Baltarusių rinktinei – valstybės vadovo spaudimas
Tri­mis skau­džiais pra­lai­mė­ji­mais pa­sau­lio le­do ri­tu­lio čem­pio­na­tą pra­dė­ju­sio­je Bal­ta­ru­si­jos rink­ti­nė­je at­pir­ki­mo ožiu ta­po vy­riau­sia­sis tre­ne­ris iš Ka­na­dos Da­ve'as Le­wi­sas. Jis pa­čia­me var­žy­bų įkarš­ty­je ne­te­ko dar­bo.

Baltarusiai A grupės turnyre Kopenhagoje startavo slogiai – 0:5 pralaimėjo Švedijai, 2:6 Prancūzijai ir 0:6 Rusijai.

Iš karto po pastarojo pralaimėjimo Baltarusijos ledo ritulio federacija paskelbė, kad nutraukia bendradarbiavimą su D. Lewisu, trenerio pareigas ėjusiu pusketvirtų metų.

„Šis sprendimas priimtas abipusiu susitarimu. Treneris mano, kad tokios permainos išjudins komandą ir padės jai žaisti geriau, todėl nusprendė trauktis“, – teigiama federacijos pranešime.

Visgi neabejojama, kad tai buvo tiesioginis Baltarusijos prezidento, aistringo ledo ritulio gerbėjo Aliaksandro Lukašenkos nurodymas. Kištis į sporto reikalus jau tapo įprasta šiam politikui.

Apie valstybės vadovą pagarbiai atsiliepė mače su rusais šešis įvarčius praleidęs vartininkas Vitalijus Trusas: „A. Lukašenka sunkiai susitaiko su tokiais pralaimėjimais, jis į tai reaguoja jautriai. Prezidentas dažnai kritikuoja ledo ritulį, spaudimą visada jaučiame. Bet mes turėtume žaisti geriau.“

Kiek anksčiau A. Lukašenka yra pareiškęs, kad jo tėvynainiai neprivalo nugalėti kanadiečių ar švedų, tačiau aikštėje turi bent jau „ledą dantimis kąsti.“

Nors prieš varžybas kalbėjo apie tikslą patekti į ketvirtfinalį, dabar Baltarusijos ledo ritulininkams svarbiausiu uždaviniu tampa siekis išsaugoti vietą elito divizione. O tam A grupėje būtina aplenkti bent vienus varžovus.

„Akivaizdu, kad rungtynės šeštadienį prieš Austrijos rinktinę mums bus svarbiausios šiame turnyre. Privalome išsaugoti vietą elito divizione, antraip mūsų namo į šalį neįleis“, – neabejojo V. Trusas.

Prieš tai jo komandai dar teks susigrumti su šveicarais ir čekais, bet stebuklų šiuose mačuose iš baltarusių nesitikima.

Geriausias D. Lewiso pasiekimas su Baltarusijos rinktine – ketvirtfinalis 2015 metų pasaulio čempionate Čekijoje. Tačiau jame baltarusiai 0:9 skaudžiai pralaimėjo Kanadai. Užpernai baltarusiai liko dvylikti, pernai – trylikti. D. Lewiso vietą užims jo asistentu dirbęs Sergejus Puškovas.

„Palinkėjome vienas kitam sėkmės ir tiek. Daugiau pokalbių nebuvo“, – apie kuklų atsisveikinimą su kolega sakė S. Puškovas.