergalių su Lietuvos krepšinio rinktine. Ką nors panašaus norėčiau pasiekti ir aš“, – pareiškė „Pacers“ puolėjas.