Dainius Adomaitis tiki, kad kroatus galima įveikti
Pa­sau­lio vy­rų krep­ši­nio čem­pio­na­to an­tro at­ran­kos eta­po tvir­ta J gru­pės ly­de­rė Lie­tu­vos rink­ti­nė šian­dien Kroa­ti­jo­je ne­si­jaus taip tvir­tai. Į pla­ne­tos pir­me­ny­bių fi­na­li­nį eta­pą sie­kian­tiems pra­sib­rau­ti kroa­tams kiek­vie­na per­ga­lė da­bar yra auk­so ver­tės, to­dėl jie su­dė­tį su­stip­ri­no net ke­tu­riais NBA rung­ty­niau­jan­čiais žai­dė­jais.

Lietuvos komandoje nėra ne tik NBA krepšininkų, bet ir kai kurių pagrindinių rinktinės žaidėjų, nes sezonui besirengiantys klubai jų neišleido. Vis dėlto mūsų rinktinės vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis pabrėžė tikintis, jog auklėtiniai svečiuose gali nugalėti Kroatiją.

Žvaigždės padėjo žengti tolyn

Pirmą pasaulio čempionato atrankos etapą – A grupės varžybas – Lietuvos rinktinė įveikė užtikrintai. Mūsų krepšininkai po du sykius nugalėjo Kosovo (99:61 ir 106:50), Lenkijos (75:55 ir 79:61) bei Vengrijos (80:75 ir 73:50) rinktines ir į J grupę pateko turėdami 12 taškų. Antrame atrankos etape lietuviams po du kartus teks susitikti su trimis geriausiomis C grupės komandomis – Italija, Kroatija ir Olandija. Pirmas J grupės rungtynes rugsėjo 14 dieną Lietuva išvykoje žais su Kroatija, o rugsėjo 17 dieną Vilniaus „Siemens“ arenoje mūsiškių lauks dvikova su Olandijos ekipa.

Kroatai pasaulio čempionato atrankos varžybas pradėjo tragiškai. Per pirmus tris turus jie visus sykius pralaimėjo: 61:68 Olandijai, 64:80 – Italijai ir 56:58 – Rumunijai. Pirmą pergalę Kroatija iškovojo tik ketvirtame ture, kai namie 82:78 atsirevanšavo olandams. Svylant padams ir atsidūrus ties bedugnės kraštu kroatams mirtinai reikėjo laimėti likusias abejas C grupės rungtynes. Tai jie padarė padedami komandą sustiprinusių trijų NBA žaidėjų – Bogdano Bogdanovičiaus (Indianos „Pacers“), Ivicos Zubaco (Los Andželo „Lakers“) ir Dario Šaričiaus (Filadelfijos „76ers“). Tada rinktinė svečiuose Italiją įveikė 78:72, Rumuniją – 90:63 ir iškopė į J grupę.

Čia Kroatija nenusiteikusi juokauti, todėl rinktinės strategas Draženas Anzulovičius į komandą prisikvietė net keturis NBA žaidėjus: B. Bogdanovičių, D. Šaričių ir vidurio puolėjus Ante Žižičių bei I. Zubacą.

Bandys pasinaudoti varžovų problemomis

Sekmadienį „Siemens“ arenoje lietuviai žaidė draugiškas rungtynes su Latvijos rinktine ir jai pralaimėjo 80:97. D. Adomaitis po šio susitikimo turėjo apie ką pagalvoti.

Šiandien žaidžiant su kroatais D. Adomaitis turės jau didesnį žaidėjų pasirinkimą nei varžantis su latviais – prie rinktinės prisidėjo Rokas Giedraitis ir Renaldas Seibutis.

„Jie labai padės, nes žaisdami su latviais turėjome problemų ties perimetru tiek puldami, tiek gindamiesi. Rokas su Renaldu turės svarbų vaidmenį“, – aiškino rinktinės strategas.

– Kaip pavyko panaudoti laiką nuo pastarųjų draugiškų rungtynių su latviais? – po ketvirtadienio rytą pasibaigusios treniruotės pasiteiravome Dainiaus Adomaičio.

– Šiandien – paskutinė treniruotė, kuri, galima sakyti, buvo geriausia iš visų. Pavyko atlikti taktinius sumanymus ir net pagerinti sportinę formą. Per tą laiką daugiausia dėmesio skyrėme taktiniams dalykams tiek gynyboje, tiek puolime.

Dainius Adomaitis: „Pagrindiniai kroatų žaidėjai – B. Bogdanovičius ir D. Šaričius. Šis gal net svarbesnis, nes jungia grandis tarp gynėjų ir vidurio puolėjų.“

– Po pralaimėjimo latviams ėmėtės kokių nors permainų?

– Ką gali keisti, kai tai buvo tragiškos rungtynės ir kalbama apie individualią gynybą, apie priimtus sprendimus? Žaisdami vienas prieš vieną varžovui pralaimėdavome jau po pirmo žingsnio. Išsianalizavome, viską peržiūrėjome. Per treniruotes viską darėme jau geriau, o kaip pasirengėme, parodys penktadienio rungtynės.

– Per rungtynes su latviais lietuviams daug problemų kėlė varžovų aukštaūgiai. Kroatijos rinktinėje taip pat daug pajėgių aukštaūgių.

– Pagrindiniai kroatų žaidėjai – B. Bogdanovičius ir D. Šaričius. Šis gal net svarbesnis, nes jungia grandis tarp gynėjų ir vidurio puolėjų. D. Šaričius gali ir pats pelnyti 20 taškų, ir padėti draugams pelnyti 20 taškų. O B. Bogdanovičius turi didelę laisvę puolime ir gali bet kada atakuoti. Pirmiausia turime būti susikaupę gindamiesi individualiai ir komandiškai, stengtis nedaryti klaidų.

– Kuris žaidėjas gali prižiūrėti D. Šaričių?

– Galvojame apie Mindaugą Kuzminską, Dario gali dengti ir Edgaras Ulanovas.

– Stebėjote kroatų draugiškas rungtynes su slovėnais?

– Taip, matėme abejų rungtynių įrašus (kroatai su slovėnais pasidalijo po pergalę – red.). Juos peržiūrėjus galima daryti tam tikras išvadas.

– Kokios tos išvados?

– Tai labai pajėgi rinktinė. Turi du žaidėjus, kurie puolime viską sprendžia. Matyti, kad turi ir problemų, todėl bandysime jomis pasinaudoti.

– Lažybininkai šių rungtynių favorite įvardijo Kroatijos rinktinę.

– Lažybininkai dirba savo darbą, mes – savo. Rengiamės rungtynėms ir tikiu, kad jas galime laimėti.

Dainius Adomaitis: „Pagrindiniai kroatų žaidėjai – Bogdanovičius ir Šaričius. Pastarasis gal net svarbesnis, nes jungia grandis tarp gynėjų ir vidurio puolėjų“.

E. Ulanovas: „Nė vienas nebuvome laimingas“

Rungtynes su kroatais lietuviai žais ketvirtame pagal dydį Kroatijos mieste Osijeke. Į šią šalį mūsų ekipa išskrido ketvirtadienio popietę. Prieš kelionę Kauno „Žalgirio“ puolėjas E. Ulanovas tikino, jog keturis NBA žaidėjus pasikvietusi šeimininkų rinktinė gali nesužaisti taip, kaip tikisi jos gerbėjai.

„Jiems verkiant reikia pergalių, žiūrovų spaudimas gali būti didelis, o mes galime tuo pasinaudoti, – sakė puolėjas. – Viskas priklausys nuo to, kaip mes žaisime.“

E. Ulanovas pabrėžė, kad Kroatijos rinktinė suburta iš daug aukšto lygio žaidėjų, joje sunku surasti silpnų vietų, žaidėjai fiziškai stiprūs.

„Manau, svarbiausia bus mūsų komandinė gynyba, žinoma, momentais reikės ir individualiai apsiginti nuo kroatų žaidėjų“, – neabejojo žalgirietis.

Prisimindamas sekmadienio akistatą su latviais E. Ulanovas nesistebėjo dėl nesėkmės, nes Latvijos rinktinė ilgiau nei lietuviai stovyklavo ir žaidė daugiau draugiškų rungtynių.

„Svarbu, kad mes žaidėme su latviais, kad susitikimas nebuvo oficialus. Aišku, nė vienas iš mūsų nebuvo laimingas po tokių rungtynių. Bet dabar svarbiausia – kokias išvadas padarysime ir kaip ištaisysime klaidas“, – prieš skrydį į Kroatiją sakė rinktinės puolėjas.

J grupės lentelė

(pergalės, pralaimėjimai, taškai)

1. Lietuva 6 0 12
2. Italija 4 2 10
3. Lenkija 3 3 9
4. Olandija 3 3 9
5. Kroatija 3 3 9
6. Vengrija 3 3 9