Atkaklių rankininkų tikslai nesikeičia
Lie­tu­vos vy­rų ran­ki­nio rink­ti­nė ry­toj pra­de­da at­ran­kos į Eu­ro­pos čem­pio­na­tą var­žy­bas. Mū­siš­kiai ko­vos 6 gru­pė­je su Pra­ncū­zi­jos, Por­tu­ga­li­jos ir Ru­mu­ni­jos rink­ti­nė­mis.

Pirmas rungtynes Artūro Juškėno treniruojami rankininkai ketvirtadienio vakarą Provanso Ekse žais su tituluota Prancūzijos rinktine. O prieš atrankos varžybų startą lietuviai surengė sėkmingą repeticiją prancūzams kaimyniniame Liuksemburge.

Komandai iškeltas tikslas patekti į Europos čempionatą, kuriame lietuviai vienintelį kartą žaidė 1998 metais.

Be Čempionų lygos laimėtojo

Prieš draugiškas rungtynes su Liuksemburgo rinktine A. Juškėnas žadėjo didesnį dėmesį skirti puolamųjų veiksmų derinimui. Lietuviai atakavo solidžiai ir įveikė varžovus rezultatu 31:29 (15:15).

Lietuvos rinktinė pirmavo beveik visų rungtynių metu, o antro kėlinio viduryje buvo įgijusi 4 įvarčių persvarą (21:17). Varžovai vėliau atsilikimą sumažino, bet lietuviai išlaikė pergalę.

Liuksemburge rezultatyviausiai žaidė 9 įvarčius įmetęs Ignas Grigas. 5 kartus pasižymėjo Lukas Simėnas, po 4 – Tadas Stankevičius, Vaidas Trainavičius ir Skirmantas Plėta.

Šiose draugiškose rungtynėse A. Juškėnas negalėjo verstis visais pajėgiausiais žaidėjais. Gerdas Babarskas ir Rolandas Bernatonis vėlavo atvykti iš klubų ir prie rinktinės prisijungs tik Prancūzijoje.

Didžiausia Lietuvos rinktinės netektis – kairiojo pusiau krašto puolėjo Jono Truchanovičiaus trauma. Rankinio Čempionų lygos laimėtojas su „Montpellier“ klubu šiuo metu yra traumuotas. Dėl tos pačios priežasties rinktinėje neišvysime ir įžaidėjo Beno Petreikio.

Kitas įžaidėjas Aidenas Malašinskas dėl čiurnos skausmų taip pat tikriausiai praleis akistatą Prancūzijoje.

Pajėgiausia grupė

Nepaisant netekčių, Lietuvos rinktinė su šiuo atrankos ciklu sieja dideles ambicijas. Komandai iškeltas tikslas patekti į Europos čempionatą, kuriame lietuviai vienintelį kartą žaidė 1998 metais.

Šias ambicijas stiprina nauja varžybų sistema. Nuo 2020 metų Europos rankinio čempionato finaliniame etape kovos ne 16, o jau 24 rinktinės. Pirmenybės 2020-ųjų sausį vyks Austrijoje, Norvegijoje ir Švedijoje. Į šią rankinio šventę pateks po dvi rinktines iš kiekvienos grupės bei keturios geriausiai pasirodžiusios tarp trečiąsias vietas užėmusiųjų.

Prieš pusmetį ištraukus atrankos varžybų burtus, lietuviai nedžiūgavo. Jų nuomone, 6 grupė yra pajėgiausia. Prancūzija – pasaulio rankinio lyderė. Portugalija bei Rumunija taip pat ne sykį rungtyniavo finaliniuose Europos bei planetos pirmenybių etapuose.

Tačiau A. Juškėnas nelinkęs skųstis tekusiais varžovais: „Visos trys rinktinės pajėgios, jau nekalbant apie prancūzus. Tai yra vadinamoji „mirtininkų“ grupė, todėl mūsų situacija nėra paprasta. Tačiau jei norime žaisti Europos čempionate, privalome įrodyti, jog esame to verti. Tiek rumunus, tiek portugalus turime įveikti.“

Praėjusią vasarą Lietuvos rankininkams nedaug trūko, kad iškovotų kelialapį į pasaulio čempionatą. Lemiamame atrankos etape lietuviai susikovė su islandais. Dvikova Vilniuje baigėsi lygiosiomis 27:27, o Reikjavike po atkaklios kovos islandai nugalėjo 34:31.

„Po rungtynių Islandijoje vyrų nuotaika buvo slogi. Visi jautėme, kad išsvajotas tikslas buvo šalia. Todėl neabejoju, kad Europos čempionato atrankos cikle rinktinė kovos su dar didesne energija“, – teigė rankinio federacijos prezidentas Donatas Pasvenskas.

Lengvų rungtynių nebus

Rankinio gerbėjams pristatyti Prancūzijos rinktinės nereikia. Tai – daugkartinė olimpinių žaidynių prizininkė, dviejų pastarųjų pasaulio čempionatų nugalėtoja.

Akistata su 6 grupės favoritais rytoj Provanso Ekse prasidės 21.30 val. Lietuvos laiku. O sekmadienį lietuviai Klaipėdoje susitiks su portugalais.

„Prancūzija yra elitinė rinktinė ir žaisti išvykoje su ja labai sunku. Tačiau galiu patikinti, kad jėgų sekmadienio mačui netaupysime ir prancūzams priešinsimės. Jei žaisime galvodami apie būsimas rungtynes su portugalais, būsime tiesiog pažeminti, – neabejojo A. Juškėnas. – Kiekvienas rankininkas aikštėje atiduos visas jėgas.“

Prieš Europos čempionato atrankos varžybas prancūzai neteko ryškiausios savo žvaigždės. Tris kartus geriausiu pasaulio rankininku rinktas Paryžiaus PSG klubo lyderis Nikola Karabatičius patyrė traumą ir prieš Lietuvą nežais.

„Ir be jo šioje rinktinėje netrūksta žvaigždžių. Prancūzai vienu metu aikštėje gali laikyti septynis tokius, kaip Karabatičius, – pareiškė A. Juškėnas. – Jo vietoje rungtyniausiantys žaidėjai norės dar labiau pasirodyti, tad nuo to mums lengviau nebus.“

Treneris saviškių galimybes Prancūzijoje vertina atsargiai, o štai sekmadienio mače prieš portugalus, anot jo, būtina nugalėti. Tuomet rinktinei jau galės padėti ir vienas jos lyderių A. Malašinskas.

„Fiziškai stipri, atletiška ir stipriai patobulėjusi komanda, – apie sekmadienio varžovus kalbėjo A. Malašinskas. – Žinau tik tiek, kad šioje atrankos grupėje lengvų rungtynių mums tikėtis neverta.“

Atrankos varžybų burtai

1 grupė: Vokietija, Lenkija, Izraelis, Kosovas.

2 grupė: Kroatija, Serbija, Šveicarija, Belgija.

3 grupė: Makedonija, Islandija, Turkija, Graikija.

4 grupė: Slovėnija, Olandija, Latvija, Estija.

5 grupė: Baltarusija, Čekija, Bosnija ir Hercegovina, Suomija.

6 grupė: Prancūzija, Portugalija, Lietuva, Rumunija.

7 grupė: Vengrija, Rusija, Slovakija, Italija.

8 grupė: Danija, Juodkalnija, Ukraina, Farerų Salos.